Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic Viera TX-P42G30E - Brak kodu błędu, tylko zielona dioda...

30 Cze 2015 17:17 2895 6
  • Poziom 7  
    Witam.

Po włączeniu przycisku zasilania dioda zielona miga szybko kilka (4 lub 5) razy, słychać "kliknięcie" przekaźnika, po czym zaczyna świecić światłem ciągłym, na zielono. Nie reaguje na przyciski na obudowie, ani na pilocie, brak fonii i wizji. Zanim doszło do usterki na ekranie pojawiały się czasem czerwonawe, nieregularne przebarwienia, pomagało poruszanie przewodem HDMI. Po jednym, kolejnym takim "poruszeniu" rozległ się cichy trzask i... odbiornik został uszkodzony.

Nie mam pewności, czy przewód HDMI nie został wyjęty z gniazda i przypadkowo przyłożony do obudowy - kolejna niewiadoma, ale to może mieć znaczenie.

W związku z tym, że urządzenie nie sygnalizuje żadnego błędu (tylko dioda zielona, o której wspomniałem, świecąca światłem ciągłym) proszę o wskazówki od czego powinienem zacząć sprawdzanie...

Dziękuję, pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 7  
    Witam ponownie.

Raz jeszcze jestem zmuszony skonsultować coś z bardziej doświadczonymi kolegami: diagnoza ww. uszkodzonego telewizora to "uszkodzona płyta sterowania matrycą". Element podobno dostępny wyłącznie za granicą, ogólny koszt naprawy to 1300-1600 złotych. Być może mam ograniczoną wiedzę w zakresie kosztów napraw odbiorników TV, ale mam wrażenie, że ktoś chce ze mnie zedrzeć skórę, sugerując naprawę w cenie (prawie) nowego telewizora...

Czy ktoś orientuje się może jakie oznaczenie posiada ta "płyta sterowania"? Czy jest możliwość naprawy tego po niższych kosztach (w innym wypadku pozostaje mi sprzedaż tego egzemplarza "na części")?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Witam !
    Brak reakcji na pilota i przyciski sugeruje uszkodzenie MainBoard. Płytę główną TNPH0937 (nową ) do tego modelu kupiłem za 150 PLN na Allegro. Myślę , że i resztę paneli można dostać za podobne pieniądze.
    Pozdrawiam
    Andrzej
  • Poziom 14  
    Witam
    Dostałem do naprawy taki sam odbiornik ,identyczna reakcja diody ,napięcia z zasilacza 5V i 3,3v są ok ,nie reaguje na pilota oraz klawiaturę lokalną,chociaż po załączeniu klika przekaźnik.TV wyłączył się podczas pracy.
    Może koledzy podacie jakieś sugestie.
  • Poziom 13  
    Witam !
    Ponownie ten sam problem.
    Po wymianie main telewizor się włącza, jest kilkanaście szybkich mrugnięć zieloną diodą po czym telewizor się włącza, działają wentylatory i to wszystko, brak świecenia ekranu. Ciekawe, że na płycie SN świeci się zielona dioda a na płycie SS nie , natomiast dioda st-by nic nie sygnalizuje . Oryginalny maiboard przed wymianą błyskał 14 razy ?!?
  • Poziom 23  
    Podepnę się do tematu, model TV i objaw taki sam .
    Marpass napisał:
    Po włączeniu przycisku zasilania dioda zielona miga szybko kilka (4 lub 5) razy, słychać "kliknięcie" przekaźnika, po czym zaczyna świecić światłem ciągłym, na zielono. Nie reaguje na przyciski na obudowie, ani na pilocie, brak fonii i wizji.

Czy ktoś ruszył ten TV?
    Zasilacz PSC10351H M PKG1 napięcia 3,3V oraz 5V jest na wyjściu P11 na chwile pokazuje się 15V
    TNPA5457
    TNPH0937
    TNPA5358
    TNPA5315e
    W zasilaczu poprawiłem luty bez rezultatu, podejrzewam main board że się uszkodził ale nie bardzo wiem co sprawdzić żeby się upewnić. Proszę o sugestie w tej kwestii. Zostało mi sprawdzić legendarny w net moduł TNPA5457 :)
    A więc tak znalazłem uszkodzone zwarte elementy:
    D401, D421,
    Q401, Q402, Q403, Q421, Q422, Q423, Q531

Reszta na mierniku wygląda dobrze, pytanie brzmi które elementy powinienem
    wymienić mimo dobrych wskazań na mierniku? I na jakie powinienem zwrócić szczególną uwagę?
  • Poziom 9  
    Witam,
    Czy kolega wieslaw99 ruszył ten TV, czy oprócz powyższych elementów był wymieniony IC502? Mam taki sam problem, modułu sprawnego brak i chciałbym ocenić szansę naprawy poprzez wymianę uszkodzonych elementów.
    Co powoduje taką awarię, mój miał mocno zakurzone wnętrze?