Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jakie są najwygodniejsze rozwiązania w domofonach i elektrozaczepach?

theded 11 Jun 2015 23:22 2010 14
Optex
 • #1
  theded
  Level 14  
  Przymierzam się powoli do domofonu z elektrozaczepem do furtki. Stawiam zdecydowanie na jakość ale drugim priorytetem jest wygoda użytkowania i tu liczę na kilka rad praktyków.

  Domek piętrowy jednorodzinny, konieczne otwierania furtki więc do tego elektrozaczep. Z lektury forum wytypowałem zestaw Urmet 5025/311 ale jak będę na piętrze, to żeby nie lecieć do słuchawki na dół chciałbym drugą na górze (rozumiem, że dokupuję kolejną i łączę szeregowo). O ile panel z daszkiem i jednym przyciskiem (nienawidzę, jak ludzie mają dwa i obydwa niepodpisane...) mi pasuje to zastanawiam się nad unifonami ale bez słuchawki czyli takimi głośnomówiącymi. Jak się to spisuję? Czy to jest wygodniejsze niż słuchawka czy może nie?

  Kolejna sprawa to elektrozaczep. Wkurza mnie, gdy ludzie przytrzymują go tylko przez sekundę, że nie zdążę za klamkę złapać więc w grę wchodzi wersja z pamięcią. Chciałbym jednak po wewnętrznej stronie ogrodzenia mieć przycisk otwierający (jak jestem przy bramce, to żebym nie musiał lecieć do domu wpuścić sąsiada) więc domyślam się, że musi być wersja z wyłącznikiem.
  Jaki przycisk mam do tego dobrać? Montaż natynkowy, wstępnie wytypowałem BIRA.

  Kwestia wchodzenia do domu też mnie trochę zastanawia, może warto pójść w zamek szyfrowy albo na kartę. Jak wyskoczę na chwilę bez kluczy i furtka się zatrzaśnie to będę miał problem. Do tego prowadzę DG w domu i fajnie, żeby pracownik wchodził na teren bez dzwonienia. Czy panel cyfrowy najlepiej się tu sprawdzi? Widzę, że są sporo droższe ale zależy mi na wygodzie.

  Zaproponujcie jakieś rozwiązania jeśli uważacie za wygodniejsze bo chciałbym to zrobić raz a dobrze.
 • Optex
 • #2
  Karaczan
  Level 41  
  Czy masz już jakąś instalację poprowadzoną do furtki?
  Jak tak to ilu kablową?
  Jeśli nie masz, i będziesz prowadzić nową to pytania nie było. Ale pamiętaj o przynajmniej kilku żyłach w nadmiarze poprowadzonych. Przydadzą się za kilka(naście) lat.
 • #3
  theded
  Level 14  
  Nie mam, będę nową kładł. Dzięki za podpowiedź.
 • Optex
 • #4
  kosmos99
  Level 38  
  Może całość sterowania lepiej oprzeć o centralę alarmową?
 • #5
  theded
  Level 14  
  Wolałbym proste rozwiązania, instalacji alarmowej raczej nie przewiduję.
 • #6
  suworow
  Admin of Property security
  -domofon urmet - ok
  -podtrzymanie czasu pracy rygla z słuchawki domofonu, przycisku wyjścia, samego zamka szyfrowego - ogarnie zamek szyfrowy
  -zamek szyfrowy- można pomyśleć o takim usytuowaniu aby mógł służyć wchodzącym i wychodzącym.
  -przycisk sterowania ryglem przy drzwiach o ile domofon jest gdzieś indziej ( a wiadomo że najlepiej gdy jest tam gdzie widać furtkę/ często przebywamy)
  -sterowanie ryglem furtki z pilota bramy ( radio do bramy dwukanałowe i okablowanie) lub dodatkowe radio zgodne z posiadanymi pilotami -zazwyczaj do 120 zł.
  - wskaźnik zamknięcia furtki bramy ( kontaktrony + diody led wmontowane w słuchawkę
  - sterowanie bramy z słuchawki domofonu ( dodatkowy przycisk na słuchawce również ten który zwany jest interkomowym)
  - raczej zwykły zaczep a nie z pamięcią. Przez pomyłkę naciśniesz/ naciśnie dziecko i furtka cały czas otwarta.
  - sterowanie furtką/ bramą via clip lub sms- ( kilkaset złotych)
  - I wiele innych funkcji do zrealizowania jak napisał Kosmos99 po integracji z sys- alarmowym

  pozdrawiam
 • #7
  theded
  Level 14  
  Mógłby być zaczep bez pamięci ale czy jest możliwość aby po krótkim naciśnięciu przycisku otwierania na unifonie furtka dawała się otworzyć np przez 15 sekund? Trzymanie guzika aż gość wejdzie to lipa... Wskaźnika zamknięcia furtki raczej nie potrzebuję. Automatyki bramy wjazdowej i garażowej nie przewiduję. Mam na aucie długą antenę CB i każdorazowo i tak wysiadam z samochodu aby ją położyć więc nie ma problemu otworzyć bramę przy okazji. Wkurzałaby mnie powolność automatyki gdy szybciej zrobię to sam :P Zamka szyfrowego nie da się tak zamontować aby umożliwiał także otwarcie furtki wychodzącym.

  Podpowiedz jakiś zamek szyfrowy, bo taki panel, który znalazłem na stronie Urmet to do bloku jest przewidziany i drogi a większości funkcji nie użyję. Czy słuchawki też muszą być jakieś lepsze, czy wystarczy ten standardowy Urmet?
 • #8
  eltrox_pl
  Level 13  
  Niestety zwykły zaczep nie bedzie tak działał więc musisz użyć model z pamięcią. Urmet powinien spokojnie sobie dać radę z całym systemem a co do zamków szyfrowych to polecałbym zamki Rogera lub tańsze od Rogera chińczyki działające stabilnie czyli Eure i Orno. Spokojnie sobie wszystko poradzi.
 • #11
  zybex
  Helpful for users
  Co do samego zaczepu to nie polecam tego z pamięcią, jak już wcześniej też ktoś napisał. Montowałem kiedyś zestaw Laskomex Bastion i tam czas działania zaczepu wynosił bodajże 5 sekund. Jak dla mnie to było stanowczo za długo. Po prostu jak ktoś zatrzasnął za sobą furtkę to potrafiła ponownie odskoczyć, bo zaczep był ciągle zwolniony.
  Jak ktoś chce to może zastosować do zwykłego zaczepu układ czasowy, który to będzie podtrzymywał zasilanie wedle naszego uznania.

  Ps. Można dodać równolegle do zamka jakiś nieduży sygnalizator, który to będzie informował o konieczności pchnięcia furtki.
 • #12
  andrzej lukaszewicz
  Level 40  
  Polecam domofony Fim Pro. Montuje je od wielu lat i moim zdzniem sa proste i bardzo trwałe, lepsze od urmetów, mifonów itp. Bardzo dobra elektronika, czysty dźwiek ( po 10 latach nadal słychać ptaki z zewnatrz w słychawce, żadnych przydźwieków, szumów).
  Spory wybór kaset nierdzewnych i malowanych . Jest tez wersja z szyfratorem 2-kanałowym- mam taki od 8 lat i działa bezawaryjnie. Wzmaciacze na szyne lub w obudowie KM. Standartowo maja podtrzymanie elektrozaczepu na 5 sekund , podejrzewam, że mozna zamówić sobie z dłuzszym czasem.

  Z gadżetów mozna dorobić ( raczej w murowanyh słupkach) rygiel elektryczny wysuwany w celu zamkniecia mechanicznego uniemożliwiającego otwarcie z klucza, przełożenia reki i otwarcia od wewnątrz w nizszych furtkach. Taki rygiel wymaga kontroli zamkniecia furtki( o czym pisał suworow).
 • #13
  suworow
  Admin of Property security
  To prawda. Zasilacze ( centrale) FIM-PRO w kategorii "jakość dźwięku" nie mają sobie równych.
  Poszczególne słuchawki urmeta różnią się w zasadzie obudową. O bezprzewodowych do systemu analogowego nie słyszałem.
  Jeżeli chcesz komuś zlecić instalację to zaproś go do siebie. Nie widząc obiektu trudno dobrać optymalne rozwiązanie. Weź pod uwagę to co pisał zybex o odbijaniu furtki.
  pozdrawiam
 • #14
  Ircys
  Intercoms specialist
  Odradzam chiński Genway.
  Polecam wspomniane polskie: Urmet, ACO, Fim-pro itp.

  Pozdrawiam
 • #15
  theded
  Level 14  
  Mam nadzieję poradzić sobie sam, ewentualnie wspomóc się pomocą sąsiada-budowlańca-elektryka. Generalnie samo podłączenie to wydaje się stosunkowo proste, raczej dłubanina będzie bardziej żmudna. Puki co kluczowy jest dla mnie dobór elementów. Nie chcę zdać się całkiem na lokalnego fachowca bo często widzę taką prawidłowość, że jak powiem, że koszty to sprawa drugorzędna to dostanę i tak średnią półkę + wyższą marżę :P Grzebię trochę przy samochodach i komputerach więc powinienem to ogarnąć.