Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogniwo peltiera 15A TEC 127015 słaba moc !

kazekat 26 May 2016 20:42 3972 10
e-mierniki
    kazekat
    Level 7  
    Witam.

Poszukuje pomocy w sprawie dot. zakupionego przeze mnie modułu peltiera TEC 127015 którego specyfikacje pozwoliłem sobie napisać poniżej

Napięcia zasilania:
    15,4V - max

Pobór prądu:
    15,0A - max

Moc odprowadzana:
    130,0W - max

Tmax
    55,0 °C

Wymiary zewnętrzne:
    40 x 40 x 3,2mm

Długość kabli połączeniowych:
    15 cm

Po podłączeniu go do zasilacza komputerowego* (40A na linii 12V) Pobór prądu jaki udało mi się uzyskać wynosił niewiele ponad 6A - Mierzone miernikiem. Czyli jakieś 70W - co nie jest nawet połową obiecanej mocy.
    No i moje pytanie brzmi czy ja coś źle podłączyłem lub coś źle robię czy po prostu ogniwo jest częściowo uszkodzone albo "oszukane". ???
    Proszę o jakieś porady...
    Z góry dzięki wszystkim za odpowiedź.

*Oczywiście zadbałem o odpowiednie chłodzenie ogniwa
  • e-mierniki
  • Helpful post
    Xantix
    Level 40  
    kazekat wrote:
    Po podłączeniu go do zasilacza komputerowego* (40A na linii 12V) Pobór prądu jaki udało mi się uzyskać wynosił niewiele ponad 6A - Mierzone miernikiem. Czyli jakieś 70W - co nie jest nawet połową obiecanej mocy.

Ogniwo Peltiera to pompa ciepła. Wiesz jak działa pompa ciepła? Przenosi ona ciepło z jednego miejsca w drugie (ogniwo peltiera przenosi ze strony ciepłej na zimną) korzystając przy tym z energii elektrycznej. Moc odprowadzana podana w specyfikacji to moc cieplna jaką ogniwo może odprowadzić stroną ciepłą a nie moc elektryczna pobierana przez ogniwo. Gdybyś pobierał z zasilacza 130 W to moc cieplna odprowadzana przez ogniwa byłaby równa 0 - nie miałbyś chłodzenia. A tak ogniwo pobierając 70 W pozostałe 60 W przenosi w postaci ciepła (w uproszczeniu - całkowita moc chłodzenia zależy od kilku czynników) - czyli chłodzi ci Twój element. Tak więc ogniwo zapewne działa poprawnie.
  • e-mierniki
    kazekat
    Level 7  
    Z tego co wiem to ogniwa to pompa ciepła która z jednej strony "zabiera" ciepło a z drugiej "wydala" plus dodaje od siebie energie w postaci ciepła.
    ale znalazłem jeszcze takie coś:

Ogniwo Peltiera TEC1-12715.
    Dane techniczne:
    Moc pobierana max: 231W
    Moc odprowadzania ciepła max: 137W
    Prąd max: 15A
    Napięcie max: 15,4V
    Delta Tmax: 67°C
    Wymiary: 40mm x 40mm x 3,2mm
    Długość przewodów: 20cm

Nie rozumiem jednego skoro pisze że max moc pobierana 231 Watów to czemu pobiera tylko 70.

i zauważyłem jedną rzecz Miałem ogniwo 12706 i podłączając go do zasilacza miałem pobór prądu również około 6A. Przy czym grubość kabla wychodzącego z ogniwa była GRUBSZA niż w tym co posiadam aktualnie teoretycznie mocniejszym.
    To jaka jest różnica pomiędzy tymi modułami. Czy żeby uzyskać lepsze chłodzenie należałoby połączyć dwa słabsze ogniwa ? Bo szczerze mówiąc gubię się już w tym wszystkim.
    Xantix
    Level 40  
    Trzeba byłoby spojrzeć na parametry uzyskane przez ogniwo - chodzi o temperaturę strony ciepłej i zimnej. Pamiętaj, że ogniwo przenosi maksymalną moc dla niewielkiej różnicy temperatur między stronami. Czym wyższa ta różnica tym moc chłodzenia coraz bardziej maleje.
    kazekat
    Level 7  
    Xantix wrote:
    Pamiętaj, że ogniwo przenosi maksymalną moc dla niewielkiej różnicy temperatur między stronami. Czym wyższa ta różnica tym moc chłodzenia coraz bardziej maleje.

To akurat wiem doskonale. Dlatego tez zainwestowałem w chłodzenie wodne odprowadzając ciepło z bloku wodnego do chłodnicy co skutkuje temperatura rzędu max 30stopni po stronie ciepłej ogniwa. Tylko szczerze mówiąc spodziewałem się większej wydajności chłodzenia tym bardziej ze sporo juz w to pieniędzy i czasu włożyłem.
    Czy mogę jakoś zwiększyć tą wydajność np. Dokupić drugie takie samo ogniwo i montując je jedno na drugim ??? Da to coś w ogóle.?
    Xantix
    Level 40  
    kazekat wrote:
    co skutkuje temperatura rzędu max 30stopni

A po stronie zimnej ile jest?
    kazekat wrote:
    Czy mogę jakoś zwiększyć tą wydajność np. Dokupić drugie takie samo ogniwo i montując je jedno na drugim ??? Da to coś w ogóle.?

Kaskadowe łączenie ogniw stosuje się w celu obniżenia temperatury strony zimnej. Jednak w takim wypadku wydajność chłodnicza maleje.
    kazekat
    Level 7  
    Xantix wrote:
    kazekat wrote:
    co skutkuje temperatura rzędu max 30stopni

A po stronie zimnej ile jest?

Stronę zimną mam podłączoną do dużego radiatora i zrobiony nawiew. Natomiast jeśli wyłącze wentylator to po paru minutach tworzy się warstwa szronu na "żeberkach" tak ze z pewnością temperatura jest dużo poniżej zera.
    Ale jeśli włączę nawiew to temperatura radiatora "na oko" jest koło +10 może 15.

Chciałem sobie wykonać mini klimatyzator ale chyba jednak będę musiał pogodze ze słabą wydajnością ogniwa.
    Chyba ze jeszcze jakieś pomysły. .. ?
    kazekat
    Level 7  
    Xantix wrote:

Kaskadowe łączenie ogniw stosuje się w celu obniżenia temperatury strony zimnej. Jednak w takim wypadku wydajność chłodnicza maleje.

A jeśli połączyłbym je obok siebie w sposób pokazany na rys. poniżej

Ogniwo peltiera 15A TEC 127015 słaba moc !

to czy uzyskam większą wydajność ?

Pierw planuje zrobić to na dwa ogniwa ale czy w ogóle taki układ ma sens ?
  • Helpful post
    Xantix
    Level 40  
    W takim wypadku masz połaczenie równoległe a więc wydajność chłodnicza układu rośnie.
    kazekat
    Level 7  
    Dobra to przynajmniej wiem na czym stoję.
    Dzięki za info Xantix
    luke666
    Level 33  
    kazekat wrote:
    Napięcia zasilania:
    15,4V - max

Pobór prądu:
    15,0A - max

Moc odprowadzana:
    130,0W - max

Zasilasz ogniwo zbyt niskim napięciem, przy którym osiąga zaledwie 60% mocy.
    Musiałbyś podłączyć ogniwo do wydajnego zasilacza o parametrach znamionowych ogniwa. Od biedy może być zasilacz do CB-radia (13,8V) przy którym osiągniesz ok 78% mocy.