Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PEX - Instalacja wodna w ścianie

30 Mar 2015 00:23 16473 3
  • Poziom 1  
    Witam,

Proszę o opinię na temat instalacji widocznej na zdjęciu.

Instalacja ma na celu dostarczenie wody do wanny (odpływ na środku, bateria na środku wanny), do panelu prysznicowego (rurki idące do góry po lewej stronie) oraz do baterii podtynkowej, umywalkowej.

Zastosowałem rury PEX i złączki skręcane. Zastanawiam się, czy to dobre rozwiązanie i czy dobrze to zaprojektowałem. Jest osobne wyjście na wodę do umywalki, ale postanowiłem zrobić to z jednego źródła aby w łatwy sposób móc w razie czego za pomocą zaworów odciąć wodę.

Od kilku dni woda jest cały czas odkręcona i nic nie cieknie. Woda przeciekała mi tylko na podłączeniu do baterii podtynkowej ( za mało teflonu, dałem więcej i jest ok).

Rurki i złączki mam zamiar umieścić jeszcze w otulinie termoizolacyjnej. Ściana jest wykonana z czerwonej cegły, wiec brak kontaktu z betonem tak czy siak... chyba, że złączki nie mogą mięć nawet kontaktu ze gipsem/szpachlą.

Proszę o opinie i ewentualnie porady.
  • Poziom 25  
    Osobiście nigdy nie stosuję złączek skręcanych, które są później "zakryte" w ścianie lub posadzce, wybieram złączki zaprasowane. Proszę pamiętać, że podczas otwierania lub zamykania baterii następuje tzw. uderzenie hydrauliczne, które może spowodować po jakimś czasie poluzowanie się nakrętek z złączkach skręcanych a co w konsekwencji zalanie mieszkania i wiele innych problemów.
  • Poziom 21  
    Jest zasada że w pexsie złączki skręcane tylko na widoku odkryte. Te trójniki może postaraj się zacisnąć [zaprasować]
  • Poziom 32  
    Abbys napisał:
    Zastosowałem rury PEX i złączki skręcane. Zastanawiam się, czy to dobre rozwiązanie i czy dobrze to zaprojektowałem.

IMHO nie. PEX jest idealny do instalacji rozdzielaczowej. W kotłowni spinasz wszystkie obwody i dajesz zaworki odcinające. Nie stosujesz żadnych wężyków przy bateriach umywalkowych, kolanek, trójników tylko wyprowadzasz tania elastyczną rurkę 16mm do samej baterii. Złączki bez dostępu tylko zaciskane. Tam gdzie nie da się (nie ma miejsca na rozdzielacz lub ilość rurek) zrobić instalacji rozdzielaczowej daję zgrzewane PP. Systemy klejone nie mają już chyba żadnych zalet (chińska zgrzewarka jest tańsza od tubki kleju). Miedź do wody pitnej jest niepolecana. Ocynkowana stal jest idealna do instalacji narażonych na obciążenie mechaniczne (kran ogrodowy, prysznic przed basenem itp.).