Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Modernizacja komputera: grafika, RAM

glyzewski 04 Jul 2015 23:50 990 11
    glyzewski
    Level 10  
    Witam,
    planuję zmodernizować komputer, tak by jeszcze trochę pociągnąć ze starym PC i pograć w nowe gry.

Mój zestaw (wiem, że trochę staroć):
    Intel Core 2 Duo 2x2,66 GHz E7300
    GeForce 9800 GT 512 MB
    4 GB RAM DDR 2
    Zasilacz 550 W

Czy zmiana karty graficznej i dodanie 2 GB RAM ma sens?

Na Allegro widzę sporo używanych kart, zastanawiam się nad GeForce GTX 560 Ti, Radeon HD7700 lub GeForce GTX 650 Ti (lepiej szukać wersji 2 GB?).

Co myślicie o tych modelach? Dodam, że moja płyta główna ma PCI-Express x16 w wersji 1.1, a ww. karty są na v. 3.0 - ale z tego co zdążyłem się zorientować, to mimo starej wersji PCI-E karty będą działać.

Czy ewentualna zmiana procesora na Core 2 Quad Q6600 byłaby bardziej sensowna od dodania RAM?

Z góry dziękuję za pomoc.:wink:
    kiss39
    Level 38  
    Witam

Przed umieszczeniem mocniejszej karty graficznej i RAM zadbałbym o markowy ZASILACZ. Jaki to zasilacz Marka model. Podaj pełną nazwę płyty głównej to zobaczymy specyfikacje ile Ramu można umieścić i jaki najmocniejszy procesor.,

Można dodać RAM ale zależy to od płyty, czy płyta obsłuży 2x2GB lub 2x4GB
    glyzewski
    Level 10  
    Płyta główna: Gigabyte GA-EP35-DS3L (ma 4 sloty na pamięci DDR2, 2 są wykorzystane - 2 x 2GB).
    Zasilacz: Corsair CMPSU-550VXEU- 550W.
    kiss39
    Level 38  
    Wynika ze specyfikacji technicznej ze płyta obsłuży do 8GB RAM DDR2 (1200)/1066/800/667 w 4xDIMM(bankach). Można przyjąć ze mozemy umieśćić jedną kość o maksymalnej wielkości 2GB w kombinacji takiej np. 4GB=2x2GB lub 8GB=4x2GB tylko nie zawsze we wszystkich bankach 4 kości mogą działać, zależy to od dwustronnej lub jednostronnej kości.

INFO specyfikacja techniczna płyty - GA-EP35-DS3L
    http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ep35-ds3l/specs/

Maksymalny procesor z listy rekomendowanych dla tej płyty - http://www.gigabyte.com/support-downloads/cpu-support-popup.aspx?pid=2778

Np. Czterordzeniowy o taktowaniu 3.0GHz Core™ 2 Quad Q9650

Odnośnie karty graficznej, chciałbyś 1GB VRAM .czy 2GB VRAM używaną, czy nową ?
    glyzewski
    Level 10  
    Myślę, że lepiej byłoby gdyby karta miała 2 GB pamięci. Zainteresował mnie model GeForce GTX 650 Ti 2 GB. Chcę kupić kartę używaną, bo na zakup grafiki mogę przeznaczyć tylko ok. 300 zł. Na szczęście znalazłem oferty w tych granicach na allegro.

Czy karta Radeon R7 260 / R7 260x byłaby lepszym wyborem od GeForce GTX 650 Ti?

Dodano:

Mógłby ktoś jeszcze doradzić co z kartą graficzną? Przeglądając ceny zastanawiam się czy nie kupić nowej karty (gwarancja) - czy do procesora Q6600 (taki już kupiłem - korzystna cena, możliwość podkręcenia) jest sens brać kartę GeForce GTX 750 2GB? Czy będzie ona mocno ograniczona? Ciekawą propozycją jest też moim zdaniem Radeon R7 360 (nowy model, DX12, gdybym chciał ją sprzedać za kilka lat to myślę, że nowy DX będzie atutem). Co myślicie?
    drajwer
    Level 15  
    Polecam zainteresować się procesorami Xeon na podstawkę 771 ;)
    glyzewski
    Level 10  
    A co myślicie o kartach, o których wspomniałem wyżej ;)
    glyzewski
    Level 10  
    Co do kart to wiem, że Radeon wydajniejszy, R7 360 jest trochę słabszy, ale karta nowsza. Tylko czy do tego procesora te karty nie są zbyt dobre? Będą wykorzystane?
    drajwer
    Level 15  
    Będą się dławiły, dlatego napisałem abyś zainteresował się Xeonem i modem 771/775. Xeon do nabycia od 70zł (e5420) do 180 (e5450). Przy tych prockach po lekkim OC grafika rozwinie skrzydła, nie wydawając przy tym zbyt dużo kasy ;)