Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Krótkofalówka jak zrobić?

ZanziBar_PL 09 Cze 2015 16:36 2073 11
  • #1 09 Cze 2015 16:36
    ZanziBar_PL
    Poziom 4  

Witam chciałbym zrobić własną krótkofalówkę i potrzebuje schematu budowy. Jak na tą chwile potrzebuje czegoś co pozwoli się komunikować w miarę zrozumiale, więc nie musi to być super zaawansowane.

Moderowany przez kriss51:

Nie napisałeś o jakie radio chodzi (z jakiego pasma). Mam nadzieję że dobrze zgadujemy. 3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum.

• #2 09 Cze 2015 19:40
    Szymon095
    Poziom 12  

W książce "konstrukcje krótkofalarskie dla zaawansowanych" jest opis prostego radiotelefonu CB FM. Jest również opis radiotelefonu CB AM, który można trochę uprościć.
    Warto również przejrzeć sobie schemat Radmora 3016.
    Na gotowca raczej bym nie liczył, bo czasy kiedy samodzielnie konstruowano CB radia już odeszły w zapomnienie.

• Pomocny post
    #3 09 Cze 2015 21:13
    kriss51
    Moderator

ZanziBar_PL napisał:
    Witam chciałbym zrobić własną krótkofalówkę i potrzebuje schematu budowy. Jak na tą chwile potrzebuje czegoś co pozwoli się komunikować w miarę zrozumiale, więc nie musi to być super zaawansowane.

To ma pracować na jednym kanale albo chcesz całą czterdziestkę? Jeśli jeden kanał to najpierw musisz załatwić sobie odpowiednie rezonatory nadawczy i odbiorczy. Potem możesz zrobić osobno nadajnik i odbiornik. Tu masz schemat prostego odbiornika CB.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1483536.html

• #4 10 Cze 2015 14:13
    tomekm33
    Poziom 22  

A podstawy elektroniki kolega zna? Może warto zacząć od samego odbiornika, np. jakiegoś prostego radioodbiornika na pasmo UKF CCIR, czyli popularne "radio FM" (FM to modulacja, wiesz co to znaczy?).

• #5 10 Cze 2015 21:16
    ZanziBar_PL
    Poziom 4  

Dzięki kriss51 właśnie o takiego czegoś szukałem, a co do tomekm33 tak mam podstawy elektroniki i wiem co to jest.

• #8 11 Cze 2015 20:43
    Szymon095
    Poziom 12  

Nadajnik i odbiornik muszą działać na tej samej częstotliwości.
    Układ odbiornika to jakieś nieporozumienie. Sygnał wprost z obwodu rezonansowego kierowany jest na wzmacniacz akustyczny, nie ma detektora, choćby diody germanowej.
    Oczywiście stosuje się detektory tranzystorowe (nasz polski UL1211), ale ten układ jest najzwyklejszym wzmacniaczem.
    Schemat radiotelefonu Trop: https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/radiotelefon_trop_1733.jpg

Moderowany przez kriss51:

Jak nie masz pojęcia to się nie wypowiadaj i poczytaj co napisałem wcześniej o rezonatorach. 3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji.

• #9 13 Cze 2015 00:48
    kriss51
    Moderator

ZanziBar_PL napisał:
    czy jest warte świeczki robienie czegoś takiego?

Nie na pasmo CB, bo to będzie "pływać". Nigdy nie będziesz wiedział na którym kanale jesteś. Odbiornik i nadajnik muszą być stabilizowane rezonatorem lub syntezą PLL tak jak to jest robione w normalnych CB.

• #10 16 Cze 2015 21:09
    ZanziBar_PL
    Poziom 4  

A tak wogule gdzie znajdę dobry sklep z częściami online lub w okolicy Warszawa-Tarczyn, bo nigdzie w internecie nie znalazłem układów TCA440 i LM383.

• #11 16 Cze 2015 21:26
    kriss51
    Moderator

ZanziBar_PL napisał:
    A tak wogule gdzie znajdę dobry sklep z częściami online lub w okolicy Warszawa-Tarczyn, bo nigdzie w internecie nie znalazłem układów TCA440 i LM383.

Jeśli online to nie koniecznie musi być z Warszawy chyba, bo wyślą prawda? Tak na szybko popatrzyłem do gogle i od razu AVT np. ma TCA440. Pamiętaj że TCA440 to to samo co UL1203 naszej Polskiej produkcji CEMI. Druga sprawa. Masz błąd napisałeś LM383 a chodzi o LM386.

• #12 16 Cze 2015 21:28
    ZanziBar_PL
    Poziom 4  

A oki dzięki bo nigdzie nie było tego :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME