Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie środowisko programistyczne do projektowania algorytmów automatyki

pyotr.4donsky 13 Gru 2015 21:54 564 3
  • #1 13 Gru 2015 21:54
    pyotr.4donsky
    Poziom 2  

Witam,
    chciałbym poszerzyć możliwości swojej firmy i poszukuję środowiska programistycznego do projektowania algorytmów sterowania maszynami. Mam w tej chwili linię produkcyjną złożoną z kilku niezależnych elementów - od podajnika materiału poprzez obróbkę wstępną, końcową do poakowarki. Każdy z tych elementów działa w tej chwili niezależnie, co czasami prowadzi do problemów.

Chciałbym zautomatyzować całą linię. Dorzucam kilkanaście/dziesiąt czujników na całą linię i chciałbym móc zaprogramować sterowanie maszynami dzięki informacji z tych czujników. Część z maszyn (obróbka wstępna i końcowa) posiada własne szafy m.in. z kontrolkami PLC (sterowane przez HMI - wszystko Siemensa).

Chciałbym zatrudnić kogoś do zrobienia pełnej automatyki całej linii, ale nie wiem na jakim oprogramowaniu najlepiej będzie się pracowało. Myślałem o LabView, w którym sam mam jako takie doświadczenie, ale po głowie chodził mi też Matlab ze swoim Simulinkiem. Wiem, że kontrolki mogę sobie zaprogramować i w notatniku, ale to ma być przyjemna i przede wszystkim wydajna praca.

Czekam niecierpliwie na Wasze propozycje. Dobrze, jakby się udało zakupić to oprogramowanie do końca roku, bo chciałbym ładnie zamknąć roczny budżet.

Pozdrawiam
    Pyotr

0 3
  • Pomocny post
    #2 14 Gru 2015 07:30
    rollinstone
    Poziom 16  

Musze przyznać, że przykład Matlaba mnie dość rozbawił. LabView? Nie jestem pewien, czy przeglądanie awarii w celu zdiagnozowania potencjalnej awarii byłoby wygodne dla ludzi z utrzymania ruchu.

Wg mnie tylko i wyłącznie jakiś system sterowania oparty o PLC - o jaki - to wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz - wiadomo, że sprzęt od Siemensa czy AB będzie droższy od mniej popularnych sterowników

0
  • #3 14 Gru 2015 12:07
    pyotr.4donsky
    Poziom 2  

rollinstone napisał:
    Wg mnie tylko i wyłącznie jakiś system sterowania oparty o PLC - o jaki - to wszystko zależy od budżetu jakim dysponujesz - wiadomo, że sprzęt od Siemensa czy AB będzie droższy od mniej popularnych sterowników

Dzięki za odpowiedź: Wiedziałem, że to dobre miejsce, żeby zapytać.
    Chciałbym przygotować dobre stanowisko, ale też i nie przeinwestować. Na dobry początek będzie automatyzowana moja linia produkcyjna, ale też nie chciałbym się tylko do niej ograniczać. Później będę chciał zwiększać swoje możliwości produkcyjne i systemy mogą już być bardziej skomplikowane.

Jeżeli skupiłbym się na Siemens SIMATIC (nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie, ale obecnie mam szafę wypełnioną sprzętem Siemensa, sterowanym ich HMI), to co polecacie na dobrzy początek do kontroli całej linii?
    ? SIMATIC STEP 7 Professional/Basic(?) V13 SP1 ?
    ? SIMATIC Automation Tool ?
    ? SIMATIC S7 CFC ?

A może zupełnie inny zestaw? tylko STEP 7?
    Mogę na ten cel przeznaczyć ok 25tys netto.

Pozdrawiam
    Pyotr

0
  • Pomocny post
    #4 14 Gru 2015 12:17
    rollinstone
    Poziom 16  

Nie wiem, jak wygląda sytuacja od strony cenowej (1200/1500 vs S7 300) więc może ktoś z większym doświadczeniem jeżeli idzie o wycenę się wypowie (lub skontaktuj się z najbliższym serwisem Siemensa)

Jeżeli idzie o samo programowanie - słyszałem od kilku zaprzyjaźnionych kolegów z branży, że programowanie przez Tia Portal przysparza momentami sporo kłopotów

Co do Step7, wydaje mi się to dość stabilna opcja, która raczej nieprędko przestanie być supportowana przez Siemens.

Zawsze możesz się rozejrzeć za produktami Wago czy Phoenix

Osobiście wyceniłbym na początku szacowaną wartość wszystkich czujników/urzadzeń wykonawczych, które chcesz dorzucić do linii a potem szukał systemu sterowania dopasowanego do Twoich potrzeb (jeżeli w przyszłości chcecie automatyzować więcej stanowisk - warto dorzucić trochę więcej kasy i kupić produkt producenta z wyższej półki, który nie zniknie z rynku po 5latach :P)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo