Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Electrolux EW 1066 f (błąd e52?)

TomaszUAM 18 Maj 2010 12:37 6514 4
  • #1 18 Maj 2010 12:37
    TomaszUAM
    Poziom 2  

Witam Forumowiczów.

Pozwalam sobie skorzystać w wiedzy ogółu ponieważ pralka, którą posiadam (Electrolux EW 1066 f) cyklicznie zaczyna wariować.

Po rozmowach prowadzonych z użytkownikiem/moderatorem o nicku Skryn najpierw w styczniu 2010 roku zastosowałem się do wszelkich sugestii i początkowo pralka zaczęła działać ponownie bez zarzutu. Najpierw rozmontowałem pralkę, wyczyściłem i osuszyłem, a także nagrzałem podane elementy (silnik i przyległe elementy) i pralka działała bez zarzutu jakiś czas.

Później ów problem pojawił się ponownie. W trakcie działania programu pralka stawała i trzeba było zerować program i próbować od początku lub wybierać inny. Co ciekawe nie dzieje się to za każdym razem. Tzn. zdarza się, że czasem pralka przejdzie cały cykl od początku do końca, a po wstawieniu nowego prania na ten sam program już się to nie uda.

Doprowadziło to do tego, że któryś kolejny raz wymontowałem silnik, dokładnie oczyściełem, tyle lylko że następnym razem wymieniłem także szczotki na nowe (tzn. pasujące zastępniki) ponieważ stare były faktycznie baaardzo mocno zurzyte i pomyślałem, że może to jest przyczyną problemu.

Niestety po nie wiem już jakim czasie spokoju, domownicy poinformowali mnie, że pralka znów zachowuje się tak samo.

Przed momentem, jako wprawny już w tym temacie "monter" rozebrałem pralkę, wymontowałem silnik, oczyściłem, wysuszyłem, sprawdziłem czy przylutowane szczotki czasem się nie naderwały i sprawdziłem błędy pralki. Palą się diody (licząc od góry) 2,4 oraz 7...

Nie wiem już co z tą pralką zrobić... Czy macie może dla mnie jakieś sugestie?
    Nie jestem monterem, elektronikiem, ani człowiekiem bardzo technicznym, niemniej chciałbym problem naprawić lub trafić do kogoś, kto poradzi sobie z problemem.

Za wszelkie uwagi z góry dziękuję.

Z wyrazami uznania
    Tomasz
    z Poznania

• #2 19 Maj 2010 01:04
    peter falk
    Specjalista AGD

Temat wałkowany dziesiątki razy. Błąd faktycznie nr 52. Zostało tylko tacho, przekaźniki na module i zdjęcie masy z silnika i ew. grzałki.

• #3 19 Maj 2010 12:02
    TomaszUAM
    Poziom 2  

Dziękuję za jakże błyskotliwą i fachową poradę...
    Szanowny "peter falk" - jak wyczytać można było z mojego pytania temat sam drążę już od kilku dobrych miesięcy, próbując jakoś sobie z nim poradzić. W tym celu przeglądałem forum i prowadziłem rozmowy pw z jego użytkownikami, niemniej nie udało mi się nadal samemu póki co raczej naprawić problemu. W ostatniej rozmowie z użytkownik Skryn zaproponował abym opisał dokładnie mój problem na forum (co uczyniłem), bo może któryś z użytkowników będzie mógł mi pomóc.

To, że temat jest wałkowany świadczy także o tym, że problem dotyka iluś użytkowników ww. pralki.

Jak mogłeś wyczytać z mojego postu (o ile doczytałeś go do końca) "Nie jestem monterem, elektronikiem, ani człowiekiem bardzo technicznym, niemniej chciałbym problem naprawić lub trafić do kogoś, kto poradzi sobie z problemem. " proszę o wskazówki i ewentualną pomoc wskazując, iż jestem w temacie laikiem, albowiem nie posiadam wykształcenia technicznego, czy politechnicznego.

Dlatego Twoja wypowiedź w stylu "Zostało tylko tacho, przekaźniki na module i zdjęcie masy z silnika i ew. grzałki" niewiele mi mówi.

Mam nadzieję, że wyraziłem się jasno.

