Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Internet dla Mazowsza - Czy jest możliwość dociągniecia światłowodu?

TheMrSimon 09 Dec 2015 17:45 3648 20
    TheMrSimon
    Level 8  
    Witam! Otóż mam pytanko ponieważ obok mojego ogrodzenia idzie światłowód z akcji "Internet dla Mazowsza" i mam pytanko czy może ktoś także miał robiony światłowód i czy jest możliwość pociągnięcia tego światłowodu do domu? Jakie są średnie tego koszta? Oraz czy ktoś może także miał robiony z tej akcji światłowód i powie jaką ma obecnie prędkość.
    Pozdrawiam
    m.jastrzebski
    Level 39  
    TheMrSimon wrote:
    Witam! Otóż mam pytanko ponieważ obok mojego ogrodzenia idzie światłowód z akcji "Internet dla Mazowsza" i mam pytanko czy może ktoś także miał robiony światłowód i czy jest możliwość pociągnięcia tego światłowodu do domu?

Nie. Bo "Internet dla Mazowsza" to sziec szkieletowa. Nie chcesz wiedziec ile bys musiał zaplacic i jakis przet kupic zeby do szkieletu sie podlaczyc.

Do sieci szkieletowej mogla sie podlaczac ISPy ze swoja siecia dystrybucyjna (ktora podciagnał do Ciebie). Te podlaczenie ma miejsce w pewnych punktach. Moze sie okazac ze taki wezel jest daaaaalkeo od Ciebie. Jak mieszkasz przy autostradzie, to tez nie da rady sie na nia wbic koło Twojego domu tylko trzeba dymać do wezla.
    Moze sie okazac ze od Ciebie do wezla sa kilometry i w konsekwencji zanim ta nowa technologia do Ciebie dotrze to lata (siwetlne) minął.
    TheMrSimon
    Level 8  
    A jak mam niedaleko siebie węzeł dystrybucyjny?
    D214d3k
    Level 39  
    To jest sieć szkieletowa więc w tej fazie pewno jeszcze nie.
    TheMrSimon
    Level 8  
    Rozumiem, w takim wypadku mogę się spodziewać wzrostu prędkości czy jest ta sieć aby była i nikt na tym nie skorzysta?
    m.jastrzebski
    Level 39  
    TheMrSimon wrote:
    A jak mam niedaleko siebie węzeł dystrybucyjny?

Jak po chwili dodałem, Ty jako Kowalski do wezla sie nie podłączysz, Tylko dostawcy internetowi.
    TheMrSimon
    Level 8  
    Czyli jedynie co to mogę napisać do operatora czy jest możliwość podłączenia do szkieletu?
    m.jastrzebski
    Level 39  
    TheMrSimon wrote:
    Czyli jedynie co to mogę napisać do operatora czy jest możliwość podłączenia do szkieletu?

Pisac mozesz. Ale sie nie podłączysz.
    TheMrSimon
    Level 8  
    Czyli żaden operator nie podejmie się tego ponieważ za duże koszta? Oraz abym mógł podłączyć się do domu to by musiał być światłowód dystrybucyjny?
    m.jastrzebski
    Level 39  
    TheMrSimon wrote:
    Czyli żaden operator nie podejmie się tego ponieważ za duże koszta? Oraz abym mógł podłączyć się do domu to by musiał być światłowód dystrybucyjny?

Nie ma swiatlowodów dystrybucyjych i szkieletowych. Fizycznie swiatlowod to swiatlowod. A problem lezy w adresacji sieci, sposobie przylaczania do niej, wymianie ruchu miedzoperatorskiego itd. Sa aspekty budowy sieci internet o ktorych nie masz pojecia. Nie przeszkoczysz tego.

Mozesz pojsc do duzego operatora hurtowego. On Ci to zalatwi. Ale wtedy licz sie z kwota kilkanascie PLN za 1 mbit łącza. Bo takie są ceny łącz operatorskich. Wiec pewnie koszta ktorych nie udzwigniesz.
    smario11
    Level 31  
    Podlaczyc sie mozesz. Wedlug ceny dzierzawa ciemnego wlokna to 160zl netto za 1km miesiecznie.
    Teraz pytanie jak daleko masz do wezla miedzyoperatorskiego.
    Pozniej zostanie wykupienie lacza. Przy 100mbit pewnie wyjdzie 5zl/1mbit miesiecznie.

W skrocie bez oplat miesiecznych rzedu 10k miesiecznie nic nie zrobisz.

Tak ta siec jest zrobiona do picu
    zjopek
    Level 2  
    Co do możliwości podpięcia się do sieci, to podpiąć się może każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny - niezależnie jaka to warstwa sieci dystrybucyjna czy szkieletowa.
    Przedsiębiorącą telekomunikacyjnym zostać może każdy kto wpisze się do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa UKE.
    W takim przypadku można świadczyć usługi telekomunikacyjne jednej osobie - sobie samemu.
    Co do cen to poniżej link do cennika Internetu dla Mazowsza to np. 650 zł za 100Mb/s internetu
    Co do lokalizacji węzłów to zamieszczam mapka jest na stronie operatora infrastruktury IDM - KBTO.
    m.jastrzebski
    Level 39  
    zjopek wrote:
    Co do możliwości podpięcia się do sieci, to podpiąć się może każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny - niezależnie jaka to warstwa sieci dystrybucyjna czy szkieletowa.
    Przedsiębiorącą telekomunikacyjnym zostać może każdy kto wpisze się do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa UKE.
    W takim przypadku można świadczyć usługi telekomunikacyjne jednej osobie - sobie samemu.
    Co do cen to poniżej link do cennika Internetu dla Mazowsza to np. 650 zł za 100Mb/s internetu
    Co do lokalizacji węzłów to zamieszczam mapka jest na stronie operatora infrastruktury IDM - KBTO.

Specjalista nie jestem. Ale z tego co się orientuje to działa tak:
    Kazda sieć, czyjas sieć, musi być podłaczona do innych sieci. Gdzie? W punkcie wymiany ruchu miedzyoperatorskiego oczywiscie. Wiec robisz tak jak napisał smario11, ze dzierzawisz wlokno az do punktu wyniany ruchu. Ale wtedy działąsz jak pelnoprawny operator, masz pule adresów, swoja sieć która łączysz z innymi w punkcie wymiany. Po za zasiegiem, bo to są duze koszty nawet dla operatórów sredniej wielkosci czesto.

Albo idziesz do firmy/operatora, która w tym węźle dystrybucyjnym dzierzawi wlokno do punktu wymiany (albo posiada wlasne wlokno), i w tym miejscu podłączasz sie do ich sieci, nie interesuje Cie gdzie jest punkt wymiany ruchu itd. Bedzie taniej, ale nie 50PLN za 100mbit. Wtedy sa najczesciej łącza symetryczne, ale ten kawalek druta do punktu wymiany ruchu bedzie już szedł po czyjej sieci, wieć nie bedziesz go miał na wyłączonosc, bedziesz go wspoldzielił z innymi klientami. Do tego dostaniesz 1-N adresow z ich sieci. O ruch do punktu wymiany się oni beda martwic.

Małych lokalnych operatów nie stac na wlasna transmisje do punktu wymiany ruchu i kupuja taki dostep od wiekszych.

Co to sa Ci duzi operatorzy firmy? Netia, TKT, GTS, Orange, czy tenzsze KBTO to takie duze co mi przychodza do glowy, ktore znam. Pewnie jest tego wiecej, a taki Kowalski jak ja nie ma szans ich znac, operatorzy ich znaja.
    Sredniej wielkosci operatorzy tez miewaja wlasne łącza do punktów wymiany i czesto oferuja łacza fimowe, profesjonalne, symetryczne, jak go tam zwał. To moze se wziasc praktycznie kazdy, ale Ci najwieksi jak netia, TKT, GTS itp nie beda wogole gadac z kowalskim.
    U tych ceny takich "łącz" beda sie zaczynały pewnie od 5-15PLN za mbit, zaleznie od pakietu, od lokalizacji takze. Czyli tez mało realne dla "kowalskiego". Dla 10 sąsiadów pewnie finansowo realne. Ale prawo telekomunikacyjne jest takie durne, ze wziasc sobie cos takiego na 10 sasiadów jest praktycznie niemozliwe. Bo za łącze zaplacisz ilesc tam a drugie tyle za ZUS prowadzonej dzialanosci. Do tego musisz skladac raporty, trzymac logi itd, itp.

Ja na swojej wsi szukalem kiedys mozliwosci, bo mam jakies parchate WiFi od lokalnego operatora. Drogie i malo stabilne. No jedna z tych duzych firm była gotowa podciagnac mi do domu 2500m swiatlowodu, z łączem 100/100 jak zaplace 2000netto miesiecznie. Przy czym najwiekszy koszt to to podciagniecie swiatlowodu, kupa kopania, papierkologii. Umowa na 2 lata. Dostłbym od nich juz nie pamietam 8 czy 16 adresów. Takie łącze moge sobie podzielić, sprzedać itd.
    zjopek
    Level 2  
    Kilka uwag:
    1. sieć nie musi być podłączona do innych sieci, jestem sobie wyobrazić sieć wewnętrzną np. firmy, a to że w praktyce obecnie każda sieć będzie połączona z siecią Internet to inna sprawa.
    2. Nie koniecznie trzeba dzierżawić włókno, mogę dzierżawić np. kanalizację, transmisję danych ethernet, transmisję danych lambda albo kupić usługę internetu w punkcie dostępu do usługi, albo skorzystać z innej oferowanej usługi.
    3. Nie do końca jest dla mnie precyzyjne posługiwanie się pojęciem "pełnoprawny operator" czym w takim przypadku jest "niepełnoprawny operator"?
    4. "Po za zasiegiem, bo to są duze koszty nawet dla operatórów sredniej wielkosci czesto." - tego zdania nie rozumiem.
    5. Jeżeli poruszamy na poważnie temat opłat i parametrów jakościowych usług to zwracam uwagę że nie wolno porównywać ofert hurtowych (np. KBTO) z ofertami detalicznymi. W hurcie dla usługi internet albo transmisji danych mamy gwarancje przepustowości łącza, w detalu mamy obietnice że może kiedyś w nocy o północy osiągniemy przepustowość oferowaną. Na ofertę hurtową można narzucić overbooking spokojnie 1:10 czy 1:20 i sprzedawać na łączu 100 Mbps dwadzieścia ofert detalicznych 100 Mbps.
    6. Do listy "dużych" operatorów dodał bym jeszcze Hawe i Exatel. Tak a'propois GTS już nie istnieje bo wchłonoł go T-Mobile.
    7. Tak jak pisałem KAŻDY może założyć działalność i wpisać się do rejestru przedsiębiorców telekomuniakcyjnych i rozpocząć świadczenie usług - chociażby dla tych 10 sąsiadów, chociaż oczywiscie kwestia ekonomiki takiego działania to zupełnie inna kwestia.
    smario11
    Level 31  
    Zjopek jesli nie ma wezla zeby sie wpiac zostaje tylko wlokno do dzierzawy bo wystarczy tylko mufe ale i tak trzeba sie do studzienki dokopac.
    Kanalizacja tez tanio nie wychodzi bo raz ze trzeba kabel kupic a pozniej go wciagnac. Owszem mozna samemu ale trzeba czterech ludzi. Trzech wciaga jeden na bebnie. Dodatkowo prawie zawsze musi byc asysta techniczna ktora jest fikcyjnie.
    1km liczac to okolo 950zl netto a trzeba kabel doliczyc.
    Majac 500 klientow to sie kupuje 1gbit transmisji. Majac drugie tyle to juz sie wlokno zalatwia i zestawia 10gbit. Wtedy konkurencji mozna transmisje odsprzeda 1-5gbit
    zjopek
    Level 2  
    Tak, dochodząc do studzienki możemy wziąć włókno (jeżeli jest możliwość rozszycia kabla, miejsce w mufie albo po prostu leżące odłogiem włókno).
    Jak dochodzimy do studzienki to i tak na dobą sprawę, jeżeli jest wolne miejsce w kanalizacji kablowej możemy wydzierżawić to miejsce i samemu położyć kabel.
    W przypadku kanalizacji koszty instalacji (zaciągania) czy samego kabla są proporcjonalnie niewielkie w porównaniu do kosztów dzierżawy np. Orange 1320 zł/mc/km (proporcjonalnie do przekroju kabla względem przekroju kanalizacji kablowej).
    m.jastrzebski
    Level 39  
    Panowie, super fajne te dywagacje, ale odchodzimy od tematu.
    TheMrSimon chciał wiedziec czy jako "kowalski", domyslam sie ze w kosztach typowych dla domowego łacza, moze mieć szybki swatłowodowy internet jesli koło jego domu przebiega siec szkieletowa budowana w ramach projektu internet dla mazowsza.
    Odpowiedz jest raczej negatywna. Nawet jesli sie to by dało jakoś zrobić dla Kowalskiego, to koszty sa przynajmniej kilkanascie razy wieksze od koszt ow typowego łącza domowego. Jesli nie klikadziesiat razy wieksze.
    bogiebog
    Level 43  
    Pytanie podobne do :
    Mam działkę w lesie ale nie mam prądu na działce. Obok działki przebiega linia 400kV . Czy jest możliwość doprowadzenia 230V do mojej działki z tej lini ?
    albo
    Mieszkam w miejscowości gdzie busy nie kursują. Ale obok mojej działki przebiega trasa kolejowa po której kursuje pendolinio. Czy jest możliwość zbudowania stacji kolejowej oboj mojej działki ?
    smario11
    Level 31  
    Kilkaset razy ;)
    Inaczej jak nie zarabia conajmniej trzech srednich krajowych to biorac internet z glodu by umarl ;)

