Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sata II - power connector

arkthorn 16 Sie 2016 09:14 693 12
  • #1 16 Sie 2016 09:14
    arkthorn
    Poziom 9  

Witam,

Czy istnieje jakiś sposób pomiaru napięć przy pomocy multimetru (czy są prawidłowe napięcia 3V, 5V, 12V) dla portu Sata (wtyk - Sata Power Connector) latpopa, w przypadku gdy dysk jest wyjęty?

Jak próbuje mierzyć to cały czas pokazuje mi 0V, jakichkolwiek pinów bym nie mierzył zgodnie z rozpiską pinouts dla Sata Power Connector.
    Wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z hotswappem.

0 12
  • #2 16 Sie 2016 09:45
    boro1234567
    Spec od komputerów

arkthorn napisał:

Jak próbuje mierzyć to cały czas pokazuje mi 0V,
    Wydaje mi się, że ma to coś wspólnego z hotswappem.

Mi się wydaje że masz po prostu usterkę.
    Jaki laptop, jaka płyta?

0
  • #3 16 Sie 2016 09:53
    arkthorn
    Poziom 9  

No właśnie chyba nie do końca usterka. Sprawdzałem na trzech różnych laptopach z czystej ciekawości. I za każdym razem to samo - 0V.
    Tak jak już wspomniałem ma to chyba związek z procedurą hotswappu dla odbiorników SATA. Te trzy napięcia wystawiane są na connector po spełnieniu paru warunków przy procedurze podłączania urządzenia do portu. Aczkolwiek ręki bym sobie nie uciął czy jest tak jak mi się wydaje. Dlatego też szukam osób które już sprawdzały te napięcia lub wiedzą jak je zmierzyć.

0
  • #4 16 Sie 2016 09:56
    boro1234567
    Spec od komputerów

arkthorn napisał:
    Te trzy napięcia wystawiane są na connector po spełnieniu paru warunków przy procedurze podłączania urządzenia do portu.

W laptopach nie jest wykorzystywane 12V.

Zdradzisz tajemnicę w jakim sprzęcie mierzysz?
    Bo np. w komputerze stacjonarnym napięcia na złączu są obecne cały czas po uruchomieniu płyty bez względu na to czy dysk jest podłączony czy nie.

0
  • #5 16 Sie 2016 12:09
    arkthorn
    Poziom 9  

Hehe oczywiscie:
    1. MSI GT 725
    2. Lenovo G40-30
    3. Asus R556LB

Tak w stacjonarnych nie ma problemu z pomiarem tych napięć, ale ww laptopach ciągle 0V.

0
  • #6 16 Sie 2016 14:26
    boro1234567
    Spec od komputerów

arkthorn napisał:
    ale ww laptopach ciągle 0V.

Niemożliwe.
    Napięcie na HDD jest podane w momencie startu płyty w momencie określonym przez POWER ON SEQUENCE, jest obecne cały czas, wyłączane np. po uśpieniu sprzętu.
    Bez podłączonego dysku napięcie również się pojawia.

0
  • #7 16 Sie 2016 14:55
    arkthorn
    Poziom 9  

Też mi się wydawało, że powinny być widoczne napięcia. Po co mieli by producenci inną technologię dla płyt desktopowych, a inną dla płyt laptopowych tworzyć. Sam już nie wiem.
    Na dodatek wpadłem jeszcze na opis procedury hotswapp:

1. Long ground pins make contact; basic electrical safety and ESD protection becomes available.
    2. Long (or medium) pre-charge pins make contact; decoupling capacitors start to charge up.
    3. Real time delay of tens of milliseconds.
    4. Short power/signal pins make contact.
    5. Connector becomes fully seated; power-on reset signal asserted within component
    6. Soft-start circuit starts to apply power to the component.
    7. Real time delay of tens of milliseconds.
    8. Soft-start circuit completes sequence; power-on reset circuit deasserted
    9. Component begins normal operation.

Według mnie punkt szósty odpowiada za to kiedy dopiero napięcia będą dostępne dla portu Sata.

Aczkolwiek żadnych innych rozwiązań nie neguje. Próbuję dociec rozwiązania.
    Także prosiłbym kolego "boro1234567 ", abyś sprawdził jak masz możliwość czy przy wyjętym dysku oraz power-on, widzisz napięcia na porcie dowolnego laptopa.

0
  • #8 16 Sie 2016 15:07
    boro1234567
    Spec od komputerów

arkthorn napisał:

Także prosiłbym kolego "boro1234567 ", abyś sprawdził jak masz możliwość czy przy wyjętym dysku oraz power-on, widzisz napięcia na porcie dowolnego laptopa.

