Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Router LTE: D-Link DWR-921 czy Huawei B315

04 Lip 2016 14:41 2334 12
  • Poziom 25  
    Pytanie jak w temacie :)
    T-Mobile oferuje dwa takie routery do wyboru i nie wiem, który brać?
  • Poziom 14  
    B315 jest awaryjny. Wysiada po jakimś czasie użytkowania (po ok. roku).
  • Moderator - Sieci, Internet
    D-link jest już wiekowy a b315 jak się słyszy jest awaryjny. U mnie na firmie działa prawie dwa lata b593, poza tym założyłem ich kilka i nie ma z nimi żadnych problemów. Obecnie testuje TP-link MR200 i też działa bardzo ładnie nawet na oryginalnych antenach.
  • Poziom 25  
    Więc chyba wezmę wiekowego D-Linka
    Czym może skutkować ta jego wiekowość?
    Czy szybkość może być niższa od Huawei podłączanego pod USB?
    Na pewno nie, założyłem też dwie czy nawet 3 sztuki i nie ma z nimi problemów działają nawet przy monitoringach CCTV.
  • Poziom 25  
    Więc zaklepane - z braku laku biorę D-Linka - najwyżej w przyszłości się wymieni.

A, że Kolega jimasek tak chętnie odpowiada na moje posty to zapytam jeszcze o coś co dotyczy wcześniejszego tematu, na który też odpowiadałeś.

Na poniższym schemacie założyłem, że będę miał router z jednym wyjściem LAN a teraz się okazuje, że jednak router będzie miał ich 4.

Router LTE: D-Link DWR-921 czy Huawei B315

PYTANIE:
    Czy wykorzystać tylko jedno wyjście LAN routera LTE i podłączyć do niego switch a później kaskadowo wszystkie pozostałe switche tak jak jest to na schemacie
    Czy może:
    Każde wyjście LAN z routera LTE podłączyć osobno do switch-y - tzn mam 3 switche do których podłączam po jednym wyjściu LAN + ostatnie wyjście LAN podłączam bezpośrednio do komputera administratora (z serwera rezygnuję ponieważ docelowo i tak go chyba nie będzie)
    Która opcja lepsza i czy to faktycznie będzie miało jakiś wpływ na transfery, zakłócenia, prędkości itp itd?

I jeszcze jedno.
    Z uwagi na fakt, że Router LTE dostaję od T-Mobile to kupuję AP do sieci WiFI
    Czy będzie miało znaczenie to, że switche i AP będą od TP-linka?
    Czy instalując switch-e i AP od D-Linka coś mi się poprawi?
    Osobiście pociągnął bym sieć z każdego punktu (każde gniazdo) do jednego punktu centralnego (patchpanele) i krosował wszystko do switcha 24 lub 48 portów w zależności od potrzeb. Strukturalnie będziesz miał wygodniej do zarządzania taką siecią niż w takiej rozproszonej infrastrukturze.
  • Poziom 25  
    Zgadza się, że już na ten temat pisaliśmy i niestety na obecną chwilę nie mam takiej możliwości.

Pozostaje mi albo układ ze schematu z wykorzystaniem jednego wyjścia LAN z routera albo pociągnięcie do każdego switcha kabla z osobnych wyjść LAN z routera i w związku z tym zapytałem które rozwiązanie lepsze?

Opcja 1. router --> LAN1 --> switch --> pozostałe switche w połączeniu kaskadowym jak na schemacie

Opcja 2. router --> LAN1 --> switch 1
    ............router --> LAN2 --> switch 2
    ............router --> LAN3 --> switch 3
    ............router --> LAN4 --> switch 4

Będzie jakaś różnica?

I drugie pytanko:
    Daniel_GSM napisał:
    Opcja 1. router --> LAN1 --> switch --> pozostałe switche w połączeniu kaskadowym jak na schemacie

Opcja 2. router --> LAN1 --> switch 1
    ............router --> LAN2 --> switch 2
    ............router --> LAN3 --> switch 3
    ............router --> LAN4 --> switch 4

Do czego ta sieć będzie wykorzystywana? Osobiście to router+switch "gigowy" i dalej rozdzielenie na kolejne switche.

Daniel_GSM napisał:
    I drugie pytanko:

Przy rozwiązaniach SOHO nie będzie większej różnicy. Oczywiście wszystko starałbym się zrobić na portach "gigowych" jeżeli sieć ma służyć do przesyłania danych a nie tylko do internetu. W przeciwnym wypadku wybór należy do ciebie.
  • Poziom 25  
    Sieć głównie do internetu.
    Po lokalu działa tylko program do fakturowania - nic więcej
  • Poziom 25  
    Pojawiło się jeszcze jedno pytanie.
    Otóż jak widać na poniższym obrazku potrzebuję też wifi.
    Ktoś mi podpowiedział, żeby do switch-a podłaczyć Access Point a nie router WIFI.

Czy możecie polecić mi jakiegoś AP, którego podłącze pod skrętkę i stworzę sieć WIFI w rozsądnej cenie?
  • Poziom 25  
    Takie podsumowanie dla innych - polecam DWR-921.
    Sprawdził się w 100% - stabilność i funkcjonowanie na bardzo wysokim poziomie.

Pytanie.
    Czy w tym routerze można skonfigurować VPN?
  • Poziom 25  
    DWR-921 - bardzo dobry router.
    Polecam.
    Od kilku lat - BEZAWARYJNY.