Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

liczniki energii elektrycznej

13 Cze 2005 12:12 10716 14
  • Poziom 31  
    Witam Panowie.Mam pytanie do Kolegow z tego dzialu....otoz chce zamontowac sobie w domu-w mieszkaniu we wiezowcu-licznik energii bo mi sie wydaje ze 900zl na 6m-cy to troche za duzo...myslalem o jakims elektronicznym...i zastanawiam sie, czy jesli kupie licznik 3-fazowy to czy moge nim mierzyc prad tylko na 1 fazie, na 220V.Nie wiem jak podlaczona jest moja instalacja, chyba z 1 fazy sa zrobione 2 obwody-gniazdka i swiatlo...a co by bylo gdybym mial osobna faze na gniazdka i osobna na swiatlo?CO sadzicie o http://www.allegro.pl/show_item.php?item=53891803
    ?? Dzieki za wszelkie podpowiedzi...pozdrawiam.Arek
    p.s. ew. ten na 1 faze http://www.allegro.pl/show_item.php?item=54389376
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    jezeli zasilanie masz jednofazowe to licznikiem 3-fazowym nie zmierzysz no chyba, ze urzadzenie daje taka mozliwosc patrz dokumentacja techniczna. prosciej byloby jednak sprawdzic co masz na fakturze z ZE a co masz na liczniku oraz legalizacje licznika. najpierw sprawdz, bo 500zeta ci ucieknie

co do twojej instalacji to raczej nie slyszalem o instalacjach dwufazowych. jezeli masz jakies odbiorniki silowe typu przeplywowy ogrzewacz wody, boiler, ogrzewanie elektryczne to mozesz pokusic sie o instalacje 3f. w przypadku braku takich odbiornikow 1f calkowicie wystarcza, trzeba tylko kilku obwodow.
  • Poziom 31  
    Dzieki Szeryfie (ale zabrzmialo ;-) ) ...niestety dokumentacja jest bardzo uboga do tych sprzetow...nie doszukalem sie info czy moze mierzyc 3 fazy.W Panow Fachowcow nie wierze, zycie mnie nauczylo ze "ja siama" dziala najlepiej...no nie ze wszystkim...ale jednak.WOle miec swoj wlasny licznik...chyba obejrze dokladnie ta zabudowe przy bezpiecznikach, to mi powinno wyjasnic jak jest z tymio fazami...pewnie jedna jest dzielona...i zeby nie ryzykowac-kupie jednofazowy licznik....gdyby ktos z Was jednak uzywal tego 3fazowego...mogl cos podpowiedziec-poprosze ;-) Inne pomysly?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Te elektroniczne to trochę drogie są, choć warte tych pieniędzy (o ile mają dopuszczenie GUM i inne ...). Taniej jest kupić używany licznik elektromechaniczny jednofazowy, świeżo po legalizacji. Więcej miejsca zajmie, ale kosztuje coś w granicach 50 zł. Zapytaj w swoim RE czy nie mają czegoś takiego do sprzedania jako podlicznik.
    Co do tych rachunków - czy przypadkiem ktoś nie próbował sztuczek z magnesem neodymowym przy liczniku? A może sąsiad się podłączył nielegalnie gdzieś za Twoim licznikiem?
  • Poziom 31  
    ...licznik podobno byl wymieniany, legalizowany etc.Ja nic z nim nie kombinowalem....dlatego chcialem sam sobie zamontowac podlicznik bo nie wierze zadnej instytucji...i tzw. "fachowcom". Elektroniczny jednofazowy to okolo 300zl...jestem gotow wydac....bo rachunki na 900zl/6m-cy mnie...denerwuja.Nie jestem w stanie sam sprawdzic czy kogos nie zasilam-chyba, ze wylaczyc u siebie bezpieczniki....na jakis czas...moze...kto wie....chyba ze jest podlaczony u mnie za bezpiecznikami ;-). JAk zamontuje licznik bede mogl porownac wskazania ich licznika i swojego....to mi juz cos da...no i w takim elektronicznym-bede mogl na biezaco wylaczac urzadzenia i sprawdzac ich zapotrzebowanie na prad...a to argument za.Dzieki...;-). Pozdrawiam...Arek
  • e-miernikie-mierniki
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    poco odrazu kupowac licznik ? Zadzwoń do Ze przyjadą sprawdzą tzw. piecykiem 1000 W i jezli stwierdzą że lixznika jest qwadliwy to go wezmą do badać na ich koszt, ale jezeli stwierdzą że licznika jest sprawny, mozęsz zażądac testowania labolatoryjnego i jeżeli licznik byłby sprawny to zapłaciś za test, ael jeżeli licznika byłby uszkodzony, to go wymienią na swój koszt, ael jak chcesz ...
  • Poziom 33  
    Poza tym 900 zł na 6 miesięcy to nie jest aż tak dużo. Jeżeli ktoś ma pralkę automatyczną (1,5 kW), zmywarkę (1kW), mikrofalówkę z grillem (1 kW) i codziennie z nich korzysta, to jest to rzecz prawdopodobna. A i dodatkowe dogrzewanie mieszkania "farelką" (2kW) w zimie mogło też mieć wpływ na rachunek.
  • Poziom 31  
    hmm...na 2 osoby-i w porownaniu do poprzednich rachunkow-duzo.Mikrofala-rzadko uzywana, pralka-tez rzadko...farelka-zima kilka minut rano....czajnik-gazowy...co tu duzo mowic-chce to sprawdzic...i tyle ;-)
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Calineczka* napisał:

JAk zamontuje licznik bede mogl porownac wskazania ich licznika i swojego....to mi juz cos da...no i w takim elektronicznym-bede mogl na biezaco wylaczac urzadzenia i sprawdzac ich zapotrzebowanie na prad...a to argument za.Dzieki...;-). Pozdrawiam...Arek

"Ich" licznikiem też możesz sprawdzić.
    1. Po wyłączeniu wszystkich urządzeń kółko licznika nie powinno ani drgnąć.
    2. po włączeniu np. żarówki 100W można podejść do licznika ze stoperem i zmierzyć czas 1 obrotu kółka. Na liczniku pisze ile obrotów daje 1 kWh. Można sprawdzić czy w przybliżeniu się zgadza.
    3. w przypadku prania itd. można odczytać licznik przed i po i porównać.

A tak w ogóle, to jak masz wypasionego kompa z dużym monitorem, to licz się z tym, że on z 0.4 - 0.5 kW pociągnie. Razy np. 10 h dziennie daje prawie 5 kWh. Razy 30 dni...
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.
    Koledzy przedstawili sposoby sprawdzenia poprawności wskazań liczników. Ja tylko chciałbym dodać, że wszystkie typowe 3-faz. liczniki energii elektrycznej (elektroniczne , elektromechaniczne) stosowane do rozliczeń umozliwiają pomiar energii elektrycznej pobieranej przez odbiorniki jednofazowe.
  • Poziom 31  
    ...Panowie, moze to pytanie bedzie ...proste...czy to jest tak, ze owe 220V w domu to po prostu zero i jedna z faz z 3-fazowego systemu zasilania?Czy licznik 3-fzowy po prostu sprawdza przeplyw energii w kazdym z przewodow, sumuje je, oblicza i podaje wynik...tak jakby scalone 3 mierniki 1-fazowe...i jak sie 3-fazowy podlaczy tylko do 220V to bedzie mierzyl po prostu tylko przeplyw energii na tej 1 fazie?
    W takim przypadku kazdy 3 fazowy mog by mierzyc jedna faze....
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jesli chodzi o zasilanie to dokladnie tak jest natomiast jesli chodzi o licznik to tez teoretycznie tak jest ale w praktyce roznie bywa :) wiec lepiej sie upewnic ze wybrany licznik 3 fazowy bedzie mierzyl poprawnie pobor energii z jednej fazy
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Witam.
    Koledzy przedstawili sposoby sprawdzenia poprawności wskazań liczników. Ja tylko chciałbym dodać, że wszystkie typowe 3-faz. liczniki energii elektrycznej (elektroniczne , elektromechaniczne) stosowane do rozliczeń umozliwiają pomiar energii elektrycznej pobieranej przez odbiorniki jednofazowe.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Heja!
    ->Calineczka*, potwierdzam, co pisze krzychz. Co najwyżej, na niektórych licznikach elektronicznych wyświetli Ci się brak faz napięciowych i w tych licznikach, które posiadają funkcję testu połączeń pojawi się błąd. Nie wpływa to jednak w żadnym stopniu na pomiary. Przecież zawsze może sie zdażyć uszkodzenie instalacji, a odbiorca pobiera prąd np. z jednej fazy, a nie z trzech. Licznik musi liczyć z tej jednej, bo każda energia to w tym przypadku pieniądze.
    Trójfazowy licznik Hagera do którego podesłałeś odnośnik, składa się jakby z trzech oddzielnych liczników - każdy mierzy energię na jednej fazie, a na wyświetlaczu masz sumę energii.
    Pozdrawiam,
    Kuba
  • Poziom 31  
    Bardzo dziekuje Panowie za wypowiedzi-policze fundusze ..ponegocjuje dobrze cene i moze-futurystycznie-kupie ten 3-fazowy....moooze kiedys bede mial wymarzony domek na wsi, wtedy jak znalazl ;-). Dzieki serdeczne za takie zainteresowanie tematem i aktywnosc ;-). Pozdrawiam serdecznie....Arek