Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyj±tek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Toshiba 40L1333DG - brak pod¶wietlenia

04 Wrz 2016 14:32 5892 21
 • Poziom 24  
  Witam!!

  Mam pro¶bę o podpowiedĽ, jak sprawdzić w prosty sposób pod¶wietlanie matrycy w tym TV. Nadmieniam, że sprawdziłem w miarę dokładnie cały TV tz. mam fonie oraz obraz w zaciemniony pomieszczeniu. Wymieniłem IC-MP3394 ale bez rezultatu, napięcia s± w normie.

  Proszę o jaki¶ prosty schemat przetwornicy do sprawdzenia pod¶wietlenia matrycy.
 • Sklep ElwronSklep Elwron

 • Poziom 39  
  Na płycie głównej powinno być podane napięcie jakie potrzebne jest do zasilanie pod¶wietlania, je¶li nie ma trzeba poszukać w Service Manual. Je¶li znamy napięcie zasilania wystarczy je podać na pod¶wietlanie stosuj±c rezystor ok kilku om i min 2W. Je¶li pod¶wietlanie zadziała winna jest elektronika, je¶li nie - padła która¶ dioda lub listwa w matrycy.

  Na przyszło¶ć - nie korzystajmy z TV na pełnym pod¶wietlaniu bo nam diody zaczn± padać jak kawki. Zmniejszmy pod¶wietlanie do 70-80%.
 • Poziom 43  
  1433 napisał:
  Proszę o jaki¶ prosty schemat przetwornicy do sprawdzenia pod¶wietlenia matrycy.

  A po co?
  Może jaki¶ zasilacz ze starego OTV, taki z potencjometrem, można by było wykorzystać?
  A je¶li już schemat, to mało jest uniwersalnych schematów na przyzwoitym UC3842 o szerokim zakresie regulacji?
  1433 napisał:
  Wymieniłem IC-MP3394 ale bez rezultatu,napiecia s± w normie.

  A po co? Zwłaszcza, że podobno napięcia w normie. ;) I co to znaczy „w normie”? ;)
  Piotr2608 napisał:
  Na płycie głównej powinno być podane napięcie jakie potrzebne jest do zasilanie pod¶wietlania
  W którym miejscu w Vestelach to jest? ;)
 • Poziom 24  
  Może kto¶ ma prosty schemat przetwornicy,któr± bym mógł wykorzystać do sprawdzenia pod¶wietlania tej matrycy. W matrycy jest pięć segmentów po dziewięć diód
 • Poziom 40  
  Skoro doszedłe¶ do tego, że uszkodzone masz ledy nie obejdzie się bez otwarcia matrycy. Je¶li tak, to podanie napięcia około 3V na każd± diodę, lub 27V na string nie powinno stanowić żadnego problemu (je¶li chodzi o Ľródło takiego napięcia :D )
 • Sklep ElwronSklep Elwron
 • Poziom 24  
  Znalazłem jest uszkodzona jedna listwa o symbolu VES400-UNDS-02 9 diodowa.
  Mam pro¶bę je¶li kto¶ ma tak± proszę o informacje na PW.
 • Poziom 40  
  Cała listwa? Wymień uszkodzon± diodę tn±c listwę i wstawiaj±c fragment dawcy.
 • Poziom 24  
  Znalazłem uszkodzon± jedn± diode w listwie.Mam pytanie czy taka dioda będzie pasować do tej listwy. LEDP2-3030-PC33H23-V0-CW-3S
  Dioda LED PLCC2 3030, Lextar PC33H23 V0, biała zimna ok. 6500K (Elipsa 3-step McAdams - Single Bin), VG:VH 28-36 lm/65mA, 2.7-3.2V, CRI min 80, 120 stopni, soczewka żółta dyfuzyjna, 3.0x3.2x0.6mm, RoHS
 • Poziom 40  
  Pomierz pr±d przy napięciu np 3V diody która zamierzasz wstawić i diody występuj±cej na listwie porównaj i już wiesz... Nie przelutowywuj diody tnij listwę.
 • Poziom 27  
  Nie prosciej wylutowac diode?