Nie mam możliwości w tej chwili-urlop.
    Ale pochylę się nad tym zagadnieniem.
    Rozumiem że w/w laptopy z dyskami pracują prawidłowo i napięcia są obecne?
    Podaj oznaczenia płyt od nich, przeanalizuję dokumentację.

0
  • #9 16 Sie 2016 15:41
    arkthorn
    Poziom 9  

Tak, laptopy pracowały jak najbardziej prawidłowo.
    Pytanie czysto teoretyczno-praktyczne, wyszło na jaw przez przypadek.
    Rozwiązanie wyłącznie w celu samodoskonalenia oraz podnoszenia własnych kwalifikacji hehe.

Płyty główne:
    1. MSI - MS 17221 ver: 1.0
    2. Lenovo podam pod koniec tygodnia jak wrócę z delegacji.
    3. Asus już nieosiągalny do sprawdzenia.

0
  • #10 16 Sie 2016 16:38
    boro1234567
    Spec od komputerów

arkthorn napisał:

Rozwiązanie wyłącznie w celu samodoskonalenia oraz podnoszenia własnych kwalifikacji hehe.

Tego nigdy za dużo, podzielę się z Tobą doświadczeniami.

0
  • #11 16 Sie 2016 18:06
    lisek
    Spec od monitorów

Zależnie jaki zainstalowano Chipset na MB
    Jaki proces inicjalizacji ?!
    W dokumentacji urządzeń opisano (Hotplug operation per Serial ATA Revision 2.6 specification.)

(':idea:') specification SATA II does not officially support hot-swappable disks

Cytat:
    However, whether or not the SATA chip supports hot swapping is another matter and will determine if you get a blue screen or not.
    Most SATA ports that are native to Intel's northbridge are not hot swappable. SATA ports running off of an external chip may be hot swappable.
    If it is hot swappable, usually you can plug in the drive (data cable first followed by the power cable) and Windows will detect that a new device has been plugged in.
    To remove a drive properly, you should either go to the icon in the taskbar and select to stop a device to safely remove it.
    Otherwise you need to dig into Device Manager find the hard drive there and then remove it there to unplug the drive while the computer is on.

For SATA ports that dont' support hot swapping, you basically need to boot the computer with the drive connected and then let the BIOS autodetect it.
    To remove the drive, you basically have to shutdown and maybe change some settings in the BIOS again.?
    * Sata cables and Sata power cables are hot swappable
    * "Safely Remove Hardware" dialog in Windows ( is only on Nvidia chipset systems)
    Is a big difference if the cable isn't designed for hot swapping (SATA is, molexes aren't).
    When the system is off the device's ground is still connected to the system ground...
    when you push the power button the current won't go a direction it isn't meant to. If you plug in a 4-pin Molex while the system is running, it's possible to have power cables (5v and 12v) connected before the ground connect. The would allow 12v current to pass through the 5v paths through the device ground that isn't yet connected to the system ground. This would put a 7V reverse bias on every 5v component in the device.
    !!! it"s not good for I/O Sata Interface chipset

Power supply SATA :
    1,2,3 - 3,3V
    4,5,6 - GND
    7,8,9 - 5V
    10,12 GND
    11 - *Reserved
    13,14,15 - *12V

Podłączanie urządzeń SATA
    1. Data cable
    2.power cable

Odłaczanie >> odwrotna kolejność

Np. Asrock pisze o swoim SATA_HotPlug Link

Cytat:
    In the BIOS SATA in AHCI mode and enabled on all ports Hot plug (included for each).

Zasadniczo jest róznica pomiędzy : laptop i Desktop
    http://mt-naka.com/hotswap/index_enu.htm
    Link

Na stronie Intel o Hotswapp Link

Cytat:
    hot-swappable supported Controller interface (AHCI) and Intel® Matrix Storage Manager. hot swapping allows you to connect to the system devices and disable them right in the process.
    To use hot swap, you need the following:
    * software Intel® Matrix Storage Manager
    * OEMs and motherboard manufacturers should include the system Board hot swap capacity in the system BIOS
    * Intel® chipset using a Controller hub that supports AHCI

0
  • #12 17 Sie 2016 00:00
    andrzejz78
    Poziom 18  

Jeśli się przyda to mogę zmierzyć napięcie na GT780 lub GT60/70 3 lub 4gen

0
  • #13 22 Sie 2016 12:19
    arkthorn
    Poziom 9  

Ok, tak jak napisał kolega "boro1234567", 5 V jest wystawiane na porcie Sata zawsze (dysk wyjęty), a 3 V oraz 12 V w moich przypadkach wcale. Przyczyną braku odczytu 5 V okazał się uszkodzony multimetr. Sprawę uważam za zamkniętą.

0