Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regularny spadek FPS - Wiedźmin 3, Battlefronta i Assasin's Creed.

rivia007 29 Maj 2016 03:02 960 15
  • #1 29 Maj 2016 03:02
    rivia007
    Poziom 4  

Witam szanownych kolegów!

Opiszę w skórcie na czym polega mój problem,a jest on strasznie irytujący i fantastycznie potrafi umilić czas podczas rozgrywki.
    Otóż grając w Wiedźmina 3 czy Battlefronta, Assasin's Creed regularnie co chwilę następuje spadek fps o 10-20 co powoduje lekkie zacięcie obrazu po czym fps wraca do tej samej liczby. Płynność rozgrywki w takim przypadku nie istnieje.
    Dodam, że to zjawisko występuje na każdym ustawieniu grafiki LOW/MEDIUM/UBER z postprocesami on i off nie ma znaczenia.

Chciałbym ustalić z waszą pomocą który podzespół jest winowajcą.
    Przeczytałem podobne tematy i w załączniku podsyłam screeny z HWmonitor podczas rozgrywki oraz crystal disk info.

Specyfikacja mojego sprzętu:
    Płyta główna: Gigabyte GA-MA770T-UD3
    Procesor: AMD Phenom II X4 840 3.2Ghz
    Karta Graficzna: Asus STRIX GTX970 4Gb
    Zasilacz: Chieftec GPA-500S8 500W
    RAM: GoodRAM Dualchannel 1333Mhz 8gb

Jeśli coś powinienem dorzucić dajcie mi znać.
    Mam nadzieję że dowiemy się co tak bruździ
    Pozdrawiam!

• #2 29 Maj 2016 03:12
    humbel
    Poziom 23  

Problemem może być taktowanie pamięci i raczej jego bym wskazał winowajcą owych problemów. Przy tak wymagających grach taktowanie coś około 2000 lub powyżej to absolutne minimum.

• #3 29 Maj 2016 10:40
    rivia007
    Poziom 4  

Muszę powiedzieć że ramu kompletnie nie brałem pod uwagę, osobiście stawiałem na leciwy HDD(wymieniłem na inny lecz problem dalej występował), wadliwy zasilacz bądź płytę główną. Nie ukrywam że RAM i tak miałem w planach wymienić więc z jakiej firmy "kostki" poleciłbyś?

Te są nawet przyzwoite - Kingston HyperX DDR3 2x8GB 1866 MHz Cl9 (RED)
    Zdadzą egzamin?

• #5 29 Maj 2016 14:23
    humbel
    Poziom 23  

Polecam G.Skill Ripjaws X (F3-2400C11D-16GXM).
    16GB DDR3, taktowanie 2,4 GHz, zwłoka 11CL (czego zapewne nie odczujesz)
    Pamięci warte swojej ceny, posiadam je od roku i nic się z nimi nie dzieje, 5 lat gwarancji producenta.
    Co najlepsze w czasie kupowania sprzedawca przytoczył przypadek w którym konsument składał reklamacje 2 tygodnie przed upływem gwarancji o uszkodzeniu jednej kości.
    Nawet nie dyskutowali dlaczego, wymienili mu obie kości i od nowa dostał na nie 5 lat :D Solidna firma, choć mało zapewne popularna a robi bardzo dobre produkty.

ma398 napisał:
    Wybrałbym te https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengean...d-ddr3-1866-cl9-8gb-cmy8gx3m2a1866c9r-584087/ są tańsze, ładnie wyglądają, a co najważniejsze spełniają b.dobrze swoją role.
    Wydaje mi się, że 8GB wydajnych markowych pamięci wystarczy.

Przyznam szczerze, że Corsair robi najlepsze pamięci jakie spotkałem, ale okropnie podbijają ceny (zapewne za samą markę).
    Dlatego za Corsair rozglądał bym się za pamięciami powyżej 16 Gb DDR3 lub niżej ale już w standardzie DDR4, no chyba że komuś naprawdę na nich zależy i ma na to wszystko pieniążki :D
    Za 100zł więcej masz 2 razy więcej pamięci + większe taktowanie. Zwłoki nie odczujesz praktycznie żadnej, a naprawdę firma G.Skill jak i Kingston seria HyperX są godne polecenia. Testowałem różne pamięci tych firm i nie ma się do czego przyczepić.

• #6 29 Maj 2016 14:30
    ma398
    Poziom 25  

ma398 napisał:
    Wybrałbym te https://www.morele.net/pamiec-corsair-vengean...d-ddr3-1866-cl9-8gb-cmy8gx3m2a1866c9r-584087/ są tańsze, ładnie wyglądają, a co najważniejsze spełniają b.dobrze swoją role.
    Wydaje mi się, że 8GB wydajnych markowych pamięci wystarczy.

Cytat:
    Przyznam szczerze, że Corsair robi najlepsze pamięci jakie spotkałem, ale okropnie podbijają ceny (zapewne za samą markę).
    Dlatego za Corsair rozglądał bym się za pamięciami powyżej 16 Gb DDR3 lub niżej ale już w standardzie DDR4, no chyba że komuś naprawdę na nich zależy i ma na to wszystko pieniążki :D
    Za 100zł więcej masz 2 razy więcej pamięci + większe taktowanie. Zwłoki nie odczujesz praktycznie żadnej, a naprawdę firma G.Skill jak i Kingston seria HyperX są godne polecenia. Testowałem różne pamięci tych firm i nie ma się do czego przyczepić.

Tak, zaproponowane przez ciebie pamięci również są warte polecenia.:) Po prostu na firmie Corsair nigdy się nie zawiodłem i jakoś praktycznie zawsze proponuję ich podzespoły. Fakt z cenami czasami przesadzają :( W sumie jak tak ceny stoją to można dorzucić parę groszy i mieć tej pamięci więcej. Chociaż wydaje mi się, że przy tym sprzęcie do zastosowań "domowych" 8GB wydajnej markowej pamięci, jak na ten czas, wystarczy.

• #7 29 Maj 2016 18:50
    rivia007
    Poziom 4  

Wielkie dzięki za udział w dyskusji !

HUMBEL Wymieniłeś też HyperX'y więc to właśnie na nie się zdecydowałem.
    Za 2 kostki Hyperx souvage 8Gb 1866hz CL9 zapłacę 280 zł i wyjdzie najtaniej ze wszystkich powyższych opcji.

A jak to jest z tym taktowaniem... gdzieś wyczytałem że jeśli płyta lub ma ograniczenie do np 1333hz to potencjał pamięci zostaje niewykorzystany.
    Jak sprawa ma się w rzeczywistości?

Poza tym w kręgu podejrzeń zostaje moim zdaniem jeszcze procesor, może ten jest za słaby i powoduje klatkowanie? Nie wiem gdybanie nic nie da pozostaje wyczekiwać na nowe kostki i wtedy wszystko się wyjaśni.

PS: Zdecydowałem rozszerzenie do 16Gb gdyż poza graniem korzystam również z dużej ilości programów pamięciożernych. Będzie na przyszłość.

• #8 29 Maj 2016 19:34
    mario81
    Pomocny dla użytkowników

Tak to bywa, jak się dobiera kartę graficzna za 1400 zł do procesora wartego niecałe 200 zł :) Wymiana pamięci nic nie da, taktowanie jest mało istotne, 1333 vs 1866 to będzie różnica może 1-2 FPS. Problemem zdecydowanie jest za słaby procesor, tutaj potrzeba zmiany całej platformy.

• #9 29 Maj 2016 20:24
    humbel
    Poziom 23  

mario81 napisał:
    Tak to bywa, jak się dobiera kartę graficzna za 1400 zł do procesora wartego niecałe 200 zł :) Wymiana pamięci nic nie da, taktowanie jest mało istotne, 1333 vs 1866 to będzie różnica może 1-2 FPS. Problemem zdecydowanie jest za słaby procesor, tutaj potrzeba zmiany całej platformy.

Mój znajomy na ten sam procesor, odczuwał te same problemy co u autora tematu.
    Pomogły nowe kości RAM'u. Od tamtej pory brak jakich kolwiek spadków fps.

