Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz regulowany symetryczny

5520 24 May 2005 21:55 4315 9
    5520
    Level 11  
    Witam!
    Stworzyłem taki oto schemat zasilacza regulowanego, symetrycznego...
    Wypowiedzcie się co o tym sądzicie, i co tu można tu zmienić - bo to chyba postać najprostsza.
    Z noty układów lm317 i lm337 przeczytałem, że mogą one dać jedynie 1,5A. Czy można jakoś zwiększyć wydajność prądową tego układu. (Trafo które zamierzam użyć daje +/- 18V, 5A)
    picia22
    Level 27  
    w EDW bbyło dużo na temat tych stabilizatoró i był schemat jak zwiekszyć moc takiego zasilacza
    pozdrawiam
    -RoMan-
    Level 42  
    -> 5520

Nie dość, że 2 mostki są niepotrzebne (wystarczy jeden), to jeszcze są błędnie włączone. I po co te diody na wyjściu? Żeby pogorszyć stabilizację?

RoMan
    jaruśjaruś
    Level 18  
    Zwiększyć wydajność prądową można podpinając na wyjściu tranzystor szeregowy o odpowiednim prądzie którego bazę steruje napięcie po LM...
    Pogorszy to nieznacznie stabilizację.
    User removed account
    User removed account  
    5520
    Level 11  
    jaruśjaruś wrote:
    Zwiększyć wydajność prądową można podpinając na wyjściu tranzystor szeregowy o odpowiednim prądzie którego bazę steruje napięcie po LM...
    Pogorszy to nieznacznie stabilizację.

A mógłbyś to jakoś rozrysować ?

-RoMan- wrote:
    -> 5520
    Nie dość, że 2 mostki są niepotrzebne (wystarczy jeden), to jeszcze są błędnie włączone.

To jak mam to podłączyć? tak jak w załączniku?

-RoMan- wrote:

I po co te diody na wyjściu? Żeby pogorszyć stabilizację?

lm317 daje na wyjściu minimalnie 1,25V - diody po to żeby to wytracić i mieć mozliwość regulacvji napięcia od zera

Pozdrawiam
    Piotr Z
    User removed account
    User removed account  
    5520
    Level 11  
    *Highlander* wrote:
    Ja mam małe pytanko po co jest ta trzecia kreska dwie ida do mostka a jedna niby od traafa i przechodzi cała płytke, po co ona jest i czy ona jest połączona gdzies z trafem?

Mam trafo 2x18V i ta 3 kreska to masa - wzgledem której zasilacz ma dawać dodatnie i ujemne napięcie. Wydaje mi się że w tej sytuacji powinny być 2 mostki - ale padła wypowiedź że to jest złe rozumowanie więc próbuje jakoś to na jednym mostku rozwiązać. Schemat poprzedni schemat jest tylko wycinkiem z tego który jest na samym poczatku tego wątku

Pozdrawiam
    Piotr Z
    tajwoj
    Level 24  
    Hej,
    Posłuchaj co radził RoMan co do prostownika,
    Gotowy schemat reszty znajdziesz w dokumentacji LM137 http://www.national.com/pf/LM/LM337.html#Datasheet.
    Również na stronie Nationala znajdziesz dużo innych pedeefów dotyczących zasilaczy. Jesli uważnie przejrzysz tam notę dla LM117 to bedziesz wiedział jak zrobić regulację od zera.
    "Inne" schematy które są publikowane w prasie są z reguły kopiami aplikacji podanych w notach przez producenta.
    Pozdrowienia