Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Panele fotowoltaiczne odalone od Falownika

synology1 15 Aug 2015 11:35 15993 11
 • #1
  synology1
  Level 16  
  Witam zwracam się do was o poradę dotyczącą paneli fotowoltaicznych .W tym roku założyłem instalacje 5 kW .Instalacja została założona na dachu od strony wschodniej i zachodniej na dachu dwuspadowym pod kątem 45 stopni.Śledząc na bieżąco prace instalacji Pv na stronie PV Monitor osiągi mojej instalacji wypadły marnie.Postanowiłem że panele zostaną przeniesione na Grunt od strony południa.Problem mam taki że stelaż wraz z panelami zostanie umieszczony na działce gdzie nie jest ogrodzona .W związku z wydatkiem na instalację pv w tym roku nie dam radę aby instalację ogrodzić .Chciałem zapytać czy będzie dobrym rozwiązaniem abym falownik pozostawił w obecnym miejscu (obawiam się że mogło by dojść do kradzieży)następnie od falownika ziemią puścił KABEL ZIEMNY YKY 4x2,5mm około 16 metrów.Przy panelach zastosował bym puszkę łączeniową i połączył przewód ziemny z przewodem od paneli.Ewentualnie połączenie za pomocą złączy MC4.Docelowa po wykonaniu ogrodzenia Falownik znajdzie się w pobliżu paneli.Myślałem aby zastosować oryginalne przewody PV włożone w peszla i zakopane w ziemie ale chyba nie będzie to dobrym rozwiązaniem.W związku z tym proszę o poradę jakie będzie na chwile obecną najlepszym rozwiązaniem Panele fotowoltaiczne odalone od Falownika .Za co z góry dziękuje.
  P.s.
  Czy złączkę MC4 da się zarobić na przewód ziemny o przekroju 2,5mm ?
 • #2
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  synology1 wrote:
  Chciałem zapytać czy będzie dobrym rozwiązaniem abym falownik pozostawił w obecnym miejscu (obawiam się że mogło by dojść do kradzieży)następnie od falownika ziemią puścił KABEL ZIEMNY YKY 4x2,5mm około 16 metrów.


  Dlaczego YKY i dlaczego 4 x 2,5mm ? Tańszy i lepszy będzie kabel YAKY i daj przekrój żył co najmniej 16 mm.
  Możesz też dać przewód napowietrzny AsXSn, również o przekroju żyły 16 mm, w necie można go kupić nawet po 5 zł za metr.
 • #3
  Bobyx1968
  Level 16  
  Kierując się wskazówkami kolegi @retrofood to daj kabel 4x100 - jak zwykle elektrycy i hydraulicy starej szkoły mają tendencję do przewymiarowania wszystkiego.
  A teraz na poważnie - jeżeli nie stać Cię na poprowadzenie 4 przewodów solarnych od rozłącznika przy panelach do inwertera to pociągnij YLgY 4x4 w peszlu i na odległości 16 metrów będziesz miał spadki na poziomie 0,16 %.

  Pomocniczość postu usunąłem. [retrofood]

  Moderated By retrofood:

  Za poradę układania przewodu instalacyjnego w ziemi, w dodatku w peszlu udzielam ostrzeżenia. Pkt 3.1.11 regulaminu.

 • #4
  synology1
  Level 16  
  Bobyx1968 wrote:
  Kierując się wskazówkami kolegi @retrofood to daj kabel 4x100 - jak zwykle elektrycy i hydraulicy starej szkoły mają tendencję do przewymiarowania wszystkiego.
  A teraz na poważnie - jeżeli nie stać Cię na poprowadzenie 4 przewodów solarnych od rozłącznika przy panelach do inwertera to pociągnij YLgY 4x4 w peszlu i na odległości 16 metrów będziesz miał spadki na poziomie 0,16 %.

  Tak jak pisałem wcześniej nie byłem pewny czy w ziemi mogę zastosować przewód solarny , czy taki przewód położony w peszlu byłby odpowiedni ) Kabel solarny BC-SUN PV1-F 4mm2 0,6/1kV jeśli nie to poprosił bym o symbol przewodu solarnego który mógłbym ułożyć w ziemi). kolega retrofood pisał również o przewodzie poprowadzony górą.Na chwilę obecną zależy mi na poprowadzeniu przewodu ziemią.Myślę że dobrym rozwiązaniem byłby przewód solarny ,wykorzystał bym go w przyszłości do rozbudowy instalacji.Na chwilę obecną biorę pod uwagę przewody które zaproponowaliście .
 • #5
  Tech132
  Level 25  
  Podepnij kabel ziemny 4x 2,5mm2 i połącz po dwie żyły, będziesz miał 2x 5mm2. Nie ma co przepłacać za kabel solarny.
 • #6
  Bobyx1968
  Level 16  
  Usuń swoją pomocniczość za YAKY 4x16, bo ma taką samą wartość jak mój peszel - @synology poprowadź kabel solarny w rurze arot
  Moderated By retrofood:


  Usunąłem, żebyś nie narzekał. A za następną podpowiedź o układaniu przewodów czy kabli w rurze, udzielę kolejnego ostrzeżenia.

