Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Które płyny chłodnicze można mieszać?

Epic 29 Maj 2016 22:28 2388 3
  • #1 29 Maj 2016 22:28
    Epic
    Poziom 27  

Od kilku lat kupowałem do samochodu płyn chłodniczy Borygo Eko (zielony), ostatnio z racji wyższych temperatur postanowiłem uzupełnić zapas, bo co jakiś czas muszę płynu dolewać.

Niestety w markecie nie było płynu zielonego, więc na szybko wziąłem Borygo Nowy (różowy).

Jak sprawdziłem stary zielony jest robiony na bazie glikolu propylenowego.
    Natomiast nowy różowy jest na bazie glikolu monoetylenowego.

Pytanie czy mogę dolać do zielonego, który jest w instalacji ten nowy różowy?
    Czyli, czy mogę mieszać te płyny na bazie różnych glikolów? I nie ma zagrożenia, że coś się zacznie skawalać lub uszkodzą się elementy instalacji?

Dziękuje i
    Pozdrawiam

0 3
  • #2 29 Maj 2016 22:36
    Aleksander_01
    Poziom 39  

Najbardziej miarodajną odpowiedź uzyskasz dzwoniąc do producenta tych płynów.
    Tu na forum jedni będą za mieszaniem inni przeciw.

1
  • #3 29 Maj 2016 22:40
    kuba1im
    Poziom 19  

Często na opakowaniach jest napisane z jakimi płynami można mieszać a z jakimi nie. Może przeczytaj dokładnie tekst na opakowaniu jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.

0
  • #4 30 Maj 2016 12:49
    Epic
    Poziom 27  

kuba1im napisał:
    Często na opakowaniach jest napisane z jakimi płynami można mieszać a z jakimi nie. Może przeczytaj dokładnie tekst na opakowaniu jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.
    Przeczytałem przy zakupie. Ale nie ma informacji, że można mieszać, ani że nie można.

Aleksander_01 napisał:
    Najbardziej miarodajną odpowiedź uzyskasz dzwoniąc do producenta tych płynów.
    Tu na forum jedni będą za mieszaniem inni przeciw.
    Liczyłem, że trafi się tutaj jakiś obeznany chemik. Ale sam na taki pomysł nie wpadłem :-) Na stronie producenta jest nawet formularz do zapytań.

Odpowiedź od Borygo:
    Cytat:
    Raczej nie zaleca się mieszania płynów na bazie glikolu etylenowego (Borygo Nowy - różowy) i na bazie glikolu propylenowego (Borygo Eko - zielony). Nie ma możliwości zbadania parametrów takiej mieszanki, co może spowodować, że nie będziemy mogli sprawdzić, czy płyn spełnia swoje zadanie, czy też dla bezpieczeństwa silnika naszego samochodu, powinniśmy już go wymienić. Nie ma natomiast zagrożenia, że zmieszanie tych płynów spowoduje jakieś nagłe niespodziewane uszkodzenie układu.

Co do zasady - radzimy naszym klientom przy dolewkach stosować dotychczasowy płyn, natomiast zastąpienie płynu różowego płynem EKO dopiero przy wymianie w całym układzie. Wówczas ma Pan pewność, że płyn chroni w odpowiedni sposób cały układ chłodzenia samochodu.

Raczej nic bardziej konkretnego się od nich nie wydusi.

1