Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 5742G - Wyłącza się bez powodu podczas pracy

08 Mar 2015 20:18 1422 7
  • Poziom 5  
    Witajcie, otóż od ostatnio mam problem z moim acerem (wersja z i3 i grafiką Radeona HD5470 512). Sprawa wygląda następująco - Podczas pracy nagle wyłącza się bez żadnego powodu. Nie jest to w 100% wina przegrzewania, gdyż temperatury są niskie, a potrafi zrobić po dłuższym staniu.
    BIOS - Najnowszy
    Wnętrze laptopa - Wyczyszczone z kurzu
    Na początku myślałem, że coś nie tak z dyskiem, bo wyskoczył jeden bad sektor, ale po wyjęciu go i gdy pracowałem na bootowalnym ubuntu z pendrive to też się wyłączył, więc odpada.
    RAM - Tak samo, wyjmowałem kości po kolei i nic nie pomagało.
    Problem występuje na zasilaczu, jak i na baterii.
    Jakieś pół roku temu miałem ten sam problem, powodem było lekkie zalanie koło prawego przycisku touchpada, po wyczyszczeniu korozji problem ustał i dopiero jakiś czas temu znowu się zaczął wyłączać. Ostatnio przeglądałem płytę główną przy dobrym świetle i nie zauważyłem nic podejrzanego.
    Czasami laptop może chodzić prawie cały dzień bez wyłączenia, a czasem wyłącza się po paru sekundach. Po tym wyłączeniu jakieś 2 razy miga na brązowo dioda od podłączonego zasilacza.

Jakie elementy należałoby sprawdzić?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    A jak będziesz na zasilaczu, ale bez włożonej baterii to dzieje się tak samo?
  • Poziom 5  
    Tak, zapomniałem wspomnieć o tym.
    Dodam jeszcze, że czasami jak już porządnie mu odbije i wyłącza się co pare sekund to gasną obie diody (zasilania i zasilacza) i żeby włączyć lapka muszę odłączyć zasilacz i dopiero potem z powrotem go podłączyć.
    Korozja po zalaniu była dokładnie w tym samym miejscu co tutaj (zdjęcie innego użytkownika z tego forum):
    Acer Aspire 5742G - Wyłącza się bez powodu podczas pracy
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    Dawidovy napisał:
    T
    Korozja po zalaniu była dokładnie w tym samym miejscu co tutaj (zdjęcie innego

Wrzuć zdjęcie swojej płyty, i zajmij się szczegółowo tym fragmentem płyty.
  • Poziom 5  
    Rozebrałem i tak to wyglądało, troche brudno, więc przeczyściłem denaturatem (nie mogłem dostać alkoholu izopropylowego na mieście, a o spirytusie nie pomyślałem):
    Acer Aspire 5742G - Wyłącza się bez powodu podczas pracy Acer Aspire 5742G - Wyłącza się bez powodu podczas pracy

Po wyczyszczeniu:
    Acer Aspire 5742G - Wyłącza się bez powodu podczas pracy Acer Aspire 5742G - Wyłącza się bez powodu podczas pracy

Po uruchomieniu to po chwili się wyłączył, ale po ponownym włączeniu jak na razie chodzi dobrze.

EDIT:
    Lapek od wczoraj działa prawidłowo, więc jednak wina leżała po stronie tego.
    Temat zamykam, ale dziękuje za pomoc, bo tak bym nie pomyślał, że może się coś z tym dziać. :)
  • Poziom 5  
    Niestety muszę odświeżyć temat, gdyż problem ostatnio znów powrócił. Przejrzałem dokładnie całą płytę i brak jakichkolwiek miejsc zalania, z ciekawości zmieniłem nawet pastę termoprzewodzącą i nie pomogło. Co należało by sprawdzić w tym przypadku?
    Model płyty: LA-5891P.
  • Spec od komputerów
    Dawidovy napisał:
    Co należało by sprawdzić w tym przypadku?

Pomierzyć napięcia, wykonać kompletną diagnostykę płyty.