Tomasz

• #4 19 Maj 2010 13:20
    Tomek1966
    Poziom 10  

Miałem podobny problem w podobnym electroluxie. Ja poradziłem sobie z tym problemem przez przypadek, bo też już nie wiedziałem co robić. Wszystko sprawdziłem i było OK. Otóż wyjąłem moduł (to taka płytka elektroniczna znajdująca się w białej obudowie z tworzywa podwieszona u góry pralki pod k=górną pokrywą po prawej stronie) Gdy go rozebrałem okazało się, że wszystkie elementy dają prawidłowe odczyty przy pomiarach, ale płytka modułu pokryta jest czarnym nalotem, jakby drobinami węgla pochodzącymi zapewne z rozgrzewającego się rdzenia małego transformatora, który tam jest. Przypuszczając, że pył ferrytowy może dawać wysokoomowe przebicia pomiędzy ścieżkami oczyściłem wszystko pędzelkiem. Przy okazji pomimo dobrych wskazań na mierniku wymieniłem triak silnika, który jest najbardziej przeciążonym elementem modułu. Pomyślałem, że skoro palka chodzi i dopiero po jakimś czasie staje, to może mieć to związek z nagrzewaniem się jakiegoś elementu, który na zimno jest sprawny i dlatego daje prawidłowe odczyty, a dopiero gdy się rozgrzeje zmienia właściwości i wariuje. Wymieniłem więc triak z BTB 16 na BTA 16 (AKURAT TAKI MIAŁEM). Złożyłem to wszystko do kupy iiiii ..... Jak ręką odjął. Pralka nagle zaczęła działać jak należy. Robi wszystkie programy i nie zatrzymuje się. Podsumowując nie wiem, czy decydujące było oczyszczenie płytki, czy być może faktycznie triak pod wpływem temperatury przestawał działać jak należy. Jedna z tych dwóch rzeczy pomogła. Co do Tacho to jest to używana potocznie nazwa tachometru czyli zespołu urządzeń mierzących prędkość wirnika silnika. Jest to mała prądniczka na końcu wirnika która podaje napięcie do układu elektronicznego tym większe im większa jest prędkość wirnika. Układ ma w sobie część przyjmującą to napięcie i je interpretujące. Pamiętać należy, że uszkodzone tacho może być zarówno po stronie prądniczki jak i modułu. Zdjąć masę z silnika to znaczy odłączyć żółto zielony kabelek z obudowy silnika (jedyny poza kostką podłączeniową silnika). Grzałkę musisz sprawdzić miernikiem i to takim, żeby miał zakres przynajmniej 20 Mega Ohm. na elektrodach grzałki powinieneś mieć około 28 omów a na tym zakresie 20 mega omów sprawdzasz czy któraś z elektrod nie ma przebicia do masy, czyli tego trzeciego króćca podłączeniowego na grzałce. Miernik nie powinien drgnąć pomiędzy masą a elektrodami. Czy teraz już JASNO zrozumiałeś? A swoją drogą dziwię się, że jako nie monter i nie elektronik zabierasz się za taką skomplikowaną usterkę. Głupienie elektroniki w pralce może być spowodowane setkami powodów, to nie wymiana pompki wody czy grzałki. No cóż... Powodzenia.

• #5 19 Maj 2010 14:21
    TomaszUAM
    Poziom 2  

Uprzejmie dziękuję za tak pełną i wyczerpującą odpowiedź. Postaram się zastosować do wszelkich propozycji i sugestii.

Myślę, że większość zrozumiałem poprawie. Raczej nie mam problemu z odczytywaniem kierowanych do mnie słów, tylko co najwyżej z rozszyfrowaniem niektórych pojęć bądź terminów bardziej specjalistycznych :)

Tłumacząc dlaczego się tym zajmuje, jako nie monter i nie elektronik.
    Nie robię tego dlatego, że tak wierzę w swoje umiejętności czy dlatego, że mam nadmiar czasu, tylko dlatego, że nie mam nadmiaru pieniędzy aby kupić nową pralkę lub więcej cierpliwości na kolejnych fachowców z mojego rejonu...
    Wiem, że jest to skompikowane jak większość nowoczesnych sprzętów...
    Zabrałem się za to tylko dlatego, że zadzwoniłem do obu autoryzowanych punktów tejże firmy w Poznaniu i "fachowcy", którzy pojawili się do naprawy nie potrafili tego zmienić - tzn. twierdzili że naprawili a efekt był ten sam, tyle tylko, że ja wydawałem kolejne pieniądze na ich nieudaczne próby.
    Myślę, że teraz moje motywy są bardziej zrozumiałe.

Dziękuję Ci raz jeszcze.

pozdrawiam
    Tomasz

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo