logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Stan nieustalony - czy w ogóle popłynie prąd przez cewkę?

erezysciak 25 Cze 2015 19:26 2421 20
REKLAMA
  • #1 14802950
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    Czy w tym obwodzie dla t<0 i t>0 w ogóle kiedykolwiek popłynie prąd przez cewkę?

    Stan nieustalony - czy w ogóle popłynie prąd przez cewkę?

    Dane: $$E=10[V] \quad R=1[\Omega] \quad L=1[H]$$

    Dla t<0 prąd nie popłynie przez ten opornik na samym końcu po prawej stronie tylko popłynie przez cewkę i ten opornik pod tą cewką?


    I zaś dla t>0 nie ma źródła więc prąd będzie zerowy, tak?


    Podsumowując, czy:

    dla t<0 (prawidłowe jest):

    $$I_{E}=\frac{E}{R+\frac{1}{2}R}=6\frac{2}{3}$$

    I zaś: $$i(0-)=I_{E} \cdot \frac{R}{2R}=3\frac{1}{3}$$


    A dla t>0:

    $$i(t->\infty)=0$$ ??
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 14803360
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    Pytanie czy ten łącznik, to przełącznik i po rozłączeniu od przewodu prowadzącego od źródła zatrzyma się na przewodzie zwierającym cewkę?

    Nie wiem czy czaisz o co chodzi ze stanem nieustalonym?
  • #3 14803395
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    bodzio507 napisał:
    Pytanie czy ten łącznik, to przełącznik i po rozłączeniu od przewodu prowadzącego od źródła zatrzyma się na przewodzie zwierającym cewkę?

    Nie wiem czy czaisz o co chodzi ze stanem nieustalonym?


    No czaję całą ideę. A więc prąd się nie rozładuje, bo po przełączeniu obwód" zatrzyma się na przewodzie zawierającym tylko cewkę bez rezystancji, tak?

    Gdyby obwód po przełączeniu wyglądał tak: Stan nieustalony - czy w ogóle popłynie prąd przez cewkę?

    To prąd by się rozładował, tak??


    Chciałbym zapytać co by było w tej samej sytuacji, gdyby zamiast cewki był kondensator?




    @Edit

    Pozwolę spróbować odpowiedzieć sobie sam, prąd dla t<0 by nie popłynął, bo kondensator w prądzie stałym stanowi przerwę, a dla t>0, też nie, bo nie byłoby źródła prądu, tak?
  • #4 14803432
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    Pisz trochę bardziej po polsku.

    Właśnie o to chodzi w stanie nieustalonym że przez cewkę płynie prąd.

    Ogólnie cewka i kondensator to elementy magazynujące energię elektryczną.

    Gdy łącznik jest w górnej pozycji cewka naładuje się energią. Po przełączeniu łącznika cewka rozładuje się poprzez przewód który ją zewrze. w jednym i drugim przypadku przez cewkę będzie płyną prąd.
    Obecność rezystora i jego wartość ma wpływ na czas przepływu tego prądu. Im większa rezystancja tym dłużej cewka lub kondensator się ładują i rozładowują. A parametr ten nazywamy stałą czasową obwodu.

    W twoim przypadku z racji na brak rezystancji cewka rozładuje się bardzo szybko w czasie bliskim zero, więc prąd będzie płyną bardzo krótko.
  • #5 14803450
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    bodzio507 napisał:
    Pisz trochę bardziej po polsku.

    Właśnie o to chodzi w stanie nieustalonym że przez cewkę płynie prąd.

    Ogólnie cewka i kondensator to elementy magazynujące energię elektryczną.

    Gdy łącznik jest w górnej pozycji cewka naładuje się energią. Po przełączeniu łącznika cewka rozładuje się poprzez przewód który ją zewrze. w jednym i drugim przypadku przez cewkę będzie płyną prąd.
    Obecność rezystora i jego wartość ma wpływ na czas przepływu tego prądu. Im większa rezystancja tym dłużej cewka lub kondensator się ładują i rozładowują. A parametr ten nazywamy stałą czasową obwodu.

    W twoim przypadku z racji na brak rezystancji cewka rozładuje się bardzo szybko w czasie bliskim zero, więc prąd będzie płyną bardzo krótko.



    Jak patrzyłem w falstad circuit to prąd będzie płynął cały czas po przełączeniu. Dlaczego miałbym płynąć bardzo krótko?
  • #6 14803493
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    A co będzie źródłem prądu w tym przełączonym obwodzie?

    Naładowana cewka jest bardzo słabym źródłem energii i szybko się rozładowuje.

    Zwierałeś kiedyś końcówki naładowanego kondensatora?
  • REKLAMA
  • #7 14803513
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    bodzio507 napisał:
    A co będzie źródłem prądu w tym przełączonym obwodzie?

    Naładowana cewka jest bardzo słabym źródłem energii i szybko się rozładowuje.

    Zwierałeś kiedyś końcówki naładowanego kondensatora?


    Ta ciekawe kiedy. Nie, nie zwierałem, nawet nie mam pojęcia poza rysunkami z fizyki jak wyglądają.

    Zajrzy do tego linka: kliknij RESET i zobacz jak prąd przepływający przez cewkę rośnie od 0->3.33[A], a zaś użyj przełącznika i zobacz, że prąd jest stały:

    KLIK
  • #8 14803653
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    Zauważ że to tylko symulacja i zawsze trochę odbiega od rzeczywistości.

    Tu masz filmik z rozładowywania kondensatora drutem i niewielkiej rezystancji.
    https://www.youtube.com/watch?v=p0hd5TShNBc

    Cewkę można porównać do baterii o bardzo małej pojemności. Bateria też kiedyś się rozładowuje.
  • #9 14803664
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    bodzio507 napisał:
    Zauważ że to tylko symulacja i zawsze trochę odbiega od rzeczywistości.

    Tu masz filmik z rozładowywania kondensatora drutem i niewielkiej rezystancji.
    https://www.youtube.com/watch?v=p0hd5TShNBc

    Cewkę można porównać do baterii o bardzo małej pojemności. Bateria też kiedyś się rozładowuje.



    No, ale dla mojego zadania:

    $$i(0-)=i(t->\infty)$$ czyż nie?

    Jeśli tak to $$i(t)=3.33[A]$$


    A jeśli nie, to jak? Jeśli było by, że $$i(t->\infty)=0$$

    To byłoby, że $$i(t)=3.33e^{-\frac{t}{\tau}$$


    Czyli prąd by się rozładował tak jak chcesz, to więc jak w końcu?
  • #10 14804087
    up8051
    Poziom 15  
    Posty: 139
    Pomógł: 9
    Ocena: 22
    Stan nieustalony - czy w ogóle popłynie prąd przez cewkę?

    Dodano po 7 [minuty]:

    erezysciak napisał:
    bodzio507 napisał:
    Zauważ że to tylko symulacja i zawsze trochę odbiega od rzeczywistości.

    Tu masz filmik z rozładowywania kondensatora drutem i niewielkiej rezystancji.
    https://www.youtube.com/watch?v=p0hd5TShNBc

    Cewkę można porównać do baterii o bardzo małej pojemności. Bateria też kiedyś się rozładowuje.



    No, ale dla mojego zadania:

    $$i(0-)=i(t->\infty)$$ czyż nie?

    Jeśli tak to $$i(t)=3.33[A]$$


    A jeśli nie, to jak? Jeśli było by, że $$i(t->\infty)=0$$

    To byłoby, że $$i(t)=3.33e^{-\frac{t}{\tau}$$


    Czyli prąd by się rozładował tak jak chcesz, to więc jak w końcu?

    To jest nieprawda.
    $$i(0-)=i(t->\infty)$$
    Prawda:
    $$i(0-)=i(0+)=3.33[A]$$
    $$i(t->\infty)=0$$ ponieważ
    $$i(\infty)=3.33e^{-\frac{\infty}{\tau}}=0$$
  • #11 14804136
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    Ale stała czasowa tego odwodu po komutacji też będzie nieskończoność.
    tau=L/R
  • #12 14804181
    up8051
    Poziom 15  
    Posty: 139
    Pomógł: 9
    Ocena: 22
    bodzio507 napisał:
    Ale stała czasowa tego odwodu po komutacji też będzie nieskończoność.
    tau=L/R

    stała jest stałą = const
    Tak, stała czasowa przed załączeniem będzie stałą przed załączeniem - obwód się nie zmienia. Po załączeniu obwód się zmienił i stała też się zmieni, ale będzie stałą przez czasy jeśli nie zmienisz obwodu i nie będzie ta stała nieskończonością, to będzie skończona wartość którą należałoby wyliczyć.
  • REKLAMA
  • #13 14804225
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    Ale jest stałą dla danego obwodu o danych elementach R i L.
    Więc jeżeli zmieniasz obwód, zmienia się również stała czasowa.
  • #14 14804692
    xdaro83x
    Poziom 14  
    Posty: 58
    Pomógł: 7
    Ocena: 12
    Otóż nie ulega wątpliwości, że prąd przed komutacją (chwila t<0), przez cewkę bedzie płyną i będzie to prąd tylko ze składową ustaloną, a wartość tego prądu ustali się na poziomie 3 1/3 A, cewka stanowi zwarcie dla prądu stałego. Natomiast po komutacji, po przełączeniu czyli zwarciu cewki (chwila t>0) przez ten element również popłynie prąd, tylko będzie to prąd rozładowania cewki, czyli cała energia zgromadzona w cewce przed komutacją zostaje "uwolniona", a prąd ten podczas rozładowywania powinien maleć od wartości ustalonej tj. 3 1/3 A do zera (gdyż prąd w cewce nie może się zmienić skokowo) ze stałą czasową L/R, tak jak ktoś fajnie zasymulował w PSpicie powyżej. Tylko jest mały problem w tym że w zadaniu mamy do czynienia z idealną cewką gdzie R = 0 stąd cewka rozładuje się w "infinityzymalnie" krótkim czasie. Ot cała historia z tym zadaniem i podobnie będzie sytuacja wyglądać dla kondensatora.
  • #15 14804714
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    xdaro83x napisał:
    Otóż nie ulega wątpliwości, że prąd przed komutacją (chwila t<0), przez cewkę bedzie płyną i będzie to prąd tylko ze składową ustaloną, a wartość tego prądu ustali się na poziomie 6 2/3 A, cewka stanowi zwarcie dla prądu stałego. Natomiast po komutacji, po przełączeniu czyli zwarciu cewki (chwila t>0) przez ten element również popłynie prąd, tylko będzie to prąd rozładowania cewki, czyli cała energia zgromadzona w cewce przed komutacją zostaje "uwolniona", a prąd ten podczas rozładowywania powinien maleć od wartości ustalonej tj. 6 2/3 A do zera (gdyż prąd w cewce nie może się zmienić skokowo) ze stałą czasową L/R, tak jak ktoś fajnie zasymulował w PSpicie powyżej. Tylko jest mały problem w tym że w zadaniu mamy do czynienia z idealną cewką gdzie R = 0 stąd cewka rozładuje się w infinityzymalnie krótkim czasie. Ot cała historia z tym zadaniem i podobnie będzie sytuacja wyglądać dla kondensatora.




    Kolego znasz się trochę na PSpice - i wiesz może jak nazywają się poszczególne podstawowe elementy w bibliotece? Jak źródło prądowe, napięciowe, rezystor, cewka, włącznik, przełącznik?


    I dzięki za wyjaśnienie.
  • REKLAMA
  • #16 14804752
    xdaro83x
    Poziom 14  
    Posty: 58
    Pomógł: 7
    Ocena: 12
    PSpice nie jest jakimś tam nadzwyczaj skomplikowanym oprogramowaniem, wystarczy ściągnąć (wersja student bo darmowa), zainstalować, uruchomić a obsługa jest naprawdę intuicyjna, ja osobiście preferowałbym do symulacji stanów nieustalonych i nie tylko Matlab Simulink.
  • #17 14804757
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    xdaro83x napisał:
    PSpice nie jest jakimś tam nadzwyczaj skomplikowanym oprogramowaniem, wystarczy ściągnąć (wersja student bo darmowa), zainstalować, uruchomić a obsługa jest naprawdę intuicyjna, ja osobiście preferowałbym do symulacji stanów nieustalonych i nie tylko Matlab Simulink.



    Tak bardzo intuicyjnym, zero jakiś ikonek z elementami tylko trzeba szukać elementów w bibliotece, która zawiera z 10000elementów, jak wiesz jak co się nazywa to powiedz, bo tak nigdy nie znajdę: Stan nieustalony - czy w ogóle popłynie prąd przez cewkę?
  • #18 14804764
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    @erezysciak A Ty jesteś studentem?
  • #19 14804776
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    bodzio507 napisał:
    @erezysciak A Ty jesteś studentem?


    A co to ma do tego. Jak widzę ludzi, którzy wiedzą jak coś się nazywa i równocześnie wiedzą, że żeby znaleźć tą informację trzeba stracić mnóstwo czasu to śmiać mi się chce, wiesz jak nazywa się przełącznik, włącznik, kondensator, cewka w tej bibliotece czy nie?
  • #20 14804788
    bodzio507
    Poziom 30  
    Posty: 1788
    Pomógł: 22
    Ocena: 579
    Nie ma nic. Zastanawiam się gdzie takie zadania dają.
  • #21 14804793
    erezysciak
    Poziom 11  
    Posty: 76
    bodzio507 napisał:
    Nie ma nic. Zastanawiam się gdzie takie zadania dają.



    To egzamin z 2008 na AiR Politechnika Poznańska z elektrotechniki, teraz są trochę trudniejsze.

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono kwestię przepływu prądu przez cewkę w obwodzie w stanach nieustalonych. Ustalono, że dla t0, w przypadku braku źródła prądu, jego wartość wynosi zero. Uczestnicy wymienili się informacjami na temat zachowania cewki i kondensatora w obwodach, podkreślając, że cewka działa jak źródło energii, które szybko się rozładowuje. Wskazano na znaczenie rezystancji w obwodzie oraz na stałą czasową, która wpływa na czas ładowania i rozładowania elementów. Dyskusja obejmowała również symulacje w programach takich jak PSpice i Matlab Simulink.
REKLAMA