Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki akumulator do paneli fotowoltaicznych 4kW

22 Lut 2016 19:37 12372 28
  • Poziom 8  
    Witam
    Chciałbym się zapytać jakie akumulatory dobrać do systemu 4kW.
    Roczne zużycie prądu w domu ok. 3600kWh
    I jeszcze pytanie czy bardziej oplaca się właśnie magazynować wyprodukowaną energię i zużywać ją we własnym zakresie wtedy kiedy energia słoneczna nie jest produkowana, czy odsprzedawać do sieci i nie bawić się z akumulatorami.
  • Poziom 37  
    Magazynowanie energii jest drogie.
  • Poziom 23  
    Najpierw zastanów się czy stać Cię na taką ilość akumulatorów, później czy po 2 latach będzie stać Cię na ich wymianę, później do akumulatorów dolicz koszty przetwornicy około 3kW z pełnym sinusem. A następnie wartość podziel przez średniej jakości inwerter on line strzelę że kupisz ich 5 szt. Napisz o ile przeszacowałem ilość tych inwerterów.

Dodam tylko że 1 akumulator żelowy 12V i 200Ah zmagazynuje 2,4kWh. A jego koszt około 500 PLN. Oczywiście pomijam wszelkie straty na przetwornicy
  • Poziom 8  
    Trochę źle napisalem pytanie, właśnie chodzi mi ile tych akumulatorów miało by być (ile Ah) no i jakie najlepsze (żelowe, litowo-jonowe)
    I jeśli dzieląc roczne zużycie (3600 kWh/366 dni w roku= ok 10kWh dziennie) o ile procent były by rozładowanywane akumulatory i jaka była by wtedy ich żywaotność, bo wiem ze od głąbokosci rozladowwywania zalezy ich trwałość. Nie chcę bardzo dokładnych danych tylko bardzo ornietacyjne, lub np na przykładnie innych podobnych instalacji.
  • Poziom 40  
    Zakładając że w najbardziej korzystnym okresie roku (lato) dzienna produkcja energii twojej instalacji będzie wynosić 12kWh/dzień (co jest wartością całkiem realną) to potrzebujesz do zmagazynowania tej energii 5 akumulatorów 12V i 200Ah (takich jakie podał kolega). Czyli koszt samych akumulatorów to 2500zł. A będziesz je musiał wymieniać co około dwa lata (a może częściej). Dodając jeszcze cenę pozostałych urządzeń to wychodzi spora inwestycja.
    czyli wnioskując:
    Zbigniew 400 napisał:
    Magazynowanie energii jest drogie.

Dodano po 2 [minuty]:

pirotechnic napisał:
    no i jakie najlepsze (żelowe, litowo-jonowe)

Litowo jonowe - są bardzo, bardzo drogie (kilka razy droższe od żelowych). Raczej nieopłacalne.
  • Poziom 8  
    Kurde myślałem że się wymienia po jakiś 5 latach. Samą instalację mam z 85% dofinansowaniem czyli wyjdzie ok 4000zł za 16 paneli razem z okablowaniem, falownikiem i montażem.
    Czyli razczej bardziej opłaca się odsprzedawać energię? Ile teraz średnio płacą za sprzedanie 1 kWh?
    No i z tego co widzę to jeden taki akumulator (200Ah) kosztuje 1500zł a nie 500.
  • Poziom 43  
    Xantix napisał:
    Zakładając że w najbardziej korzystnym okresie roku (lato) dzienna produkcja energii twojej instalacji będzie wynosić 12kWh/dzień (co jest wartością całkiem realną) to potrzebujesz do zmagazynowania tej energii 5 akumulatorów 12V i 200Ah (takich jakie podał kolega)
    Co to da jeżeli wystąpią trzy kolejne dni deszczowe, nie mówiąc o pochmurnym tygodniu w listopadzie :)
  • Poziom 40  
    vodiczka napisał:
    Co to da jeżeli wystąpią trzy kolejne dni deszczowe, nie mówiąc o pochmurnym tygodniu w listopadzie

To były obliczenia szacunkowe. I tyle.
  • Poziom 43  
    pirotechnic napisał:
    Czyli razczej bardziej opłaca się odsprzedawać energię? Ile teraz średnio płacą za sprzedanie 1 kWh?
    Zdecydowanie sprzedawać, nawet jeżeli w twojej ocenie płacą zbyt mało.
    Xantix napisał:
    To były obliczenia szacunkowe
    Szacunkowe też powinny zakładać najmniej korzystne warunki a nie najbardziej korzystne.
  • Poziom 8  
    Czyli konieczne by było stosowanie aż 5 akumulatorów? I ta żywotność jest aż taka niska, bo na stronach roznych producentów podają żywotność nawet 10lat.
  • Poziom 40  
    vodiczka napisał:
    Szacunkowe też powinny zakładać najmniej korzystne warunki a nie najbardziej korzystne.

Powiedzmy, że kosztów dla najmniej korzystnych warunków autor nie byłby sobie w stanie wyobrazić...
  • Poziom 23  
    pirotechnic napisał:
    I ta żywotność jest aż taka niska, bo na stronach roznych producentów podają żywotność nawet 10lat.

A nie występuje tam "w pracy buforowej"?
  • Poziom 8  
    marcinbbb napisał:
    pirotechnic napisał:
    I ta żywotność jest aż taka niska, bo na stronach roznych producentów podają żywotność nawet 10lat.

A nie występuje tam "w pracy buforowej"?

http://sunsol.pl/produkty/akumulator_toyama_npg_200ah_cena
    niby tu jest napisane ze od 6 do 10 lat, także nie wiem co mam myśleć o tym

A czy jest gdzieś określone przepisami czy całą energię wyprodukowaną przez solary mogę odsprzedawać elektrowni, czy jedynie nadwyżki prądu?
  • Poziom 43  
    pirotechnic napisał:
    Czyli konieczne by było stosowanie aż 5 akumulatorów?
    Minimum 5 - dla najbardziej korzystnych warunków. Praktycznie 15-25.
    pirotechnic napisał:
    ..czy całą energię wyprodukowaną przez solary mogę odsprzedawać elektrowni, czy jedynie nadwyżki prądu?
    Całej się nie opłaca bo za sprzedaną 1kWh dostaniesz mniej niż zapłacisz za pobraną. Jeżeli działasz jako prosument to z definicji sprzedajesz nadwyżki.
  • Poziom 24  
    Jeśli nic nie zmienią i zostanie bilansowanie ZAPOMNIJ o bateriach. Chyba że z jakiś powodów nie możesz zgłosić instalacji on-grid. W tej chwili na bateriach wyjdzie DUŻO drożej niż podłączenie do sieci. Ja jestem off-grid, ale u mnie dużo rzeczy nie było normalnie kupionych, więc u mnie miało to jakieś ekonomicznie uzasadnienie no i nie było bilansowania. Już chciałem przechodzić na on-grida lecz baterie jeszcze trochę pociągną i zresztą to co wyprawiają z ustawą to na złość nie będę im ładował kasy. A jeszcze paneli dostawię ( 4 dołożyłem tydzień temu) i już mam 3,6kW w off.
  • Poziom 8  
    Czyli najbardziej opłaca się korzystać z energii słonecznej w dzień tyle ile potrzeba a resztę sprzedawać, więc w takiej sytuacji można było by zainstalować większy zestaw paneli fotowoltaicznych, nie wiem czy ja to dobrze rozumiem ale chyba tak by bylo ok.
    Gdzieś czytałem że teraz można odsprzedawać energię za 100% średniej kwoty na kWh czyli ok 65gr, a nie tak jak było kiedyś 20gr. Czy to prawda?
  • Poziom 24  
    pirotechnic napisał:
    100% średniej kwoty na kWh czyli ok 65gr, a nie tak jak było kiedyś 20gr. Czy to prawda?

uuu widzę że kolega ma duże braki i na rachunek nawet nie patrzy za co płaci... 1kWh kosztuję 0,25gr a reszta to przesył i jakość

pirotechnic napisał:
    Czyli najbardziej opłaca się korzystać z energii słonecznej w dzień tyle ile potrzeba a resztę sprzedawać, więc w takiej sytuacji można było by zainstalować większy zestaw paneli fotowoltaicznych, nie wiem czy ja to dobrze rozumiem ale chyba tak by bylo ok.

TAK a kiedy niema słońca to zapłacisz o połowię miej bo się będzie bilansować i zapłacisz tylko za przesył bo tylko same kWh się bilansują
  • Poziom 8  
    hostii napisał:
    pirotechnic napisał:
    100% średniej kwoty na kWh czyli ok 65gr, a nie tak jak było kiedyś 20gr. Czy to prawda?

uuu widzę że kolega ma duże braki i na rachunek nawet nie patrzy za co płaci... 1kWh kosztuję 0,25gr a reszta to przesył i jakość

pirotechnic napisał:

TAK a kiedy niema słońca to zapłacisz o połowię miej bo się będzie bilansować i zapłacisz tylko za przesył bo tylko same kWh się bilansują

Tak czy tak jeśli za całą instalację 4kW zapłacę ok 4000zł to się chyba opłaca?
  • Poziom 24  
    pirotechnic napisał:
    Tak czy tak jeśli za całą instalację 4kW zapłacę ok 4000zł to się chyba opłaca?

TYLKO BRAĆ i się nie zastanawiać ani sekundy !!! na pewno to on-grid, cena marzenie, gdzie taka niska cena ? sam bym kupił :) :D :D
  • Poziom 21  
    Zrób sobie prezent za kilka kzł i zapomnij o instalacji OFF, chyba ze mieszkasz na pustyni.
    Akumulatory nowe pracowały u mnie 1 rok. 4lata jako UPS dla domu. Robie elektroniczną
    odsiarczarke do aku. i sprawdziłem jeden. Z 95Ah zostało mu 1,5Ah. Oprócz wyższych
    kosztów inwestycyjnych sama eksploatacja jest bardziej uciążliwa przy małej sprawności
    układu off.
  • Poziom 8  
    To by tyło na tyle.
    Temat do zamknięcia.
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    hostii napisał:

Nawet mniej, bo jakieś 17groszy
  • Poziom 10  
    Witam

Nie chcę zakładać nowego tematu, zapytam więc tutaj - jeśli autor tematu niema nic przeciwko:

1. Czy alternator od poloneza (12V/ok.14A- napędzany silnikiem elektrycznym przez pasek klinowy) mogę podłączyć pod regulator (Tracer 3215RN) razem z panelami celem doładowania awaryjnego akumulatorów 24V? (myślę, że takie ładowanie przez godzine to wystarczy);
    - instalacja oświetleniowa na zewnątrz domu na 24V (aku 2x60Ah żelowe) - przy obecnym zachmurzeniu aku są niedoładowane- brak zasilania 24V to brak oświetlenia.
    Nie mam ładowarki 24V-oltowej do żelówek stąd pytanie, a rozłączanie aku i ładowanie kolejno każdego nie jest najszczęśliwszym sposobem.
  • Poziom 37  
    Dlaczego chcesz ładować akumulatory układem do generacji strat ? Silnik pobierający energię z sieci napędzający prądnicę ładującą akumulatory to paranoja techniczna.
  • Poziom 10  
    toteż napisałem: awaryjnie podładować aku a nie cały czas przez całą dobe.

jest pochmurno i brakuje prądu w aku - instalacja oswietleniowa troche

rozbudowana i nie mam jak jej zasilić inaczej.
  • Poziom 37  
    Przecież istnieją prostowniki do ładowania akumulatorów /mniejsze straty/.
  • Poziom 24  
    byCris napisał:
    Witam

Nie chcę zakładać nowego tematu, zapytam więc tutaj - jeśli autor tematu niema nic przeciwko:

1. Czy alternator od poloneza (12V/ok.14A- napędzany silnikiem elektrycznym przez pasek klinowy) mogę podłączyć pod regulator (Tracer 3215RN) razem z panelami celem doładowania awaryjnego akumulatorów 24V? (myślę, że takie ładowanie przez godzine to wystarczy);
    - instalacja oświetleniowa na zewnątrz domu na 24V (aku 2x60Ah żelowe) - przy obecnym zachmurzeniu aku są niedoładowane- brak zasilania 24V to brak oświetlenia.
    Nie mam ładowarki 24V-oltowej do żelówek stąd pytanie, a rozłączanie aku i ładowanie kolejno każdego nie jest najszczęśliwszym sposobem.

Nic nie kombinuj tylko przełącz się na sieć a panele niech utrzymują baterie w dobrym stanie. Przy tej pogodzie off-grid można sobie darować,
  • Poziom 10  
    cobym więcej razy już nie zanudzał Was pytaniem czy moge...

To w końcu jest techniczna możliwość podłączenia alernatora pod regulator coby

doładowywać akumulatory czy nie będzie to działać, lub co gorsza, regulator ulegnie

uszkodzeniu?
  • Poziom 37  
    Teoretycznie jest, tylko po co ?