Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch WFC 1200 - Wymiana szczotek

23 Mar 2015 00:56 3540 7
 • Poziom 8  
  Witam,

  Jestem w trakcie wymiany szczotek w pralce Bosch WFC 1200.
  Zużyte szczotki udało mi się już usunąć (miały po około 0,5 cm długości), ale nie jestem pewien w jaki sposób, do otworów w silniku, włożyć nowe aby ich skośne fragmenty odpowiednio przylegały do komutatora.
  Słyszałem opinię że ta kwestia nie ma zbytniego znaczenia bo błędnie włożona szczotka i tak ulegnie odpowiedniemu wyprofilowaniu w czasie użytkowania pralki, mimo to wolę wykonać tę czynność jak najbardziej prawidłowo.
  By ułatwić odpowiedź na moje pytanie zamieszczam dwa proste schematy prezentujące dwa sposoby włożenia szczotek które biorę pod uwagę. Sposób włożenia szczotki po lewej stronie na pewno jest prawidłowy, nie jestem pewien jak ma zostać włożona szczotka po prawej stronie. Czy tak jak na schemacie 1, czy też tak jak na schemacie 2?
  Oba schematy prezentują widok na silnik od frontu pralki (po zdjęciu przedniej pokrywy).
  Tak w ogóle mam poważne problemy z wyciągnięciem silnika z pralki. Po odłączeniu kabli i odkręceniu 2 śrub pozostaje tylko zdjęcie go z uchwytów, ale niestety przylega on do nich bardzo mocno. Czy solidne użycie młotka byłoby bezpiecznym rozwiązaniem?


  Schemat 1

  Bosch WFC 1200 - Wymiana szczotek


  Schemat 2

  Bosch WFC 1200 - Wymiana szczotek

  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Poziom 30  
  ist___ napisał:
  Schemat 1

  Tak będzie poprawnie.
 • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
 • Poziom 8  
  Tak właśnie podejrzewałem że będzie to 1 schemat. Dziękuję za błyskawiczną pomoc.
 • Poziom 8  
  @PBK
  Bez młotka raczej będzie ciężko go wyciągnąć, ale bez zdejmowania silnika raczej też powinienem sobie poradzić z włożeniem szczotek.
  Nie za bardzo wiem jak miałbym docierać te szczotki? Papierem ściernym nadać im większy skos? Czy tak po prostu je trochę poszlifować?
  Planowałem uruchomić silnik przy otwartej obudowie i zakręconej wodzie. Po uruchomieniu prania, silnik łagodnie by się kręcił a ja miałbym możliwość obserwacji jego zachowania. Gdyby pralka chciała wirować mógłbym ją wtedy wyłączyć.
  Wydaje mi się że tym sposobem szczotki mogłyby się same łagodnie dotrzeć.

  Edit:
  W sumie, dopiero teraz zdałem sobie sprawę że mógłbym też uruchomić pranie przy wyłączonej opcji wirowania, tak byłoby dużo wygodniej.
 • Specjalista AGD
  Jeśli młotkiem to gumowym albo trzonkiem tak aby nie rozwalić tacho
  Szczotki proponuję oryginalne ponieważ są 2 warstwowe i odpowiedniej twardości
  są niby dotarte, ale nawet takie trzeba dotrzeć
  Docierasz przy uruchomionym silniku naturalnym suchym pumeksem pociętym w wąskie długie kostki
 • Poziom 8  
  @PBK
  Silnik udało mi się wyciągnąć dopiero wtedy gdy kilkukrotnie podważyłem uchwyty śrubokrętem. Dzięki temu zrobiło się trochę luzu, a gumowe podkładki odkleiły się od powierzchni metalu.
  Ponieważ nie jestem specjalistą odpuściłem sobie procedurę docierania szczotek pumeksem czy papierem ściernym. Po włożeniu szczotek silnik zamontowałem z powrotem w pralce, po czym włączyłem ją dwa razy na 15 minut by się trochę spokojnie pokręciła (bez wirowania). Na razie iskrzenie się nie pojawiało. Liczę na to że przy wolnych obrotach nic złego z silnikiem się nie stanie, a szczotki w między czasie same się dotrą.

  Użyłem nieorginalnych szczotek, ale według sprzedawcy są one dobrej jakości i powinny dobrze współpracować z moim modelem pralki.
 • Specjalista AGD
  ist___ napisał:

  Ponieważ nie jestem specjalistą odpuściłem sobie procedurę docierania szczotek pumeksem czy papierem ściernym. Po włożeniu szczotek silnik zamontowałem z powrotem w pralce, po czym włączyłem ją dwa razy na 15 minut by się trochę spokojnie pokręciła .

  Sprawdź na wirowaniu czy nie ciągnie łuku po komutatorze
  Jeśli zauważysz latające iskry lepiej je dotrzeć
  Papier ścierny sobie raczej odpuść