Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakiej mocy kolumny do Technics SA-AX7

28 Paź 2015 20:27 1488 16
  • Poziom 6  
    Witam. Tak jak w temacie, poszukuje informacji jakiej mocy kolumny głośnikowe należny nabyć do tego wzmacniacza. Zależy mi głownie na zestawie 2.1 ale także chciałbym poznać opinie na temat 5.1. Kolumny do systemu 2.1 chciałbym ustawić na biurku wiec przydała by mi się podpowiedz jakie z tych mniejszych będą dobre. Sprzęt głownie będzie wykorzystywany do odsłuchu płyt winylowych ale także ogólnie audio w domu. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Może twój sprzęt posiada taką magiczna naklejkę znamionową z tyłu https://www.google.pl/search?q=Technics+SA-AX...9SL5sgCFWPzcgodgNkI_A#imgrc=EN5f3FhQP9wpjM%3A

Ja osobiście grałem kiedyś na słabszym ampli tunerze całą imprezę gdzie były podłączone 4 altusy 110 i subufer. Jakie głośniki/kolumny zakupisz zależy bardziej od twojego portfela.
  • Poziom 6  
    Tak posiada taką naklejkę ale szczerze mówiąc nie wiem jak to się dzieli stąd moje pytanie o moc głośników. Pieniądze jakie mogę przeznaczyć na to to około 600-700zł na kolumny podstawkowe i 300 na sub. Oczywiście mowa o używanym sprzęcie.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    To na twoim miejscu dozbierał bym troszkę pieniędzy i kupił nowy zestaw 5.1 jak już chcesz przeznaczać około 1000 zł na używany sprzęt który nie wiadomo co przeszedł u wcześniejszego właściciela. Np. z takiego czego s powinieneś być zadowolony biorąc też pod uwagę twój amplituner. http://allegro.pl/zestaw-5-0-jamo-s-626-hcs-trzy-kolory-warszawa-i5704001715.html

Dodano po 5 [minuty]:

Ten zestaw również jest niczego sobie. Jakieś tam ryzyko z rzeczami po wystawi zawsze jest ale ja myślę że konto sprzedawcy mówi za siebie. http://allegro.pl/okazja-zestaw-glosnikow-wharfedale-quartz-q7q1qc1-i5739726418.html
  • Poziom 6  
    Prawdę mówiąc to pytanie o 5.1 było ekstra :P Głównie wolał bym się skupić na zestawie 2.1 czego powinienem szukać ? Jakie firmy są godne polecenia ?
  • Poziom 26  
    FINIX_47 Na tabliczce znamionowej znajdującej się zazwyczaj z tyłu sprzętu podany jest zazwyczaj pobór mocy (maksymalny/uśredniony - to już zależy od producenta) i nijak ma się on do rzeczywistej mocy wzmacniacza ponieważ istnieją różne normy. Ten amplituner ma 2x80W przy 6R przy zniekształceniach thd 0,05%.

Jeśli zależy Ci głównie na słuchaniu muzyki to polecam zakupić dobre kolumny stereo, wtedy subwoofer będzie zbędny, a nawet może przeszkadzać. za ok. 1000 złotych nie kupisz dobrych kolumn nowych. (No chyba, że małe podstawkowe) ale na rynku wtórym już jest ciekawy wybór i można wybrać wtedy kolumny, które na pewno spełnią Twoje oczekiwania. Musisz jeszcze podać jak duże pomieszczenie jest, w którym ten sprzęt będzie użytkowany.
  • Poziom 6  
    Skłaniał bym się bardziej w stronę tych podstawkowych ponieważ kolumn stereo nie mam za bardzo gdzie umiejscowić ale oczywiście możesz podać propozycje tych i tych. Pokój ma 10m2. Możesz tez podać dobre marki kolumn.
  • Poziom 32  
    Zamerstary dobrze prawi. Dodam że moc w amplitunerze jest mocno naciągana, brak im wydajności by zagrać dobrze z dużymi kolumnami, stąd czasem potrzebna im pomoc subwoofera. Ten model z moniotorami da sobie oczywiście radę, zresztą takie będą lepiej grały w mini pokoju, niż duże kolumny.
    Subwoofer do stereo, do muzyki , w taki mały pokój, czy my mamy dziś 1 kwietnia ?
    Szkoda że to Technics, szkoda że amplituner kina domowego, dobrze że wysoki i mocny model.
    Czy ten amplituner ma możliwość podłączenia gramofonu ?, bo to przecież nie jest oczywiste !

