Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaznik radiowy do stacji FM

02 Lip 2005 14:32 2237 18
  • Poziom 16  
    Mam taka prosbe a mianowicie zeby tu ktos sie wypowiedzial ew. podsunal mi jakis temat. Sprawa jest taka. Planujemy z kolegami uruchomic nadajnik FM ok.60 W. Calosc zostanie zabudowana na pewnym wiezowcu i sprytnie ukryta. Pytanko takie jak doslac sygnal do tej stacji tak aby byla w miare bezpieczna "linia". dodam ze mieszkam w dołku i niemam bezposredniego widoku na ten wiezowiec (drzewa). myslelismy o nadajniku na mikrofale ale nestety sa przeszkody po drodze wiec odpada. myslelismy o naajniku IEE lecz niestety przeszkody i odleglosc uniemozliwiaja nam to. Poswiecil bym mojego zabytkowego laptopa do tego no ale coz... Wiec zwracam sie z prosba o jakiekolwiek sugestie... z gory dziekuje
  • Poziom 22  
    sprobujcie cos na 466MHz.
    zycze powodzenie z uruchomieniem nadajnika FM.
  • Poziom 16  
    nadajnik itp. wszystko pracuje... tzn procz koncowy bo trzeba kupic trafo do 10A. 466mhz?? ciezko taki nadajnik zbudowac?? jest ta czestotliwosc inwigilowana czy cos?
  • Poziom 22  
    jesli zbudowaliscie i urochomiliscie 60w to ten na 466 nie bedzie trudny
  • Poziom 16  
    a czy mozesz mi powiedziec troche szczegolów... tzn przy jakiej mocy jakie osiągi czy sa zaklocenia na tej czestotliwości itp...aa i co tam pracuje.. z gory dziekuje
  • Poziom 18  
    Pirackie 60W w FM na ewentualnie czestotliwosci miedzy 88-108 MHz ???
    To wszystko Wam dziala a pytacie o reszte ? Cos , ktos , komus ...nawija ;)
  • Poziom 27  
    elektryk1e napisał:
    sprobujcie cos na 466MHz.
    zycze powodzenie z uruchomieniem nadajnika FM.

No tylko pogratulowac zdrowego rozsadku!!!
    Czy masz pojecie co sie dzieje na 466MHz? Czy sie po prostu przejezyczyles? Moze chodzilo o pasmo 446MHz?

elektryk1e napisał:
    jesli zbudowaliscie i urochomiliscie 60w to ten na 466 nie bedzie trudny

I tu kolejna (delikatnie mowiac ;) ) bajka. Pasmo 400MHz jest technicznie trudnym pasmem! Obwody rezonansowe sa zdecydowanie mniejszych wymiarow i wymagaja precyzji wykonania. Nie wspomne o odpowiednich przyrzadach pomiarowych i doswiadczeniu. Niewlasciwy montaz moze zniweczyc prace calego ukladu, np pasozytnicze pojemnosci...

Jezeli chcecie doslac sygnal do tego Waszego nadajnika to potrzebny Wam jest link nadajnik-odbiornik ale pracujacy w szerokim FM zeby nie tracic na jakosci transmisji (chyba ze Wam na niej nie zalezy).
    Latwo dostepny sprzet na 70cm pracuje w waskim FM-ie a pasmo jest ograniczone do kilku kilohercow wiec na pewno nie bedzie stereo i ladnych basow i wysokich tonow poniewaz pasmo przenoszenia m.cz w radiotelefonach zawiera sie w przedziale 300Hz - 3000Hz.

Pasmo 466MHz jest wykorzystywane przez TPSA do tak zwanych "antenek", jest tam sporo zaklocen od tych nadajnikow. A jesli chodzilo o ogolnodostepne pasmo 446MHz to odpada chociazby ze wzgledu na szerokosc tego pasma (nie cale 100kHz) i na pewno transmisja w szerokim FM zajmie cale te pasmo ;)

Proponuje stary zakres UKF (66-74MHz) tam jest poki co spokoj i na pewno zdecydowanie zrobic taki nadajnik niz na UHF. A odebrac mozna na
    zwyklym odbiorniku.
    Oczywiscie wszystkie te rozwiazania sa malo legalne...
  • Poziom 22  
    [quote="IjeSJot"]No tylko pogratulowac zdrowego rozsadku!!!
    Czy masz pojecie co się dzieje na 466MHz? Czy się po prostu przejezyczyles? Moze chodzilo o pasmo 446MHz?

przepraszam pomylilem sie chodzilo o 446MHz kazdy sie moze pomylic prawda?
  • Poziom 16  
    no wszystko pieknie itp. Wiec tak: co do budowy nadajnika, miernik czestotliwosci mialbym, oscyloskop i czlowieka fest dobrego z elektroniki choc niewiem czy z radiotechniki. wiec teraz tak: jesli chodzi o nadajnik 66-73 wiec mysle ze technicznie niewykonalne. Dlatego iz.... pomyslmy stacja ktora to odbiera jednoczesnie sypie 60-80 watt a odleglosc miedzy nadajnikiem a odbiornikiem zapewne niewielka. wiec tak na moj rozum to nadajnik bedzie tlumic odbiornik. jesli chodzi o jakosc sygnalu... wiadomo rewelacja niemusi byc... zagadnienie wydaje sie proste lecz niezwykle trudne logistycznie do wykonania... :(
  • Poziom 32  
    I tu się mylisz bo takie rozwiązania właśnie bardzo dobrze się sprawdzają, poza tym są proste w wykonaniu. Potrzebny jest tylko nadajnik, bo odbiornik wykorzystujesz fabryczny na niskie pasmo UKF. Niestety muszę Cię również rozczarować, ponieważ w takim przypadku nie ma znaczenia, że będziesz retransmisję prowadził na innej częstotliwości. Będziesz tak samo narażony na wykrycie przez odpowiednie służby, jakbyś ten 60-cio watowy nadajnik miał u siebie w mieszkaniu. Poczytaj w internecie jak to robią piraci na świecie i będziesz wtedy wiedział co i jak masz zrobić.
  • Poziom 21  
    A może by tak wykorzystać któryś z wolnych kanałów telewizyjnych VHF w okolicach 180 - 200 MHz. Nadajnik technicznie prosty do wykonania porównywalnie z 88-108 i anteny kierunkowe nawet dostępne. Jedynie co to z odbiornikiem trzeba by było pokombinować. I jeszcze pozostaje kwestia, czy chcecie przez "linka" przesyłać już gotowy sygnał MPX, mono, czy też równolegle dwie nośne kanału L i R oddalone od siebie o ok np. 200KHz. Troche trudniejsze do wykonania, ale wtedy przy dwóch nośnych wystarczy wam mniejsza moc nadajnika, bo przy mpx odbiornik potrzebuje 10x większy sygnał na wejściu jak mono. Rozwiązania czysto teoretyczne, ale jak najbardziej realne, bo sam kombinuje już jakis czas i może wspólnie dopracujemy to do końca i znajdziemy jakieś najlepsze rozwiązanie :) Pzdr.
  • Poziom 16  
    no czytalem czytalem duzo a nawet b.duzo materialow. czestotliwosc 66-73 Mhz uwazam za podpadajaca... niemowie tu o pewne sluzby czy cos... a tylko o moich sasiadow. Bo zeby wyjsc z mojego dolka to potzreba kilka watów... a to juz dla nich i dla mnie moze byc zabojcze... :) hehehe co do nadawania... w glownym nadajniku mam koder stereo. juz samemu niewiem co mam o tym myslec...:(
  • Poziom 20  
    Witam!

Jest jeszcze inne rozwiazanie, ale dobre tylko wtedy jak obydwie lokalizacje sa w miare blisko.

Mozna dorwac na Allegro jakies sluchawki bezprzewodowe stereo (najlepiej na 433 Mhz). Ma to to moc 10mW i zasiegi calkiem niezle. Podpiac anteny kierunkowe od strony nadawczej i odbiorczej, i to lacze powinno jako tako dzialac do 5km w zaleznosci od terenu.

Sluchawki te sa juz stosunkowo tanie, pracuja emisja WFM i dzialaja w stereo, wiec pasuja w sam raz.
  • Poziom 20  
    qmc napisał:
    Batnini: 433MHz - niepoważny jestes?