Jesli chodzi o dostep do internetu w realnym zasiegu dla autora to niech sie rozgladnie za lokalna radiowka ale uwaga niech sie popyta znajomych jak dziala bo mozna nadepnac na mine.

Zawsze mozna symetryka radiolinia od jakiegos operatora wziasc ale spokojnie 600-700zl netto miesiecznie dolicza sie kosztow radiolki i czestotliwosci do pasma wiec na upartego za 1500zl netto 60-100mbit by mial co nie zmienia faktu ze i tak to jest duuzo.
    Oczywiscie autor moze byc youtuberem czy streamerem ktory zarabia na tym i te 1500zl miesiecznie przegryzie

Zjopek jak masz pociagnac miedzy miastami 35-40km to taniej wychodzi wlokno dzierzawic niz kanalize.
    Jak robisz gpona to wiadomo kanalize i wlasny kabel. Jak polaczenia miedzymiastowe to taniej wlokno wychodzi
    m.jastrzebski
    Level 39  
    smario11 wrote:

Zawsze mozna symetryka radiolinia od jakiegos operatora wziasc ale spokojnie 600-700zl netto miesiecznie dolicza sie kosztow radiolki i czestotliwosci do pasma wiec na upartego za 1500zl netto 60-100mbit by mial co nie zmienia faktu ze i tak to jest duuzo.

Od ktorego!? Jak? Szukalem kiedys na mojej wsi podwarszawiskiej. za takie 1500PLN to chciali dawac raczej 10-20mbit po radiu :-( Za 2000PLN netto swiatlowod 100/100 chcieli podciagnac. Za duzo zeby sie podzielic z paroma sasiadami (juz abstrahujac od formalno-prawnych przeszkód takiego procederu). Polowa z tych sasaidów jest zadowolona z LTE, wiec ciezko i tak bybylo ich przekonac do placenia >100PLN za dobry, szybki i stabilny net.
    smario11
    Level 31  
    Od kazdego. Cena wyjsciowa zawsze jest kolo 2500zl i sie negocjuje.
    Najlepiej zrobic ze bierzesz wycene od jednego. Dzwonisz do drugiego... Jak ma drozej mowisz ze ten a ten dalcza tyle i podsylasz jego oferte. Oni schodza z ceny i walisz do trzeciego operatora. W pewnyn momencie zauwazysz ze z ceny nie bedzie szans zejsc tylko wolumenem beda w gore szli. Dla nich dostarczenie 20mbit a 200mbit to prawie ten sam koszt. Roznica w cenie raptem 100zl. Najdrozsza jest radiolinia i czestotliwosc.
    Jak odleglosc nieduza to mozna na 32ghz a tam oplaty juz nie sa spore. Najgorzej jest jak odleglosc spora to wtedy 13ghz i kanal 56mhz.
    Zobacz sobiena kalkultorze jakie sa oplaty roczne. Cyberbajt mial kalkulator oplat za czestotliwosci bo to zalezy czy gmina wiejska, miejska czy wiejsko-miejska