Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt ogrzewania podłogowego, potrzebna porada

thorgalxxx 19 Lip 2016 20:32 2070 10
  • #1 19 Lip 2016 20:32
    thorgalxxx
    Poziom 9  

Witam. Potrzebuję pomocy przy rozplanowaniu ogrzewania podłogowego.
    Jest projekt który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
    Ściany, pomieszczenia wszystko jest zupełnie inaczej i w innym miejscu niż być powinno.
    Projek wstępnie zakładał podpiwniczenie 1/3 budynku.
    Aktualnie jest cały z czego ok 60m2 jest ogrzewane podłogówką.
    Parter praktycznie w całości ogrzewany podłogówką ok. 150m2 i piętro ogrzewane ok 50m2.
    Wstępnie projekt zakładał zasilanie rozdzielaczy rurą pex 26x3 do parteru i 20x2 do poddasza oraz pętle 16x2, parter również miał być prawie cały ogrzewany i część poddasza.
    Teraz doszła piwnica i jeszcze kawałek poddasza. Teoretycznie ktoś przeliczył programem dodatkowe pętle ( średnice oraz rozstawy), ale nie pasują mi długości pętli. Wzorował się rozmieszczeniem rozdzielaczy i wielkości pomieszczeń jak w oryginalnym projekcie( mniej więcej)
    I tak. Piwnica jest zasilana rurami 16x2 po ok 105-115mb pętle. Cały parter jest zasilany rurami 20x2 pętle duże po ok 110-130mb.
    Poddasze rurki 16x2 i pętle również po ok. 100mb.
    Rura zasilająca została zwiększona do pex 32 piwnica i parter oraz 26 do poddasza.
    Część pomieszczeń ogrzewana grzejnikami( miały być rozdzielacze, ale ze względu na już wylany częściowo beton zasilane są normalnie)
    Drugim problemem jest kotłownia nie wiadomo co tam będzie. Na pewno kocioł pelet lub groszek i teoretycznie zapasowe elektryczne. Może bufor.
    Na dzień dzisiejszy nie ma decyzji żadnych, a podłogówkę zrobić trzeba. W teorii będzie osobne sterowanie dla każdego pomieszczenia(duże pomieszczenia i łazienki), głowice termostatyczne elktroniczne i zdalne sterowanie.
    Dlatego pytanie dotyczy również rozdzielaczy.
    Jakie zastosować na jakim piętrze?
    Czy wszędzie z pompą mieszającą?
    Czy jedna pętla P15 na parterze nie jest za duża? Zresztą pętle z 16 i tak już po granicach pojechane.
    Prosiłbym o jakieś porady.
    Rury nie są jeszcze rozłożone!

Projekt ogrzewania podłogowego, potrzebna porada Projekt ogrzewania podłogowego, potrzebna porada Projekt ogrzewania podłogowego, potrzebna porada

Objaśnienie rysunku poglądowego
    R - rozdzielacz
    P - pion
    G - grzejnik
    P1 - pętla

0 10
  • #2 20 Lip 2016 03:14
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Późna pora, to nie mam weny, żeby się wgłębiać, ale pętle z 16tki są imho za długie. Teoretycznie jest 120m ale to już granica przy której czasami pojawiają się problemy. Nie planuj więcej jak 80m. W ten sposób zostaje margines bezpieczeństwa. Ja robię zazwyczaj z 17tki pexpenta purmo.
    Tu pętle mogą być dłuższe, bez obaw te 120m. Pompa i mieszacz wystarczą jedne na całość. Taniej i prościej w regulacji. Przy lepszych kotłach masz sterowniki pozwalające na regulację pogodową podłogówki. Daj tam zawór czterodrogowy i załatwisz od razu ochronę powrotu do kotła. Rozdzielacze lepiej z przepływomierzami, masz wówczas pełną kontrolę nad tym co się dzieje w instalacji. Jeśli weźmiesz materiały któregoś z dobrych producentów, to zrobią ci uproszczony projekt instalacji. Polecam Purmo, weź pexpentę 17 w kręgu 600m i nie będziesz miał wielu odpadów a montuje się ją naprawdę fajnie. Nawet nie trzeba się schylać.

0
  • #3 21 Lip 2016 12:27
    thorgalxxx
    Poziom 9  

Dziękuję za odpowiedź. Z uwagi na niewiadomą kotłownię nie wiem jakie rozdzielacze zastosować. Poza tym czy jeden mieszacz w piwnicy rozprowadzi dobrze temperaturę do rozdzielaczy. Druga sprawa. Nigdy nie robiłem pętli z 20 pexa. Rozstaw ma byc w niektórych pomieszczeniach co 15 trochę się lekam gięcia. Co do długości petli z szesnastki to wychodzi na to ze te duze pętle jeszcze na pół. Dobrze rozumiem?

0
  • #4 23 Lip 2016 00:08
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Jeszcze raz napiszę. Zrób całość z 17tki. Kupujesz krąg 600m i nie martwisz się kombinowaniem z długościami, odpadamii, promieniem gięcia 20tki itd. Jeden mieszacz w zupełności wystarczy. Nie ma sensu mnożyć kosztów i strat ciepła. Rozdzielacze z przepływomierzami po jednym na kondygnację. Najlepiej, jeśli Cię stać weź całość od jednego producenta, będzie prościej z gwarancją.

0
  • #5 23 Lip 2016 09:35
    thorgalxxx
    Poziom 9  

Źle cie zrozumialem. Myślałem, żeby zamienić tylko 16 na 17 zeby nie martwić się długościami, a 20 zostawic tak jak jest. W sumie nie rozumiem dlaczego zastosował 20 tylko na parterze, skoro takie samo duze pomieszczenie jest na dole. Zastanawiałem się czy by jescze nie podzielic tych dużych pomieszczeń na trzy pętle. Tylko znowu dojdzie mi dodatkowa dylatacja. Moze to i lepiej. Wyszlybyb pola po niecałe 15m2. Rozdzielacze zamierzam brać mosiężne z Herza z przeplywomierzami i wkladkami termostatycznymi.

0
  • #6 23 Lip 2016 12:17
    piotr_boncza
    Poziom 29  

dzieląc pętle staraj się, żeby wszystkie miały w miarę równą długość. Ile teraz ma najdłuższa i najkrótsza z jednego rozdzielacza?

0
  • #7 23 Lip 2016 13:42
    thorgalxxx
    Poziom 9  

Wszystkie mniej więcej takie same. Tylko na parterze jest mała lazienka ok 6m2 i obok kibel z 1,5m dlatego myslalem je razem na jednej petli i była by w miare dluga. Jeszcze kuchnia jest nie duża bo odpada wyspa, ale za to 10m dalej.

0
  • #8 23 Lip 2016 22:57
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Połąxzenie tych dwóch powierzchni ok, Dlaczego odpada wyspa? Nie rezygnowałbym całkowicie z grzania pod meblami. A jeśli przylegają do ściany to koniecznie trzeba grzać.

0
  • #9 29 Lip 2016 08:32
    thorgalxxx
    Poziom 9  

Pytanie jeszcze takie czy mogę pomieszac różne srednice rur na jednym rozdzielaczu?

0
  • #10 30 Lip 2016 00:58
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Możesz, ale znowu pytam, po co chcesz to robić? Szukasz problemów?

0
  • #11 30 Lip 2016 07:30
    thorgalxxx
    Poziom 9  

Dobrze. Faktycznie lepiej nie kombinować. Najprostsze konstrukcje najlepsze. Na razie dziękuję za pomoc. Odezwę się po skończeniu.

0