Nie, a to niby dlaczego? Moglbys wyjasnic?

Pewnie jestes krotkofalowcem i dlatego tak piszesz. To mnie zawsze rozsmiesza. Nie macie nic przeciwko piraceniu w pasmie 66 Mhz, w pasmach TV, niektorzy nie maja nawet nic przeciwko nadawaniu w pasmie lotniczym NATO (c.f. dyskusja na temat telefonow bezprzewodowych dalekiego zasiegu). Ale jak tylko sie poruszy temat jakiegos pasma amatorskiego to od razu wielkie halo sie robi, jakby miala nastapic zaglada swiata bo kolega sobie tam odpali sluchawki ze sklepu. Chyba lepiej zeby pracowal 10mW na 433 Mhz (ktory to wycinek pasma i tak juz "gosci" roznego rodzaju monitoringi i piloty do samochodow i bram) z fabrycznego sprzetu niz pracowal w pasmach wojskowych z amatorsko zbudowanego sprzetu, i wiekszymi mocami. I tak wycinek 433/434 jest na wymarciu, nawet w wiekszych miastach malo kto sie tam odzywa, a miejsca jest tyle ze moze sobie przejsc obok w razie czego i w czym problem? A jak sie jeszcze zastosuje anteny kierunkowe to tym bardziej zmniejsza sie niepozadana slyszalnosc tego "linku".

Jesli chodzi o strone praktyczna tez nie widze czemu mialo by to nie dzialac. Ja takie sluchawki slyszalem niekiedy na ponad 1 km, a mialy one tylko wewnetrzna antene. Wiec jakby zamontowac jakies niewielkie Yagi i kabel niskostratny to powinno dzialac bez problemu. Niektorzy w tym pasmie na 10mW robili lacznosci na 50km.
  • Poziom 16  
    prosilbym o nieklocenie sie tutaj bo zejdziemy z tematu. nasz nadajnik niejest byle jakim chłamem co sypie na prawo i lewo... synteza na pll, koder stereo i filtry przeciwzakloceniowe a to tylko czesc. niechce sie chwalic ale konstrukcja oparta na radiu SLESH... narazie analizuje wszystkie podpowiedzi... ale musimy wziasc pod uwage ze stacji docelowej niewidac odemnie bezposrednio (drzewa). czy w tym przypadku 433 mhz wystarczy?? to tylko tak na marginesie i z czystej ciekawosci. Aha dodam ze wolalbym zbudowac sam jakis nadajnik na to pasmo zeby nic nieplywalo itp. poprostu ma to bydz dobrze wykonane. a co do naszej mocy. 60 watt bedzie ale niekoniecznie bedziemiemy tym nadawac. zobaczymy jak z zasiegiem. dzieki
  • Poziom 21  
    Krótkofalowcem nie byłem, nie jestem i narazie nie mam zamiaru być, chociaż kiedyś miałem, ale mi przeszło. Wracając do sprawy miałem na myśli jakość linku i przeróżnych urządzeń pracujących w tym paśmie mogących zakłócić transmisje radiową, a ja między innymi stawiam na jakość połączenia.
  • Poziom 27  
    Popieram Batnini. Sluchawki wykorzystuja WFM wiec strat jakosci nie bedzie... A moc 10mW jest wystarczajca i calkowicie legalna. Wystarcza anteny kierunkowe... ale zaraz, albo przeoczylem albo nie bylo podanej informacji - na jaka odleglosc ma pracowac ten link?
    Naprawde nie polecam budowy nadajnika na pasmo 70cm! To juz nie jest to samo co 100MHz.
    Co do innych urzadzen pracujacych w okolicach 433MHz (oprocz licencjonowanych krotkofalowcow) to slychac duzo roznych alarmow i tym podobnych ktore zwykle pracuja mala moca. Bez najwazniejszej informacji jaka jest dlugosc linku to za duzo nie mozna powiedziec.
  • Poziom 16  
    oh przepraszam ale to chyba przez przeoczenie ... dlugosc linku hmmm w linii prostej z 2-3 km + straty na przeszkody. czy ta moc wystarczy?? a jesli nie to czy idzie np. niewiele ja podbic??