logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Podłączenie rozdzielacza grzejnikowego - zasilanie i powrót po przeciwnych stronach?

BigCock 02 Wrz 2016 12:40 10722 10
REKLAMA
  • #1 15907031
    BigCock
    Poziom 8  
    Posty: 42
    Ocena: 4
    Witam,

    Czy można w ten sposób podłączyć rozdzielacz? tzn zasilanie i powrót po przeciwnych stronach? Wydaje mi się, że nie powinno to zaburzać w żaden sposób pracy i obiegu wody, ale wolę się upewnić. A dlaczego tak chcę zrobić?, ponieważ tak mam umiejscowiony rozdzielacz i piony tak wyprowadzone, że rury do rozdzielacza muszą się krzyżować, tzn. musiałbym rurę zasilania poprowadzić nad rurą powrotną a tak mógłbym puścić je obok siebie.
    Podłączenie rozdzielacza grzejnikowego - zasilanie i powrót po przeciwnych stronach?

    Jeszcze takie pytanie, czy rura PP 32 Stabi, jest wystarczająca do takiego rozdzielacza na 6 grzejników o łącznej mocy ok 9 kW?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #2 15907386
    Sono2020
    Poziom 20  
    Posty: 340
    Pomógł: 36
    Ocena: 146
    Podłączyć tak można nic to nie przeszkadza a co do rury PP się nie wypowiem bo nie używam.
    Po szybkim wyliczeniu rura PP 32 ma ściankę 4,4 czyli 32-(2x4,4)=23,2 według mnie trochę mało lepiej PP 40 czyli 40-(2x6,7)=26,6
  • REKLAMA
  • #3 15907552
    BigCock
    Poziom 8  
    Posty: 42
    Ocena: 4
    Dzięki za odpowiedź. Z kotła wychodzi stal. Piony mam z PP 40 Stabi, ale ścianka ma 5,5, więc w środku 29mm. Rozdzielacz ma podejścia na 1 cal, gdybym z pionów zredukował na PP 32 to chyba nie powinno to jakoś ograniczać przepływu? Rozdzielacz jest ok 1m od pionów.
  • Pomocny post
    #4 15907567
    Sono2020
    Poziom 20  
    Posty: 340
    Pomógł: 36
    Ocena: 146
    Jak możesz to zrób piony ze stali bo ja jakoś do PP nie jestem przekonany. Stal to zawsze jednak stal a tym bardziej do kotła na paliwo stałe jest bezpieczniejsza.
  • #5 15907599
    BigCock
    Poziom 8  
    Posty: 42
    Ocena: 4
    Ok, ale pomijając to, skoro rozdzielacz ma przyłącza na 1 cal, czy lepiej do samego rozdzielacza podejść już z PP 40 czy ten 1 m od pionów mógłbym zredukować na PP32?
  • REKLAMA
  • Pomocny post
    #6 15907703
    Sono2020
    Poziom 20  
    Posty: 340
    Pomógł: 36
    Ocena: 146
    Możesz jak nie zrobisz przy zgrzewaniu dużych przewężeń to będzie OK
  • REKLAMA
  • #7 15907727
    BigCock
    Poziom 8  
    Posty: 42
    Ocena: 4
    Tak właśnie chcę zamontować rozdzielacz.
    Podłączenie rozdzielacza grzejnikowego - zasilanie i powrót po przeciwnych stronach?
    Przyłącza są 1 cal, tak samo zawory kulowe, więc tak myślę, jeśli nawet PP 32 nie będzie wąskim gardłem to będą nim zawory lub sam rozdzielacz. Miałem to dziś zgrzać, ale cały czas myślę nad rurami PP 40, których nie mam i muszę dopiero kupić, za to PP 32 mam sporo, ale mam też ten dylemat...
  • Pomocny post
    #8 15910408
    gersik
    Poziom 33  
    Posty: 1717
    Pomógł: 164
    Ocena: 639
    Zgrzewaj PP 32 i będzie dobrze. Nic nie kombinuj.
  • #9 15910779
    BigCock
    Poziom 8  
    Posty: 42
    Ocena: 4
    Tak właśnie zrobiłem, zgrzałem do rozdzielacza PP 32 Stabi. Starałem się nie zrobić przewężeń, ale jedną złączkę 32x1 cal GZ musiałem wyciąć bo zrobiłem pierścień środku.
    Podłączenie rozdzielacza grzejnikowego - zasilanie i powrót po przeciwnych stronach?
    Orientujesz się, ile kW można przesłać taką rurą PP 32?
  • #10 15911480
    gersik
    Poziom 33  
    Posty: 1717
    Pomógł: 164
    Ocena: 639
    Zależy od temperatury czynnika grzewczego. Około 12 kw.
  • #11 15911700
    BigCock
    Poziom 8  
    Posty: 42
    Ocena: 4
    Przy temperaturze ok 70'C?

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik pyta o możliwość podłączenia rozdzielacza grzejnikowego zasilania i powrotu po przeciwnych stronach, co nie powinno wpływać na obieg wody. W kontekście użycia rury PP 32 Stabi do rozdzielacza na 6 grzejników o łącznej mocy 9 kW, pojawiają się wątpliwości co do wystarczalności średnicy rury. Użytkownicy sugerują, że rura PP 32 jest odpowiednia, ale lepszym rozwiązaniem może być PP 40. W dyskusji podkreślono również znaczenie unikania przewężeń podczas zgrzewania rur. Ostatecznie użytkownik zdecydował się na zgrzewanie PP 32, mimo że miał obawy dotyczące przepływu.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA