Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Yaesu VX-2000U - Yaesu Vertex VX, np VX2000, jak rozumieć zakresy częstotliwości

14 Cze 2016 23:46 2640 3
  • Poziom 37  
    Dotyczy lat, gdy profesjonalne radiotelefony przechodziły spod marki Yaesu na Vertex, modele np popularny VX-2000 w dwóch modelach VX-2000V na VHF i VX-2000U na UHF. (Rzecz dotyczy większej ilości modeli z epoki, ten jest najpopularniejszy)

Ale dopiero teraz się schody zaczynają: literki.

Przykładowa wersja V ma dwa podwykonania? podwersje? Nigdzie to się nie przejawia na naklejkach, więc jak tym handlowano? Co to jest A oraz C? Jakaś cyfra z naklejki to koduje?

134-160 MHz (A)
    148 - 174 MHz (C)

Polski integrator, ale te same dane są w tabelach w innych językach
    http://www.olech-telecom.com.pl/paramVX-2000.html

I drugie związane pytanie:
    Teoria mówi że mają nie chodzić w pasmach amatorskich (np 144-146) , a praktyka mówi że ewidentnie chodzą. Jak szukac modelu, skoro nie ma go na naklejkach?
    Ile da się nagiąć, zwłaszcza model VX-2000U UHF:
    400-430 MHz (A)
    450 - 480 MHz (D)
    485 - 512 MHz (F)

Czy na przykładzie tego modelu, w obrocie były dwa czy pięć wersji, co nie jest zbyt logiczne?

Edit:

Kilka słów z serwisówki, pierwsze spostrzeżenie to sami używają "version" na wersje 4/40 kanałowe czyli różniące się sprzętowo, tu cytat z modelu "V"

Channel Selection & Display (4-channel version)

oraz "version" jakby nieco w cudzysłowie (czasem sami piszą w cudzysłowie) na wersje częstotliwościowe.

Frequency Range (version): 134 ~160 or 148 ~ 174 MHz (VHF vers. A/C, respectively)

For transmission, the VCO Q1046 oscillates between 134 and 174 MHz, according to the model version and the programmed transmit frequency. The remainder of the PLL circuitry is shared with the receiver section.

I chyba dość ważne:
    The VX-2000 is carefully aligned at the factory for the specified performance across the designed frequency range. Realignment should, therefore, not be necessary except in the event of a component failure, or when altering the frequency range (“version”).

Kilkakrotnie są czynności podobne do tej:
    Now select channel 1, and confirm that the
    reading changes to about 1.0V for Version A,
    or 0.8V for Version C.

Wynikało by że A i C są na wspólnym hardware z innym zestrojeniem?
    PROSZĘ niech mi ktoś z praktyków potwierdzi / zaprzeczy tok myślenia?
    Moderowany przez Olek II:

posty scaliłem. Na przyszłość użyj "zmień".

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Posiadam takie radio z pasma UHF. Wersja czterokanałowa nie ma wyświetlacza. Nie wiem, jaki model Ty posiadasz. W wersji 40-kanałowej z wyświetlaczem łatwo sprawdzić, jak szeroko pracuje, ponieważ jak VCO już nie wyrabia, wtedy wyświetlacz zaczyna mrugać. Mój model pracuje do około 445 MHz, potem już VCO nie wyrabia. Muszę dodać jeszcze, że miałem 8 sztuk do zaprogramowania i wszystkie takie same, ale nie wszystkie pracowały do 445 MHz. Niektóre kończyły już przy 435-438 MHz.
  • Poziom 37  
    Moja wiedza kilka tygodni później - po analizie instrukcji serwisowych. Podwersje bądź wykonania A, C czy A, D, F różnią się kilkoma elementami, np. kondensatorem 4 pF zmieniającym się na 5 pF, co przesuwa VCO. Nie mam twardej wiedzy, czy główne chipy cyfrowe są różne.

Nie dotarłem do żadnych materiałów, które znaki na symbolice handlowej (numerze seryjnym, opakowaniu itd.) to oznaczały. Jakoś musiało się dać zamówić konkretne wykonanie. Analizowałem wiele modeli Yaesu/Vertex.
  • Poziom 8  
    Ściągnij sobie service manual *.pdf do vx-2000U (UHF) i tam użyj opcji 'szukaj w dokumencie. Wpisz np "version A"
    Znajdzie kilkadziesiąt zmian dla wersji A,D lub F.. Kondensatory,cewki, rezystory oraz zespolony wzmacniacz mocy w.cz. RF - 30W !!!!
    Akurat zakres krótkofalarski mieści się między A i D.
    Ja teraz próbuje przestroić w pasmo amatorskie z ver. D do mojej wersji A-D.
    Odbiór już mam, jeszcze tylko TX poniżej 435 nie chce działać.
    W razie co pisz na priv.

Tom
    73!

Dodano po 15 [godziny] 21 [minuty]:

Dla wersji 2000U z D na A - pasmo pomiędzy A i D trzeba zamienić:
    28 kondensatorów smd
    6 rezystorów smd
    8 cewek smd
    zespolony wzmacniacz

73!