• #10 29 Maj 2016 23:16
    rivia007
    Poziom 4  

Hmm, myślę że mario 81 może mieć rację. Procesor delikatnie mówiąc jest już out of date :),chociaż fakt że Wiedźmin na ustawieniach ultra z postprocesami i w FHD na 45 klatkach leci bez problemu troszeczkę mąci mi w głowie, gdyby nie te sekundowe spadki fps byłoby całkiem przyzwoicie.

Postanowiłem zrobić w ten sposób. Przesiadka nie wchodzi na chwilę obecną w grę zbyt duże koszta, ceny intela są kosmiczne, wiec sprawdzę w praktyce pomysł humbela dokupię ramu może akurat coś pomoże, jeśłi nie to już wiem co muszę zrobić.

Dam znać jak sprawa wygląda, jeśli macie jeszcze jakieś uwagi itd piszcie.

• #11 29 Maj 2016 23:52
    mario81
    Pomocny dla użytkowników

Możesz jeszcze dla ciekawości zrobić rzecz tego typu, że w jakimś programie do podkręcania karty graficznej, obniż jej trochę taktowania (tylko tak subtelnie, nie od razu o 80% :lol: ). Będziesz symulował słabszą kartę. Jeśli FPS będzie na tym samym poziomie, znaczy, że CPU jest ograniczeniem. Trochę zależy od konkretnego miejsca w grze, więc to może być zdradliwe.

• #12 30 Maj 2016 00:01
    rivia007
    Poziom 4  

Mam akurat GPU tweak od Asusa więc za chwilkę to sprawdzę.

Dziwna sprawa, bo klatki wzrosły do 59.9 do 60 stale a przy tym sekundowym zacięciu spadają do około 40 to w Białym Sadzie, Velen no mniej wymagające lokalizacje a w Novigradzie wiadomo trochę gorzej 35-40 a przy zacięciu spadają do ok 29.5.

Jaki wniosek z tego płynie?

• #13 31 Maj 2016 21:45
    mario81
    Pomocny dla użytkowników

Nie potrafię tego wytłumaczyć :) Pierwszy raz spotykam się z taką akcją, wygląda to na anomalię (albo błąd pomiaru?). Może to sterowniki nvidii, może DX11, może silnik gry.

• #14 31 Maj 2016 23:56
    rivia007
    Poziom 4  

Czy błąd pomiaru? Hmm... sprawdziłem frapsem i rivia tuner'em i oba wskazują, że podczas zbicia zegarów karty, fps wzrasta do 60 klatek, ale po zbiciu zauważyłem więcej zacinek. To jest kuriozalne powiem szczerze :D

Osobiście nie mam pojęcia co jest grane, temat wznowię po włożeniu nowych kości RAM i przebadaniu czy coś ten upgrade wniósł.

• #15 01 Cze 2016 09:21
    konior966
    Poziom 21  

Czy spadki FPS występują tylko przy poruszaniu się, czy gdy stoisz dłuższy czas w jednym miejscu też? Podejrzewam, że gra doczytuje dane z dysku przez co występują te reularne spadki. Spróbuj zdefragmentować dysk twardy, na przykład programem defraggler.

• #16 01 Cze 2016 17:43
    rivia007
    Poziom 4  

konior966 gdy stoję w jednym miejscu żądnych zacięć, a wahania fpsów są minimalne. Idąc za twoją radą zdefragmentowałem dysk polecanym przez Ciebie programem ale zacięcia występują nadal. :cry:

EDIT
    Panowie! Muszę powiedzieć że kolega humbel jest GENIUSZEM!
    Po upgradzie RAMU problem ustąpił, fps stabilny, wreszcie można przyjemnie pograć. :D

Problem rozwiązany, wszystkim zaangażowanym w rozwikłanie zagadki serdeczne dzięki.
    Pozdrawiam!

Scaliłem. RADU23
    Regularny spadek FPS - Wiedźmin 3, Battlefronta i Assasin's Creed.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME