Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LM317 / avt3072 - jak rozdzielić potencjometr 5k na dwa potencjometry?

28 Wrz 2015 10:26 1074 10
 • Poziom 17  
  Witam
  Zamierzam złożyć regulowany zasilacz do płytek stykowych. Taki AVT3072, tylko bez zworek na konkretne wartości, ale zostawić regulację. Tam jest zastosowany wieloobrotowy potencjometr. Nie chcę takiego, bo chciałbym jednak wiedzieć jakie napięcie ustawiam - chcę zrobić podziałki. Najlepiej więc byłoby 2 potencjometry jednoobrotowe połączone szeregowo - jeden do zgrubnej nastawy, drugi do szczegółowej. Myślałem żeby zrobić to na 4k i 1k, ale nie znalazłem takich potencjometrów. Więc jakie potencjometry kupić?

  Od razu dodam, że stałe rezystory odpadają, bo chciałbym zachować możliwość jak najszerszej regulacji napięć - od minimum 1.5V do maksimum 9V. W tej chwili, z tego co widziałem, avt3072 daje zakres 1,25- 11,1V.
 • Pomocny post
  Moderator Projektowanie
  Dlaczego kolega nie czyta datasheet?
  http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm117.pdf
  Podano tam na str.2, że Uwy=1,25V(1+R2/R1) ("resztę wzoru można sobie "odpuścić"), gdzie R1=max.240 Ohm (str. 5 - tabela: Minimum Load Current =5mA).
  Dla Uwy=9V ->R2=1,5k
  O taki potencjometr trudno, więc trzeba zastosować mniejszy najbliższy R2= 1k, ale wtedy trzeba zmienić wartość R1 z 240 Ohm na R1=R2/[(Uwy/1,25)-1]=160 Ohm.
  Potencjometr 1k może mieć wartość nieco inną (+-10%) - podobnie zresztą jak R1, a nawet Vref=1,25V, i wtedy trzeba doregulować dokładne Uwy=9V za pomocą doboru R1 - np. zamiast 160 wstawiając Ohm180 Ohm i do niego równolegle dobrane ok. 2k.
  Jeśli maja być dwa potencjometry - zgrubny i dokładny to 1k +100 Ohm szeregowo, R1 przeliczyć j.w. (ok. 180 Ohm) w zależności od pożądanego zakresu Uwy.
  Czytać datasheet i liczyć!
  doman18 napisał:
  z tego co widziałem avt3072 daje zakres 1,25- 11,1V

  Z Uwe=12V można uzyskać "pewne" 9V niezależnie od Iwy=0-1,5A. Uwy>9V można uzyskać, ale przy większych Iwy takie napięcie Uwy>9V nie będzie stabilizowane (może "przysiadać").
  marekhab napisał:
  Jako zgrubny daj 5kΩ jako szczegółowy 470-500Ω, łączone oczywiście szeregowo.

  A próbował kolega to liczyć? - czy odpowiedział tak "na pa..."?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  W załączniku jest dobry materiał na temat kolegę nurtujący. Jeżeli do tych informacji doda się to co napisał kol. trymer01, to mamy wszystko czego nam brakuje do szczęścia na temat potencjometru.
  Pozdrówka
 • Poziom 17  
  Dziękuję serdecznie, szczególnie koledze trymer. Czy dobrze rozumuje że wrzucono tam 5k tylko po to by mieć zapas w razie podłączenia większego Uwe? I w przypadku podłączenia 12V zasilacza kręcenie poniżej jakiejś tam wartości właściwie nie da żadnego efektu? Tylko że nie widzę przełożenia tego we wzorze.

  //EDYCJA
  Drogi moderatorze, tam poprawnie podałem odwrotnie ekstremalne wartości. Czyli żeby minimalne napięcie było maksymalnie 1.5V a maksymalne napięcie było minimalnie 9V.
 • Moderator Projektowanie
  doman18 napisał:
  Czy dobrze rozumuje że wrzucono tam 5k tylko po to by mieć zapas w razie podłączenia większego Uwe?

  Tak.
  doman18 napisał:
  I w przypadku podłączenia 12V zasilacza kręcenie poniżej jakiejś tam wartości właściwie nie da żadnego efektu?

  Tak - ale powyżej pewnej wartości.
  doman18 napisał:
  Tylko że nie widzę przełożenia tego we wzorze.

  Jak to nie? - widać wyraźnie stosunek R1 i R2.
  doman18 napisał:
  Czyli żeby minimalne napięcie było maksymalnie 1.5V a maksymalne napięcie było minimalnie 9V.

