Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogar z silnikiem jawy - problem z obrotami.

Breżniew 19 Jun 2005 11:39 9844 10
    Breżniew
    Level 22  
    Wykonałem remont silnika i niestety nie wchodzi on na obroty.Bieg jałowy jest w porządku .Pali różnie raz od 1 kopa raz trzeba popchac ale przy dodaniu gazu dusi sie silnik. Dysze gażnika ,czystość ,poziom paliwa w normie. to samo po przełożeniu sprawnego w 100 procentach gaznika z jawki. Swieca nowa zgodna z zaleceniami fabrycznymi.Filtr powietrza nowy oryginalny. Poprawa występuje po odłączeniu gażnika od filtra powietrza moto wkręca sie na obroty ale to jeszcze nie to co być powinno. Kondensator sprawny ,podstawiony drugi i te same efekty.Przerywacz nowy z przerwą 0.4mm .jakieś pomysły lub sugestie?Myslałem juz o zakupie filtra stożkowego ale silnik powinien działać też na oryginalu z puszką tłumika szmetów ssania. w puszce wywierciłem dodatkowy otwór dla powietrza o średnicy 20mm wiec puszka nie powinna dławic przepływu.Może zapłon za wczesny? Ale zkąd ta poprawa przy zdjętym filtrze.Kombinacje z wysokościa iglicy i poziomem paliwa spełzły na niczym. W silniku wymieniony był wał korbowy ,simeringi,cylinder tuningowy z tłokiem produkcji Almotu i tp uszczelki , łozyska itp HELP
    kondensator masuje prawidłowo i był podstawiony drugi .nic to nie dało.silnik wchodzi na obroty dopiero po zdjęciu rury gumowej nowego , czystego filtra. Głowica była polerowana pastą do zaworów i jest szczelna na styku z cylindrem .Cylinder z karterami jest szczelny. Gdyby byłu jakieś nieszczelności cylinder - gaznik nie było by wolnych obrotów. simeringi są szczelne bo sprawdzałem wlanym do karterów paliwem jeszcze przed zamontowanym silnikiem w moto. Jeszce jakies pomyśły?Ja juz wykluczyłem wszystkie mozliwości poza opużnieniem zapłonu .Ustawione wyprzedzenie 2mm przed GMP , ale moze się coś zmieniło?Założyłem tez oryginalną puszkę z jawki w której nie ma takiego przelotu i nic to nie dało. Tłumik wydechu i kolanko czyste ,wymyty i wypalone. Podstawiłem od jawki drugi wydechi bez rezultatów .
    Pomysły juz mi sie zkończyły :evil:
    Szokolo
    Level 19  
    Witam! Miałem podobny problem w romecie, jak chciałem wkręcić na obroty to się dusił. Kombimowałem jak Ty. Nic nie pomagało. Pewnego pięknego dnia postanowiłem spuścić olej ze skrzyni. Silnik zaczął normalnie pracować! Okazało się, że przy "sklejaniu" silnika coś zrobiłem nie tak i ojej ze skrzyni dostawał się do komory korbowodowej. A taki sam objaw przy zużytych simmeringach. Pozdrawiam!
    olador
    Level 35  
    witam
    wymieniłeś w wale korbowym tylko korbowód czy to jest całkiem nowy wał?
    Jeśli jest to całkiem nowy to stopa korbowodu jest przesunięta o 2mm do
    osi obrotu całego wału/powinno być 4mm-jest 2mm/,tłok nie otwiera okienek
    przepłukujących,nie dochodzi do końca cylindra-większa komora spalania.
    Proszę sprawdź -właśnie taki wał ostatnio kupiłem i miałem problem...
    Jawą jeżdżę od 30 lat -możemy kontynuować na priv.
    POMIDOR
    Level 14  
    Sprawdź czy nie ma przebicia na platynach i spróbuj zmniejszyć przerwę przerywacza na 0,15.
    Jeśli masz zwiększone sprężanie (tłok z 3 pierścieniami) a gardziel z otworem okrągłym, to może mała przepustowość gardzieli.(Gardziel-łącznik gaźnika z cylindrem) Ja dawno, dawno temu jak ujeżdżałem mustanga typu jawa 50, miałem tak podrasowaną tą maszynkę, że simsony siadały, a jeździłem z prędkościami 85 km/h. A co zrobić aby maszyna tak śmigała?....... Teraz mogę napisać to co pamiętam, bo to jest już prehistoria.
    Mianowicie:
    -tłok z 3 pierścieniami, gardziel oryginalna czeska o prostokątnym przekroju przelotu, oczywiście polerowana, (a nie polska zalewana i wiercona aby zmniejszyć moc)
    -zmienione zębatki na choinkach - tylko zamienione z jednej choinki na drugą, (polscy inżynierowie zamienili je aby ograniczyć predkość maszyny)
    -świece zapłonowe 95-100, (na mniejszej ciepłocie latem ciężko pali maszyna)
    -amortyzatory od SHL,
    -grubsze szprychy, bo oryginalne nie wytrzymywały obciążeń
    -odpowiednio dobrane zębatki skrzynia-łańcuch (były 11, 12 i 13 zębowe) i adekwatnie zębatka przy kole
    To chyba najważniejsze przeróbki jakie pamiętam.
    A wracając do twojego tematu musisz szukać! ZYCZĘ POWODZENIA
    OBER1
    Level 12  
    heh, ogar 200 to były czasy zrobiłem nim kieeeeeeeeeeedyś 25 tys. km, Vmax=80 km/h, ale mniejsza o to. Ja zacząłbym od zapłonu i przerwy, zrobiłem kilkanaście tych silniczków i najczęściej najlepiej chodziły na zapłon przyśpieszony na full (cewka opiera się o to wyfezowanie w karterze), a przerwa hmmm, jeden chodził tylko na przerwie 1,5mm (o zgrozo), a inny jako najlepszą uznawał 0,1mm (kapryśne dziady). Tak więc zalecam popróbowanie różnych ustawień. Miłego grzebania. AAaa i najlepsze w tych sprzętach było to że dało się je odpalić do tyłu (to była jazda 3 biegi wsteczne he he).
    Breżniew
    Level 22  
    olador wrote:
    witam
    wymieniłeś w wale korbowym tylko korbowód czy to jest całkiem nowy wał?
    Jeśli jest to całkiem nowy to stopa korbowodu jest przesunięta o 2mm do
    osi obrotu całego wału/powinno być 4mm-jest 2mm/,tłok nie otwiera okienek
    przepłukujących,nie dochodzi do końca cylindra-większa komora spalania.
    Proszę sprawdź -właśnie taki wał ostatnio kupiłem i miałem problem...
    Jawą jeżdżę od 30 lat -możemy kontynuować na priv.

wał jest nowy i nie stwierdziłem zmienionego skoku tłoka w tym wale. Ale sprawdzę . Dziwi mnie ze silnkik wkreca sie dopiero naobroty po zdjeciu rury gumowej filtra powietrza. Cylinder ma wprawdzie większą o 5 cm3 pojemnośc i przesuniete okno ssace o innym rozmiarze przelotu ale to w tak drastyczny sposób nie powinno wpłynąć na pracę filtra powietrza. Stwierdzam że nowy oryginalny filr nie wystarcza.
    OBER1
    Level 12  
    Breżniew wrote:
    Cylinder ma wprawdzie większą o 5 cm3 pojemnośc i przesuniete okno ssace o innym rozmiarze przelotu ale to w tak drastyczny sposób nie powinno wpłynąć na pracę filtra powietrza. Stwierdzam że nowy oryginalny filr nie wystarcza.

Co???? coś to za tjuning robił?? Obliczałeś coś czy tylko tak ci frezarka zjechała??
    Breżniew
    Level 22  
    http://www.kemot.pl/data/motorowery/P1011017b...?kemotSESSID=017207c62c2c9320fe56a3375f5bf6c2
    tu masz opis cylindra. Jest to produkt polski sprawdzony przez innych urzytkownikólw jawek i ogarów . Jaką moc osiąga? Nie wiem ale w porównaniu do odblokowanej jawki jest sporo silniejszy a jawka ma 3,5KM.W opisach jest podana pojemność 60 cm3 ale po obliczeniu wychodzi 55. Zmiany w porównaniu do oryginału to większy przekrój okna i kanału ssacego oraz jego wysokość od górnej krawędzi cylindra Zmianie uległ też króciec ssący , którego wlot ma taki sam kształt co gażnik. Pozostałe okna ą na tej samej wysokości i maja te same pole przekroju.Średnica cylindra 40mm .Oryginał 38. Podobne tuningowe cylindry są oferowane do większości starszych motocykli i motorowerów.
    OBER1
    Level 12  
    ok no dobra, ładne. A może potrzebne są przy tym większe dysze? Tak czy inaczej ja bym najpierw poekserymentował z tym układem zapłonowym tak jak pisałem wcześniej. POZDRO
    Breżniew
    Level 22  
    Tylko co da większa dysza głowna paliwa jak z filtrem papierowym w oryginalnej puszce brakuje mu powietrza? Zapłon dzisiaj ustawiłem zgodnie z książką 1.5mm przed GMP a przerwe na 0.3mm. Bez żadnych rezultatów . Wkońcu wk...ny wymieniłem kondensator na nowy oryginał , cewke zasilającą zapło przełożyłem z drugiego motoru podobnie jak cewke zapłonową, i co? i dalej to samo .zdjołem z gumoej rury filtr powietrza a na gażniku zostawiłem tą gume .Silnik dalej sie dusił .a rura na 100 procent jest drożna . Pomogl dopiero montaz filtra stozkowego. Przynajmniej mozna teraz jechać bo silnik zaczol wkręcaś sie na obroty. Jutro się przejadę gdzies dalej i zobacze jak sie to sprawuje. Jednak stozek to zło .generuje niesamowity chałas który przypomina prace komarka a nie jawki. Aż ludzie sie oglądają...
    Breżniew
    Level 22  
    Po długich bojach znalazłem wreszcie przyczynę duszenia sie silnika w czasie jazdy na wyzszych obrotach powyzej 50km/h. Winny był korek zbiornika paliwa. Oryginalna dziurka nie nadązała z uzupełnianiem powietrza i dopływ paliwa był nie wystarczajacy. Po wywierceniu nawego otworka problem zniknął i ogarek jezdzi. Pozdr