Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie domku dla lalek. Prośba laika.

ex_lemon 17 Sie 2016 20:36 1713 6
  • #1 17 Sie 2016 20:36
    ex_lemon
    Poziom 7  

Witam, wymyśliłem sobie, że zrobię dla mojej małej bratanicy domek dla lalek. I tu chciałem, aby ów domek posiadał światełko włączane na przycisk przynajmniej po jednym włączniku na piętrze (w sumie trzy). Jako, że nie chcę tam podłączać prądu z gniazdka, pomyślałem o zasilaniu z baterii paluszków. Światło biała dioda pod 12V, a na plusie każdej rezystor.

Reasumując:

6 diod białych + 6 rezystorów
    1 gniazdo na baterie 4 paluszki AA
    3 włączniki okrągłe on/off z dwoma nóżkami
    kabel czerwony i czarny

Lutować jako tako potrafię, ale nie wiem jak mam to połączyć. Przedstawię mały schemat i proszę o pomoc w poprawieniu i ew. dobraniu odpowiednich rezystorów.

Oświetlenie domku dla lalek. Prośba laika.

Fundament jest, ściany są, schody w takcie, ale oświetlenia wciąż brak..
    Bardzo proszę o pomoc :-)

0 6
  • Pomocny post
    #2 17 Sie 2016 21:41
    Adam-T
    Poziom 38  

Rezystory daj 130 -150Ω. Patrząc na rysunek połącz rezystory na danym piętrze czerwonym kablem i do wyłącznika, druga nóżkę wyłącznika podłącz do baterii do plusa. Wszystkie wolne nóżki diod połącz razem czarnym przewodem i do minusa baterii.

Tylko tego nie rozumiem

ex_lemon napisał:
    Światło biała dioda pod 12V, a na plusie każdej rezystor.

To diody będą same czy na 12V?

0
  • #3 17 Sie 2016 23:26
    ex_lemon
    Poziom 7  

Adam-T napisał:
    To diody będą same czy na 12V?

Hmm, same, tzn.? Jak mówię w sklepie, że chcę diody białe to pytają czy pod 12V.., więc nie wiem, co im tam mówić..

Dziękuję za odpowiedź :-) Jutro wieczorem wszystko zmontuję i dam znać jak wyszło :-)

0
  • #4 17 Sie 2016 23:46
    Adam-T
    Poziom 38  

To mów, że chcesz same diody bez rezystorów, bez niczego. Jeżeli kupisz na 12V to one już mają rezystor dostosowany do zasilania 12V i jak je podłączysz do 6V to nie zaświecą się.

0
  • #5 17 Sie 2016 23:50
    2675900
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 18 Sie 2016 00:34
    Świera2010
    Poziom 8  

Ja robiłem taki domek w zeszłym roku też zatrzymałem się na oświetleniu stanęło na tym że kupiłem bodajże w pepco 6 okrągłych lampek przyklejanych na taśmę dwustronną zasilaną na 3 baterie aaa włączające się przez przyciśnięcie na środku, córka zadowolona i bezpieczna, baterii jeszcze nie wymieniałem a koszt tych 6 lampek to ok 30 zł

0
  • #7 23 Sie 2016 23:15
    ex_lemon
    Poziom 7  

Działa. Dziękuję wszystkim. Temat do zamknięcia.

0
  Szukaj w 5mln produktów