  1,5V czy 1,25V?
  Dla R2=0 Uwy=Uref=1,25V.
  Jak pisałem, proszę sobie przeliczyć R1 dla dowolnego Uwy, pamiętając o tym, że Uwy musi być mniejsze od Uwe o co najmniej 2V (wg datasheet o 2,5V).
  Pozostawienie większego R1 nic nie da, gdyż kręcenie powyżej jakiejś tam wartości R1 nie da żadnego efektu, a będzie niekorzystne gdyż spowoduje że regulacja będzie zachodzić tylko w pewnym - niepełnym zakresie obrotu potencjometru co zmniejszy rozdzielczość regulacji - a tego chcemy uniknąć wstawiając drugi potencjometr (dokładny).
 • Poziom 17  
  Tak tak, już teraz sam sobie przeliczę. Tylko chciałem uściślić tamto zdanie.

  trymer01 napisał:
  Pozostawienie większego R1 nic nie da, gdyż kręcenie powyżej jakiejś tam wartości R1 nie da żadnego efektu, a będzie niekorzystne gdyż spowoduje że regulacja będzie zachodzić tylko w pewnym - niepełnym zakresie obrotu potencjometru co zmniejszy rozdzielczość regulacji


  Ale z drugiej strony ograniczy wybór zasilacza tylko do konkretnego Uwe prawda? Ale to już kwestia wyboru między rybkami a akwarium (uniwersalność vs dokładność). Bo mam 2 zasilacze - jeden "12V" z routera dający 11,99V bez obciążenia i drugi "12V" Energizera od ładowarki akumulatorowej dający 14,8V bez obciążenia.

  Zastanawiam się więc nad zastosowaniem jeszcze jednego potencjometru kalibrującego do montażu :D xD. Ale tu już pewnie wyjdą sprawy o których traktuje artykuł wrzucony przez kolegę bobo.
 • Moderator Projektowanie
  Przeczytaj dokładnie co pisałem w obu tych postach oraz tamten pdf. I przemyśl je - w sumie to te same treści.
  Możesz zastosować potencjometr 1k (albo 1K+ 100 Ohm) a zakres regulacji (max. uwy) przesuwać za pomocą R2 - bo zmniejszając R2 zwiększa się Uwy. Nie zaleca się R2<120 Ohm, chociaż nawet gdy R2=100 Ohm - prąd płynący przez R2/R1 wynosi tylko 12,5mA (Uref/R2). Tyle, że prąd ten wywołuje na R2 i R1 (potencjometr) straty mocy co ma znaczenie gdyż np. dla potencjometru 2,2k prąd 12,5mA wywoła na nim moc ponad 300mW - potencjometr musi mieć min. 0,5W.

  Sam sposób polega na tym, że nie istnieją potencjometry o dowolnych wartościach - a takie będą Ci wychodzić z obliczeń dla stałego R2 (np. zalecanej wartości 240 Ohm). W ogóle szereg wartości potencjometrów jest "rzadki" - zwykle 1, 2,2 4,7...
  Dlatego dla wartości (które wyjdą z obliczeń) pomiędzy 1k a 2,2k należy odpowiednio zmniejszać R2. Ot - i wszystko.
 • Poziom 17  
  No właśnie liczyłem żeby zastąpić R2 rezystorem 120Ohm (czyli minimalna wartość bezpieczna) i potencjometrem 200Ohm np. takim
  http://www.tme.eu/pl/details/3361p-1-201glf/potencjometry-smd-jednoobrotowe/bourns/

  jako kalibracyjnym żeby swobodnie móc przesuwać zakres pomiarowy w zależności od zastosowanego zasilacza. Tyle że jak widać ten jest na 0.5W czyli na styk. Właśnie też w tym kontekście wspomniałem o tym drugim pdfie.
 • Moderator Projektowanie
  doman18 napisał:
  R2 rezystorem 120Ohm (czyli minimalna wartość bezpieczna)

  To nie jest żadna "wartość bezpieczna". To wartość gwarantująca poprawną pracę LM317 (w zależności od datasheet i producenta min. Iwy=Uref/R2=1,25V/R2=5-10mA).

  Jeśli R2=120 Ohm, to Iwy= ok.10mA, a na R1=2k powstanie napięcie nieco ponad 20V co daje moc strat na nim ok. 200mW - więc 0,5W potencjometr jest OK.
  Coś u kolegi słabo z liczeniem!
  R2=120 Ohm i R1=2k to dla regulacji Uwy=1,25-22V - a jeśli kolega ma Uwe 12-14V, to....?
  Widzę, że na nic to moje pisanie....
 • Poziom 17  
  Otwarcie przyznam że obliczeń nie robiłem bo w pracy na obliczenia i analizę czasu nie ma. Cały topik miałem na jednej z zakładek i odświeżałem go w przerwach gdy np. importował się plik tiff, zajmujący w RAM 1,48GB. Dlatego też moje odpowiedzi bazowały na pobieżnej analizie tego co kolega napisał.

  Serdecznie przepraszam kolegę ale dopiero teraz, jak sobie zrobię kolację to spokojnie przeanalizuje wszystko od początku. Ogólnie nie spodziewałem się że będzie jakiekolwiek liczenie, myślałem że 5k to wartość stała którą zwyczajnie rozdzielić na 2 potencjometry tak jak napisał kolega marekhab. Ogólnie niby prawo Ohma prosta rzecz ale jak kolega widzi jestem na etapie Oślej Łączki i książki Charlesa Platta więc nawet proste obwody muszę sobie jak krowie na rowie rozrysowywać i obliczać gdzie jakie jest napięcie, natężenie czy rezystancja. Właśnie dlatego robię ten zasilacz żeby przez praktykę widzieć na płytce stykowej jaki wpływ ma np. taka cewka czy regulacja tranzystora na działanie układu.

  Za poświęcony czas jest BARDZO wdzięczny bo ta wiedza na pewno się przyda gdy będę robił ciut bardziej skomplikowany zasilacz (np ten z oślej łączki z zabezpieczeniami czy nawet electronics-lab).