Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

internet szerokopasmowy - budowa/czas realizacji/oplacalność

16 Maj 2015 14:32 1437 29
  • Poziom 5  
    Witam,
    Mieszkam w woj. Świętokrzyskim w którym w ramach programu unijnego budowana jest sieć internetu szerokopasmowego.
    Z informacji które sam zdobyłem, dowiedziałem się że projekt ma być zrealizowany do końca 2015 roku. Napisałem więc do gminy, aby udzielono mi kilku informacji na temat tego projektu, W zamian dostałem mapkę całego woj. na której wyszczególnione są trasy, węzły itp. którymi mają przebiegać światłowody. (jeśli potrzeba mogę tą mapkę tutaj zamieścić).
    Mój problem polega na tym że kończy mi się umowa na internet mobilny(oczywiście internet po kablu jest bardzo kiepski) i nie wiem czy przedłużać umowę czy wstrzymać się i poczekać aż te światłowody do mnie dotrą( o ile w ogóle to jest planowane).

Na mapce wyszczególnione są węzły dystrybucyjne, podobno to właśnie one mają być tą główną bazą z której puszczane będą kable do zwykłego kowalskiego.
    Przejdę więc do sedna..
    - Chciałbym się dowiedzieć co nieco więcej na temat tych sieci dystrybucyjnych( jak one będą działały, jak będzie wyglądało doprowadzenie internetu do zwykłego gospodarstwa)
    -Jak wygląda postęp prac, albo gdzie mogę to sprawdzić(uzyskać więcej informacji)
    - Czy jest gdzieś zapis miejscowości do których będą doprowadzane kable?

Bardzo proszę o jakiekolwiek informacje na ten temat, oraz z góry przepraszam jeśli temat lub treść wiadomości zostały napisane w sposób nieprawidłowy.
    Pozdrawiam. :)
  • Moderator - Sieci, Internet
    baaandi napisał:
    Mieszkam w woj. Świętokrzyskim w którym w ramach programu unijnego budowana jest sieć internetu szerokopasmowego.

Musisz kontaktować się z operatorem tych światłowodów.
  • Poziom 31  
    To nie jest internet dla kowalskiego. Chyba ze masz pare tysi miesiecznie na oplaty.
    Jest to dedykowane dla operatorow lokalnych
    smario11 napisał:
    To nie jest internet dla kowalskiego. Chyba ze masz pare tysi miesiecznie na oplaty.

@smario11 możesz mi powiedzieć skąd masz takie informacje? Bo chyba nie z postu kolegi.
  • Poziom 5  
    A więc jeśli chodzi o zwykłego Kowalskiego to tutaj mam pierwszy lepszy artykuł mówiący o tym: Link
    Może źle się wyraziłem w moim pierwszym poście. Po prostu szukam informacji na ten temat. Nie ukrywam że bardzo mi zależy na tym, gdyż tak jak pisałem wcześniej nie chce się związywać 2-letnią umową na internet mobilny skoro za kilka miesięcy mogę mieć stabilniejszy a przede wszystkim nielimitowany internet..
    Boje się jedynie że do mojej miejscowości ten internet nie będzie podciągnięty.
    Nie wiem również jak będzie wyglądała "sprzedaż" internetu z tych sieci dystrybucyjnych do zwykłego klienta. Czy to będzie tak jak przy standardowym internecie po kablu, że mamy centrale( w tym przypadku ten punkt dystrybucyjny) i od niego idzie połączenie po kablu do gospodarstw czy może sygnał radiowy(chyba odpada), czy tez ten światłowód będzie podciągnięty do każdego gospodarstwa( raczej nie możliwe z racji tego że wiązka światła nie może być przerwana)
    Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie, dlatego szukam informacji/porad m.in tutaj. Może być tez tak że to co pisze jest nieprawdą, dlatego fajnie by było jakby ktoś to zweryfikował. :)
    W tym artykule nie ma żadnych konkretów tylko ile kabla już położyli a ile mają zamiar.
    baaandi napisał:
    Czy to będzie tak jak przy standardowym internecie po kablu, że mamy centrale( w tym przypadku ten punkt dystrybucyjny)

Jeżeli radiowo to technologia WiMAX od punktów dystrybucyjnych.

baaandi napisał:
    czy może sygnał radiowy(chyba odpada), czy tez ten światłowód będzie podciągnięty do każdego gospodarstwa( raczej nie możliwe z racji tego że wiązka światła nie może być przerwana)

Dlaczego miała by być przerywana? Jest technologia GPON czyli światłowód doprowadzany z OLT w technologi pasywnej do gospodarstw domowych.
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:
    W tym artykule nie ma żadnych konkretów tylko ile kabla już położyli a ile mają zamiar.

Tak w większości artykułu, natomiast jest wzmianka o gosp.
    "W Lubelskiem wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do szybkiego internetu dla ponad 93 proc. gospodarstw domowych. "

jimasek napisał:
    Dlaczego miała by być przerywana? Jest technologia GPON czyli światłowód doprowadzany z OLT w technologi pasywnej do gospodarstw domowych.
    Dziękuje za uświadomienie mnie. Na szybkości znalazłem ten artykuł, mówiący co nieco na temat tej technologi. Link Raczej mało prawdopodobne aby ta technologia została tutaj zastosowana.

Jeszcze raz podkreślę że szukam informacji dla tego konkretnego projektu..
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Potwierdzam. To nie jest internet dla uzytkownika koncowego. To glowna siec szkieletowa. Do niej, beda sie mogli podlaczacz w owych punktach dystrubucyjnych lokalni operatorzy swiadczacy dostep do internetu kowalskiemu.
    Sam wspomniamy artukul to wyjasnia:
    "Operator infrastruktury będzie - na zasadach komercyjnych - świadczył usługi tzw. operatorom ostatniej mili, a ci odpłatnie zapewnią dostęp do internetu użytkownikom."

Istnieje projekt rzadowy, ktory ma na celu doprowadzanie internetu NGA do gospodarstw domowych, jesli zaden lokalny operator tego nie zrobi, to jakies tam rzadowe.unijne pieniadze beda uzywane na zapelnianie bialych plam.

https://konsultacje.itl.waw.pl/

marcin
    baaandi napisał:
    W Lubelskiem wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do szybkiego internetu dla ponad 93 proc. gospodarstw domowych. "

To i tak są bardzo ogólne dane, żadnych konkretów.

baaandi napisał:
    mówiący co nieco na temat tej technologi. Link Raczej mało prawdopodobne aby ta technologia została tutaj zastosowana.

Dlaczego? W mojej lokalizacji kabel w tej technologi jest doprowadzany do domów jednorodzinnych że o blokach nie wspomnę,
  • Poziom 21  
    Mapka mapką, nie podali jaka firma robi na twoim terenie ?
    Link znajdź swój rejon i dzwoń do podanej firmy i pytaj czy będzie możliwy przyłącz, pytanie jak są zaawansowani, może będą już w stanie powiedzieć czy mogą podłączyć i kiedy jeśłi się będzie dało.
    Jeśli coś, to możesz uderzyć do gminy powinni znać Numer wniosku. Albo szukaj w internecie.
    http://www.wwpe.gov.pl/be2/files/documents/po...mowy_II%20runda%202012_8.4%20POIG_8.01.14.pdf
    http://www.wwpe.gov.pl/be2/files/documents/poig/negatywne%208.4%202012.pdf
  • Poziom 37  
    jimasek napisał:
    baaandi napisał:
    W Lubelskiem wybudowanie sieci ma umożliwić dostęp do szybkiego internetu dla ponad 93 proc. gospodarstw domowych. "

baaandi napisał:
    mówiący co nieco na temat tej technologi. Link Raczej mało prawdopodobne aby ta technologia została tutaj zastosowana.

Dlaczego? W mojej lokalizacji kabel w tej technologi jest doprowadzany do domów jednorodzinnych że o blokach nie wspomnę,

Prosze CIe, poczytaj o tych rzadowych projektach. To sa sieci szkieletowe! To ze masz swiatlowod w swojej lokalizacji to masz od lokalnego operatora, nie od firmy majacej w "zarzadzaniu:" siec szkieletowa zbudowana z rzadowych piniedzy,
  • Poziom 5  
    jimasek napisał:

Sam staram się znaleźć jakieś konkrety, stąd moja obecność tutaj.

jimasek napisał:

Dobrze nie neguje. Opieram się na informacjach które znalazłem w internecie. :)
    m.jastrzebski napisał:
    Prosze CIe, poczytaj o tych rzadowych projektach. To sa sieci szkieletowe!

Nie zgadam się z tobą, u nas duży operator (Inea/Telekomunikacja Wielkopolska) kładzie sieci szkieletowe plus sieci GPON dla normalnego kowalskiego więc nie ma na to reguły. Finansowanie z pieniędzy unijnych i rządowych.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    kasa rządowa czy też unijna, ważne że jest, tak jak mówiłem namierz stoją lokalizacje i uderz bezpośrednio do odpowiedniej firmy
  • Poziom 5  
    kun0 napisał:
    kasa rządowa czy też unijna, ważne że jest, tak jak mówiłem namierz stoją lokalizacje i uderz bezpośrednio do odpowiedniej firmy

Dziękuje, bardzo pomocne informacje. O to właśnie mi chodziło.
    kun0 napisał:

Pisałem już o tym w poście numer 2 tego wątku.
  • Poziom 37  
    jimasek napisał:

Nie zgadam się z tobą, u nas duży operator (Inea/Telekomunikacja Wielkopolska) kładzie sieci szkieletowe plus sieci GPON dla normalnego kowalskiego więc nie ma na to reguły. Finansowanie z pieniędzy unijnych i rządowych.

Boziu. PRosze. Otworz strone tego projektu.
    To co se robi Inea ma sie nijak do rzadowego projektu sieci szerokopasmowych. Inea se moze robic co sie jej podoba nie ogladajac sie na to co zrobi i kiedy zrobi rzad.

To co robi wspomniany projekt masz nizej.
    Ja tez bym chcial, zeby do konca 2015 roku kazdy w wojewodztwie mial dostep do internetu po swaitlowodzie. Ale sam przyznasz raczej, ze to troche nierealne!
    Co wiecej, w ramach takiego projektu w mazowieckim powstaje (z pamieci pisze) 2500km sieci swiatlowodowej. I teraz sie zastanow, czy to wystarczy zeby kazdego kowalksiego taka ilosci swiatlowodow podlaczyc. Niechaj bedzie nawet 100.000 domow to wychodzi po 40m na dom. Ciut kiepsko.

"powstanie wydajna szkieletowa sieć światłowodowa, spełniająca wymogi stawiane tzw. sieciom następnej generacji (NGN). Zostaną też przygotowane obiekty (punkty dystrybucyjne), stanowiące punkty styku z operatorami sieci dostępowych. Sieć będzie otwarta na równych zasadach dla wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych chcących oferować usługi szerokopasmowe wszystkim mieszkańcom regionu, w tym dla tych, którzy w oparciu o tę infrastrukturę będą rozbudowywać własne systemy dostępu szerokopasmowego "
    Odnoszę się do słów pytającego a nie do konkretnego projektu bo mnie to po prostu nie interesuje. W swoim pierwszym poście mówiłem żeby zwrócił się do operatora tych światłowodów bo taki napewno istnieje. Mamy zbyt mało danych aby powiedzieć że te światłowody w jego okolicy należą do tego czy innego projektu. Możemy sobie tylko pogdybać.
  • Poziom 37  
    jimasek napisał:
    Odnoszę się do słów pytającego a nie do konkretnego projektu bo mnie to po prostu nie interesuje. W swoim pierwszym poście mówiłem żeby zwrócił się do operatora tych światłowodów bo taki napewno istnieje. Mamy zbyt mało danych aby powiedzieć że te światłowody w jego okolicy należą do tego czy innego projektu. Możemy sobie tylko pogdybać.

Skoro Cie to nie interesuje, to po grzyba "mieszasz".

Pytajacy zadal bardzo konkretne pytanie czy swiatlowody z danego projektu dojda do jego domu. Szybciej niz napisanie posta mozna znalezc odpowiedz negatywna na to pytanie.
    Na szczęście nie ty ustalasz w których tematach mam się wypowiadać a w których nie.
  • Poziom 5  
    Czyli, to że do końca 2015 roku wybudowana będzie sieć szkieletowa, nie oznacza od razu że każdy będzie miał dostęp do internetu. Będzie to zależeć od prywatnych przedsiębiorstw, a więc chyba jeszcze sobie trochę poczekam..

Co prawda znalazłem takową firmę, która ma to robić na moim obszarze, tak że jutro będę się dowiadywał jak im idzie :)
  • Poziom 37  
    jimasek napisał:
    Na szczęście nie ty ustalasz w których tematach mam się wypowiadać a w których nie.
    i tu sie z Toba zgadzam w 100%!!. Nie ja ustalam czy licznik postow nabijasz bezsensowna paplanina nie na temat czy czyms rozsadnym, sprawdzonymi informcjami ktore niosa konkretna wiedze, sprawdzone pomocne informacje.

Pozdr
    Marcin
    m.jastrzebski napisał:
    i tu sie z Toba zgadzam w 100%!!. Nie ja ustalam czy licznik postow nabijasz bezsensowna paplanina nie na temat czy czyms rozsadnym,

Czyli uważasz że odesłanie autora tematu do operatora jest "bezsensowną paplaniną nie na temat"? Hm widzę że nadajemy na całkiem innych falach.

Pozdrawiam jimasek!
  • Poziom 37  
    jimasek napisał:
    m.jastrzebski napisał:
    i tu sie z Toba zgadzam w 100%!!. Nie ja ustalam czy licznik postow nabijasz bezsensowna paplanina nie na temat czy czyms rozsadnym,

Czyli uważasz że odesłanie autora tematu do operatora jest "bezsensowną paplaniną nie na temat"? Hm widzę że nadajemy na całkiem innych falach.

Pozdrawiam jimasek!

Tak uwazam. Pisanue o jakich innych operatorach rowniez.
    Bo autor watka zadal bardzo konkretne pytanie o bardzo konkretny projekt gdzie w opisie tego projektu ( jedno zapytanie googla) stoi jaj byk napisane ze jest to budowa sieci szkieletowej ktora bedziw udostepniana operatorom swiadczacym uslugi dostepu do internetu, czyli w ramach tego projektu NIE powstaja przylacza internetowe do domow.

A Ty mowisz zeby zapytal budowniczego autostrady biegnacej 20 km dalej czy zrobia mu chodnik kolo domu.....
    Bez komentarza.
  • Poziom 28  
    To co teraz jest robione to są sieci szkieletowe i dystrybucyjne. Sieci dostępowe to już kwestia firm ISP. Muszą wyłożyć swoje pieniądze na sieci dostępowe. Mało tego, muszą tę sieć zrobić nadmiarową żeby po cenach rynkowych udostępniać swoją infrastrukturę innym firmom. Z tego co mi wiadomo na dziś to w ziemi są tylko chowane rury RHDPE. Nawet nie ma w nich jeszcze światłowodów wdmuchniętych. Lecz do końca 2015 sieci szkieletowe i dystrybucyjne mają być oddane jako ukończone. Sieci dostępowe to chyba czas do 2020 roku. Mało tego, sieci dostępowe według tego projektu unijnego to nie tylko FTTH, ale dyrektywę spełnia też adsl, vdsl, wifi, LTE. Więc to nie tak że każdy dostanie do domu światło.
  • Poziom 31  
    Akurat wedlug dyrektywy UE dostep po WIFI nawet w 802.11AC z przepustowoscia 100Mbit nie spelnia kryteriow NGA ale juz LTE tak. ADSL tez nie spelnia dyrektywy NGA.

Szczerze to nie wiem po co tyle pieniedzy pompuja w tak bezsensowne projekty. Ja wiem ze trzeba nakrasc ile sie da.
    Tylko jaki to ma sens? Ceny rynkowe wyznaczone wcale nie sa rynkowe bo widzialem z podobnych projektow.
    Koszt dzierzawy kanalizacji na kable wynosil tyle ile rynkowa dzierzawa wlokna
    Koszt transmisji wynosi tyle co koszt dostepu do internetu.
    W skrocie jest to robione nie wiadomo po co (czyli wiadomo).
    Zaden lokalny operator nie bedzie z tego korzystac bo za drogo. Setki milionow wpompowane beda no i jeszcze rocznie wiele milionow na utrzymanie czegos co jest zbedne.
    Sieci szkieletowych mamy sporo. Orange praktycznie wszedzie jest swiatlem, Netia w kazdym miescie i duzej czesci wsi. Exatel ma swiatlo wszedzie gdzie sa linie wysokiego napiecia. Emitel praktycznie na kazdym wiekszym maszcie ma radiolinie. Juz nie wspomne o TKT ktore ma kable wzdluz torow wraz z GTS Energis.
    W zasadzie TKT juz jest sprzedane Netii a GTS Energis T-Mobile.
    Nie wiem po co Netia wykupila TKT bo jest to nielogiczne... jedynym uzasadnieniem jest przygotowanie Netii do sprzedania podmiotowi z zagranicy
  • Poziom 28  
    O widzisz, to zapędziłem się. Wydawało mi się, że jak czytałem te ich wypociny to był też adsl, vdsl, wifi i LTE.
  • Poziom 37  
    smario11 napisał:

W skrocie jest to robione nie wiadomo po co (czyli wiadomo).
    Zaden lokalny operator nie bedzie z tego korzystac bo za drogo. Setki milionow wpompowane beda no i jeszcze rocznie wiele milionow na utrzymanie czegos co jest zbedne

Potwierdzam. W moim powiecie z projektu internet dla mazowsza nie powstaje NIC. Zaden ISP nie podciagnie masowo do odbiorcow swiatlowodow, bo sie nie oplaca. Za duze odleglosci. W tym przypadku to nie jest ostatnia mila tylko kilka mil. Moze sie myle, ale "kowalski" by bardziej zyskal gdyby wspierano rozwoj sieci dystrybucyjnych malych/srednich ISPow.
  • Poziom 14  
    Na strona dotyczących projektów unijnych można znaleźć informacje także o dofinansowania siec światłowodowej do końcowych użytkowników. Można też to znaleźć pod hasłami internet unijny lub podobnymi. Sieć jest budowana do indywidualnych domów. Założeniem dofinansowania jest zapewnienie internetu szerokopasmowego dla 70% procent gospodarstw. I tu jest cały haczyk, gdyż prywatnym przedsiębiorcom bardziej opłaca się budować sieć tam gdzie jest największa zabudowa, nawet pomimo dofinansowania, czyli tam gdzie też budowano wcześniej sieci miedziane.
    Sam zderzyłem się ze ścianą takich przepisów i założeń, mieszkam przy granicach miasta, nasza zabudowa formalnie należy do jednej miejscowości, w odległości od centrum tej miejscowości, a funkcjonalnie do innej i miasta (przedłużenie jednej z ulic). I nikt nie zamierza zbudować sieci, bo nie ta miejscowość, czyli brak dofinansowania lub zapewniamy pokrycie 70% czyli reszta już nie musi mieć nic, co z tego, że to te 70% co już miało sieć, tego nikt nie bada. Żeby było ciekawiej, to są te same firmy co miały Wifi, pod zbudowaniu sieci rozwiązują umowy i zamykają stacje, z trzech została już tylko jedna, a ta jedna zaraz upadnie, bo większość jej klientów przejdzie na światłowód do konkurencji. A problemem dla tych firm jest podciągnięcie 500m kabla ziemią, jak są słupy to sieć budują. I tak wygląda rozwój sieci.

Projekty są współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Umowy zaczynają się numerami POIG.08.04.00

Przykład ze świętokrzyskiego http://www.nexatel.pl/t/ftth/
  • Poziom 31  
    Dotacje na ostatnio mile dla klientow indywidualnych to jest szkoda dla ogolnego dobra.
    Straca na tym wszyscy. Polska gospodarka bo firmy lokalne i male upadna, no i sam klient indywidualny bo zostanie z bardzo drogim internetem i bez alternatywy.
    Wszedzie tam gdzie robi sie takie projekty uczestniczy tez pewna firma na I.
    Wyglada to tak ze dotacje sa udzielane na tereny gdzie jest internet jak neostrady sieci wifi sprawnie dzialajace. Ciagna tam swiatlowody a ze musza sie wykazac liczba okreslona we wniosku klientow to kupuja klientow albo daja na 2 lata za 1zl tylko po to zeby klient podpisal umowe mimo tego ze ma internet od kogos innego.
    Jesli nie wyrobia danej liczby to jest zwrot dotacji.
    Dlatego sieci wifi i adsl nie zakwalifikowano jako NGA.
    Zeby bylo zabawniej wszystkie firmy ktore budowaly te ostatnie mile to jakies spolki corki wiekszych firm i zostana sprzedane tylko jak skonczy sie okres rozliczeniowy z dotacjami 2-3 lat.
    Zgadnijcie co sie wtedy stanie z takimi klientami. Ceny ostro w gore.
    Male firmy lokalne nie sa wstanie konkurowac z czyms przez 2 lata za free.
    Na wnioskach koszt przylacza takiego klienta swiatlowodem to srednio 8000zl netto gdzie realnie wynosi to 1000-1200zl w normalnych warunkach.
    Zreszta co sie dziwic jak UE naciska i zaleca aby w danym kraju bylo 3-5 operatorow internetowych.
    Niech Wam da to do myslenia...