  330stopni ze 2 min i twoja, wlutowanie zwykla lutownica na 280stopni styk max 4sek

  W kolo diody masz papierowe biale koleczko, lekko podgrzej I odklej, po wymianie przyklej, tak samo plastikowa soczewke masz wtedy wykonane profesjonalnie ze az oko cieszy

  Przetestowane
 • Poziom 43  
  Dla niektórych nie pro¶ciej. Choćby z braku do¶wiadczenia, a często porz±dniejszego sprzętu.
  Robi±c fastrygę nic nie da się uszkodzić, a efekt jest taki sam. W przeciwieństwie do wymiany samej diody i klejenia soczewki (czym? w jakiej pozycji?).
  Kto ma chęć niech sobie podmienia diody, klei na nowo soczewki, „papierki”, jak nazwał to przedmówca.
  Kto nie ma, niech fastryguje. Tylko najpierw niech się zastanowi nad konstrukcj± listwy, żeby po cięciu nie okazało się, że ... nic nie działa. ;)
  I choćby z tego względu się nie tnie, tylko nadkłada. ;)

  mahcin napisał:
  wlutowanie zwykla lutownica na 280stopni

  Przyznam, że chciałbym zobaczyć te 280°C w realu. ;)
  A te 4 sekundy to na jedn± stronę, czy na cał± diodę? ;)

  Istot± poprawnej pracy diody nie jest samo jej przylutowanie, ale takie przylutowanie, które zapewni maksymalne oddawanie ciepła.
 • Poziom 27  
  nie robiłem pomiarów temperatury swojego Ayoue, pewnie i odbiega od normy, na tyle ustawiam, nigdy nie miałem problemu, co prawda zależy kto jakich diod użyje, ja używam diod specyfikacji:

  "Soldering Temperature (Tsld): Reflow Soldering: 260°C for 10secs"

  po odlutowaniu diody, czyszczę powierzchnię (musi być płaska) troszeczkę cyny mam na grocie, nie na podłożu, do tego topnik, 4 sek i ładnie wszystko się poł±czy a dioda przylega do podłoża. Co do klejenia, "papierek" można tak odkleić, że oryginalny pasek ta¶my klej±cej można użyć ponownie, a plastikowa soczewka to nic innego jak użycie spoiwa poxipol w 3ch punktach mocuj±cych soczewkę, dosłownie 3 kropeczki, żeby nie wyszła góra kleju z tego ;-) (odklejenie soczewki w moim przypadku polega na jej podważeniu i oderwaniu z 3ch punktów mocuj±cych)

  Nadmienię, że jest to mój oryginalny pomysł/sposób, do którego dochodziłem metod± prób i błędów, zapewne znajdzie się kto¶ kto robi to inaczej lub lepiej.
 • Poziom 9  
  Zapomniałe¶ napisać, że soczewkę trzeba wkleić bardzo precyzyjnie i nie zawsze wyjdzie dobrze, co widać dopiero po złożeniu matrycy.
  Fastrygę można też wykonać estetycznie, a zapewniam, że klientowi będzie ganz egal jak± metod± zrobimy. :)
 • Poziom 27  
  bleble45 napisał:
  Zapomniałe¶ napisać, że soczewkę trzeba wkleić bardzo precyzyjnie i nie zawsze wyjdzie dobrze, co widać dopiero po złożeniu matrycy.
  Fastrygę można też wykonać estetycznie, a zapewniam, że klientowi będzie ganz egal jak± metod± zrobimy. :)


  mi wklejenie soczewki zawsze wychodzi perfect, nie pisałem, bo my¶lałem, że rzecz to oczywista, dlatego ten plastik nazwałem "soczewk±" bo ma równomiernie rozproszyć ¶wiatło, wszelkie zakrzywienia, nierówno¶ci zaważ± na mniejszej lub większej "plamce" w tym obszarze, tak, ta operacja cała w sobie musi być precyzyjnie wykonana by być zadowolonym z efektu.


  mirex napisał:
  Bo to robił partacz. :)


  dokładnie, fakt faktem, że lepiej tak niż w ogóle, ale ja bym tak sobie nie pozwolił, po 3cim zdjęciu widać, że "plamka" będzie na 100%, ale pomysłowe - po czę¶ci, przed tym tematem nawet mi nie przyszło do głowy że można co¶ ci±ć, (nie żebym preferował t± metodę bo tak nie jest) a LEDów się już sporo na wymieniałem, zreszt±, to tylko wymiana LEDów
 • Poziom 9  
  mahcin napisał:
  mi wklejenie soczewki zawsze wychodzi perfect, nie pisałem, bo my¶lałem, że rzecz to oczywista  Brawo ty. :) Ja pozostanę przy ciachaniu. ;)
 • Poziom 40  
  Lutowanie diód ... raczej nie polecam w dziale dla pocz±tkuj±cych. Je¶li chodzi o cięcie miałem na my¶li takie jak jak w zał±czniku. Oczywi¶cie, choć nie widać w zworze jest drut pokryty cyn± Autor niech sobie wybierze co mu odpowiada.
 • Poziom 24  
  Dzięki za podpowiedzi.Zrobiłem metod± cięcia wszystko gra.