Moc kolumn przy tym wyborze jest najmniej ważna!
  • Poziom 12  
    Znalazłem na Elektrodzie:
    "Dane Techniczne:
    - Tryb kina domowego: 6 X 100 W, (center - 100 W , rear 2x -100 W , front 2x - 100 W , SUB - 100 W );
    - Tryb stereofoniczny o dużej mocy 100 W na kanał (DIN 6 ohm), 0.05% THD; "
    ale znalazłem także:
    " brak złącz cyfrowych. Pobór mocy 300W, więc 6x 100W technicznie nierealne. "
    wreszcie to:
    " Moc wyjściowa RMS (8ohm 20-20 000Hz) : 75W + 75W
    Moc standardowa DIN (4ohm, 1kHz, 0,7%THD) : 95W +95W "
    No, teraz możemy podyskutować o kolumnach.
    Ja pod podobnej mocy Kenwooda (2x 75 W sinus) mam dobrane podłogówki Infinity co mają napis Pmax 110W (są w układzie bas refleks.
    Kosztowało mnie to sporo zmian kolejnych kolumienek (były m. in. RCA, Philips, Altusy) metodą kup=sprzedaj na Allegro.
    Przy tych zostałem bo mnie zadowoliły akustycznie. Niestety sporo miejsca zajmują....
    Jednak trzeba też myśleć o indywidualnych właściwościach pomieszczenia odsłuchowego.
    Mója pokój ma 25m2 i wysokość 3,20 - dość zagracony, ale dla pełni zadowolenia musiałem na przeciwległej ścianie zawiesić kilim jako wytłumienie akustyczne (bez tego źle brzmiała harfa w orkiestrze).
    Przedtem miałem pokój 17m2 i 2,75 wysoki i altusy tam zdawały egzamin...
    Podsumowując:
    1. Wszystko zależy od oczekiwanej wierności (kina domowe z reguły nie oferują pełni brzmienia, tylko subwoferowe sztuczki)
    2. Oraz od zasobności kieszeni
    czyli jak zawsze problem kończy się w kieszeni.
  • Poziom 26  
    emiltb dane na temat tego amplitunera wziąłem z service manuala i tam masz jasno napisane, że moc jest 2x100W przy 6R thd 0,05% ale przy 1khz!!! na pełnym zakresie pasma jest ona mniejsza.

Do pomieszczenia 10 metrów kwadratowych to tylko podstawkowce. Polecam poszukać Tannoy M2, jakieś Quadrale, Infinity Heco, Canton, T+A, Arcus, poszukaj, podaj linki, wspólnie coś doradzimy. Nie kupuj Altusów czy jakiś Miltonów i innych tego typu kolumn, ponieważ takie małe Tannoye M2 je zmiotą na starcie.
  • Poziom 6  
    k52 Technics ponieważ pierwsze sugerowałem się tym ze mam gramofony Technics SL 1210, po drugie zawsze od znajomych słyszałem opinie ze jezeli wzmacniacz to tylko technics. Ostanie i najważniejsze cena... Parę złotych za praktycznie nie używany amplituner który już jakiś czas planowałem kupić.
    Pisząc o subie sugerowałem się tym ze w gatunkach które u mnie królują sub robi robotę (techno i pokrewne). Amplituner ma Phono wiec gramofon bez problemu podłącze.

emiltb Ogólnie uproszczając potrzebne mi są kolumny które zapewnią stosunkowo do ceny (1000zł max) dobra jakość dźwięku i przyjemny odbiór.
  • Poziom 26  
    kris251992 nie słuchaj tych znajomych, źle prawią. Te gramofony są dobre ale dla Dj,a nie wiem jak się sprawdzają do typowego słuchania muzyki chociaż nie powinno być problemu z jakością. Techno i ogólnie muzyka pokrewna nie są aż tak wymagające, dobre kolumny odtworzą materiał dużo lepiej niż tańsze kolumienki + sub. Proszę wierzyć na słowo
  • Poziom 12  
    Ja wciąż będę męczący.
    Wszystko zależy czego słuchamy.
    Ja kina domowego nie podłączam do wzmacniacza, bo oryginalne głośniczki do obejrzenia filmu naprawdę wystarczą. Obraz absorbuje na tyle uwagę, że dźwięk jest "towarzyszący".
    Ale, jak chcemy zrelaksować się (a nie zdenerwować) słuchając któregoś koncertu Chopina czy Vivaldiego, to już trzeba lepszej klasy...
    Metoda obiektywnej oceny całego systemu nagłośnienia.
    1. Kupujemy płytę CD z nagraniem "głosy ptaków" (do nabycia w ZOO).
    2. Wybieramy ścieżkę "skwir atakującego orła"
    3. Włączamy z poziomem ok 30dB gdy nasze koty leżą znudzone.
    Odczyt wyniku:
    a. Koty nie reagują, albo tylko otwierają oczy - sprzęt marny
    b. Koty wstają i rozglądają się - niezła aparatura
    c. Koty uciekają pod szafę lub przywierają do podłogi w kącie - o taki sprzęt chodzi.
    Potwierdzenie wyniku.
    Początek jak pkt 1.
    2. Wybieramy ścieżkę "gołąb domowy"
    3. Włączamy z poziomem ok 30dB gdy nasze koty leżą znudzone.
    Odczyt wyniku:
    a. Koty nie reagują, albo tylko otwierają oczy - sprzęt marny
    b. Koty wstają i rozglądają się szukając ptaków- o taki sprzęt chodzi.
    Na nagranie psich szczeków nie reagują, bo się za bardzo zżyły...
    A może ktoś ma jakieś inne ciekawe i dostępne metody oceny aparatury?
    Podzielcie się!
    PS. przepraszam za błędy, ale mam nowego lapka i nie mogę rąk do klawiatury dopasować.
  • Poziom 26  
    Moja sprawdzona metoda to odsłuch różnych modeli kolum i sprzętu audio w pomieszczeniu, w którym słucham muzyki. I mam wrażenie, że ta metoda sprawdza się bardzo dobrze. Staram Ci się po prostu doradzić. Małe kolumy też potrafią zabrzmieć niskimi rejestrami w tak małym pomieszczeniu jak Twoje. A jeśli Ci będzie mało to wtedy rozwarz kupno dodatkowo subwoofera.
  • Poziom 6  
    Na razie przeglądam kolumny firm które poleciłeś do 1000zł
    ARCUS TM-85
    Canton GLE 420
    Tannoy M2
    QUADRAL MERIN PHONOLOGUE
  • Poziom 12  
    Jak się ma zwierzaki, to jeśli traktujemy poważnie ich prawo do życia - nie może być w domu subka!
    Włączenie subwoofera powoduje ucieczkę wszystkich kotów (pewnie nie tylko moich) z jego zasięgu.
    Psy z kolei uciekają przy większym natężeniu dowolnego dźwięku (więcej niż -30dB) jeśli trwa więcej niż pół minuty.
    SZANUJMY NASZYCH BRACI MNIEJSZYCH. Miałem potężny subek JBL (podobno 150 W) średnica 33cm - ale dla dobra domowej zwierzyny podarowałem koledze.
    Możecie powiedzieć, że jestem pogięty, ale czekam aż koty sobie pójdą i dopiero zwiększam moc...
    A do wypowiedzi kol. Zamerstary.
    Prawda, że małe gabarytami kolumienki potrafią zabrzmieć wręcz cudownie - ale niestety są absolutnie nie na moją kieszeń. Byłem na pokazie sprzętu TOA - jestem pod wrażeniem. Ale z zakupem poczekam, aż zostanę dyrektorem filharmonii...
  • Poziom 32  
    Ja powtórzę pytanie, czy ten ampli. Technicsa ma wejście na gramofon?
    Czy może masz model gramofonu już z zamontowanym przedwzmacniaczem?
    Strasznie nakręcasz się na te moce kolumn i moce amplitunera (bez pokrycia w wydajności trafa).
    Kolumna musi dobrze brzmieć , a z Technicsem to nie łatwe i być przyjazna impedancją dla amplitunera.
    Co ci da moc kolumn i porównywanie do mocy amplitunera, nie wiem, domyślam się tylko, ale sens taki jak plucie przez ramię na widok kota.

Edit. Wybór nagłośnienia, marka kolumn , modelu wzmacniacza, czy jak twierdzisz dodawanie suba, nie zależy od typu słuchanej muzyki, tylko gustu i upodobań słuchacza!