 • Helpful post
  #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  synology1
  Level 16  
  Dziękuje wszystkim za podpowiedź wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem dla mnie po przeczytaniu waszych postów będzie przewód solarny i zastosowanie rury arot. Docelowo jeśli już ogrodzenie zrobię ,to dzięki arotowi przeciągnę przewód 4x2,5 który podłącze do falownika a przewód solarny wykorzystam do dalszej rozbudowy paneli.Poniżej wkleiłem info na temat kabla fotowoltaicznego okazuje się że można go wykorzystywać w ziemi.Więc jeszcze raz dziękuje za na kierunkowanie mnie .

  Kabel PV 4mm2 TOP CABLE - TOPSOLAR CZARNY I CZERWONY

  ZZ-F - Kable do instalacji fotowoltaicznych.

  BUDOWA

  Budowa żył - Linki z cienkich drucików z miedzi cynowanej, klasa 5 (giętkości) wg EN/IEC 60228
  Izolacja - Izolacja żył wykonana z bezhalogenowej, termoutwardzalnej gumy (typu EI6)
  Powłoka zewnętrzna - Powłoka zewnętrzna wykonana z bezhalogenowej (LSZH), termoutwardzalnej gumy (typu EM8). Kolor powłoki czerwony lub czarny.

  ZASTOSOWANIE
  Topsolar PV ZZ-F to kable do instalacji fotowoltaicznych. Nadają się do połączeń ruchomych i do układania na stałe. Przewody przeznaczone są do połączeń bezpośrednich między panelami fotowoltaicznymi oraz połączeń paneli z prze- twornikiem DC/AC. Mogą być układane bezpośrednio w ziemi.
 • #9
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  kokeszkov wrote:

  synology1 wrote:
  poprosił bym o symbol przewodu solarnego
  A cóż to takiego jest ? Kolejny wyciągacz pieniędzy z portfeli naiwnych spędzaczy gotówki ?


  Przewód solarny ma powłokę odporną na działanie promieniowania UV (w ziemi przydatne jak kadzidło umarłemu), oraz możliwość eksploatacji przy napięciu do 1,6 kV DC. Ma też przewagę w cenie...

  Dodano po 1 [minuty]:

  synology1 wrote:
  Dziękuje wszystkim za podpowiedź wydaje mi się że najlepszym rozwiązaniem dla mnie po przeczytaniu waszych postów będzie przewód solarny i zastosowanie rury arot.


  Bzdura.
 • #10
  synology1
  Level 16  
  retrofood wrote:

  Bzdura.

  retrofood więc jakie według ciebie było by najlepsze rozwiązanie? jeżeli nie sprawiło by problemu to chciałbym poznać twoją opinie.Prawda jest taka że mając taką wiedzę jak zdobyłem między innymi na forum to nie musiał bym dziś przenosić paneli na stelaż bo od razu wykonane były od razu od południa niestety dałem się przekonać że od wschodu i zachodu też będzie dobrze .Dlatego założyłem ten temat ponieważ potrzebuje porady jakie rozwiązanie będzie najlepsze dla Mnie i nie chodzi tu o to że chcę bardzo tanio przewód kupić .Chciałbym aby przewód był dobrany do mojej instalacji.Nauczyłem się już przy instalacjach alarmowych że stosując markowy przewód potrafi latami pracować.
 • Helpful post
  #11
  retrofood
  VIP Meritorious for electroda.pl
  synology1 wrote:

  retrofood więc jakie według ciebie było by najlepsze rozwiązanie?


  Przecież Ci napisałem, po co się powtarzać?

  PS. Kable w ziemi osłania się rurami jedynie w niektórych miejscach, m.in. pod przejściami, drogami i skrzyżowaniami z innymi instalacjami, np. gazową.

  http://bezel.com.pl/index.php/system-elektroenergetyczny/linie-kablowe
 • #12
  synology1
  Level 16  
  Dziękuje i wszystko jasne.