Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EW1067F błąd E54

Robert17 22 Lip 2015 17:03 1440 6
  • #1 22 Lip 2015 17:03
    Robert17
    Poziom 10  

Witam,

Pralka rozpoczyna cykl prania normalnie ale po pewnym czasie staje. W trybie serwisowym wskazuje błąd E54.Wygląda to na upływ prądu silnika.Przy odpiętej masie od silnika wykonuje poprawnie cały cykl prania. Szczotki wymieniłem, silnik wyczyściłem, wygrzałem suszarką - wciąż wyświetla ten sam błąd. Przy masie odpiętej od silnika po dotknięciu próbnikiem 230V do obudowy silnika żarnik próbnika świeci się. Na obudowie silnika jest napięcie 13V. Poproszę o podpowiedź czy wymienić grzałkę o potem (jeśli to nie pomoże) ew. triak czy zacząć od triaka.

0 6
  • #2 22 Lip 2015 18:24
    skryn
    Admin grupy AGD

Robert17 napisał:
    Witam,

Pralka rozpoczyna cykl prania normalnie ale po pewnym czasie staje. W trybie serwisowym wskazuje błąd E54.Wygląda to na upływ prądu silnika.Przy odpiętej masie od silnika wykonuje poprawnie cały cykl prania. Szczotki wymieniłem, silnik wyczyściłem, wygrzałem suszarką - wciąż wyświetla ten sam błąd. Przy masie odpiętej od silnika po dotknięciu próbnikiem 230V do obudowy silnika żarnik próbnika świeci się. Na obudowie silnika jest napięcie 13V. Poproszę o podpowiedź czy wymienić grzałkę o potem (jeśli to nie pomoże) ew. triak czy zacząć od triaka.

Sam sobie odpowiedziałeś. Masz silnik do wymiany.

1
  • Pomocny post
    #4 23 Lip 2015 17:59
    skryn
    Admin grupy AGD

Robert17 napisał:
    W innym poście (ta sama usterka) za winowajcę uznana jest grzałka
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2167011.html#10282614

Bzdura wierutna. Błąd E54 dotyczy błędu silnika, a nie grzałki. Poza tym, ostatni post został już skasowany, jako szkodliwa porada.

Robert17 napisał:
    Wymienić silnik?

Najpierw porządnie wysusz silnik suszarką do włosów, a następnie podepnij do niego masę. Jeśli pralka będzie prać, to znaczy, że nie musisz wymieniać silnika. Lipiec jest szczególną porą, bo jest duża wilgotność powietrza.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1505096#1505096

0
  • #5 23 Lip 2015 20:40
    Robert17
    Poziom 10  

Wielkie dzięki za wsparcie. Pralka wykonała prawidłowo cztery cykle prania z podpiętą masą. Niestety w trybie serwisowym wyświetla nadal E54. Wykonam porządne suszenie i będę dalej prowadził obserwację. Dam znać jak mi idzie:). Fajnie, że są życzliwi ludzie którzy chcą pomagać nie biorąc nic za to. Jeszcze raz dziękuję:)

0
  • Pomocny post
    #6 23 Lip 2015 20:55
    skryn
    Admin grupy AGD

Robert17 napisał:
    Niestety w trybie serwisowym wyświetla nadal E54.

Bo ta maszynka zawsze w trybie serwisowym pokazuje ostatni zapamiętany błąd. Aby go wykasować, należy w trybie serwisowym przeprowadzić ponowną konfigurację sprzętową (z naklejki na obudowie modułu) i zatwierdzić przyciskami start i funkcyjny.
    Wtedy po odczytaniu ostatniego błędu, na pozycji "F", ukaże się cyfra E00.
    Jest to niezalecane dla laika, który błędnie wprowadzając konfigurację generuje błąd konfiguracji serii E90.

Prościej jest zapuścić jakikolwiek program z otwartymi drzwiami. Wówczas dla spokojności sumienia, w trybie serwisowym, ostatni zapamiętany błąd przez elektronikę, będzie wynosił E42... :)

To zabawa, dla zabawy z elektroniką EWM2000.
    Jak pralka działa, to daj sobie spokój, bo namieszasz niepotrzebnie.

1
  • #7 19 Wrz 2016 14:22
    Robert17
    Poziom 10  

Wymiana szczotek i kolejne dokładne wygrzanie i pomogły. Pralka działa do dziś i błędy się nie pojawiają. Z pomoc bardzo dziękuję:)

0