Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Router Wifi z DLNA i porządnym softem

17 Wrz 2016 12:05 2271 8
  • Poziom 9  
    Chciałbym kupić nowy router WiFi do domu. Wymyśliłem sobie dwa wymagania (poza jakimiś oczywistościami typu port USB albo obsługa standardu n):
    1) Serwer DLNA żebym mógł się pobawić dzielonymi filmami - chyba że ktoś mnie przekona że DLNA jest mało sensowne itp, ogólnie coś tam piszą w internetach ale jakby bez szału. Oprócz typowego DLNA chciałbym też mieć jakieś zwykłe udostępnianie plików na dysku podłączonym pod USB czy co tam jeszcze można zrobić, generalnie mam dużo urządzeń w domu i jak najwięcej rzeczy się da chciałbym upchnąć w centralnym miejscu sieci.
    2) Jakieś fajne i bogate oprogramowanie, przede wszystkim do przeglądania i ustawiania różnych parametrów sieciowych / statystyk. Jeśli się okaże, że mój internet provider oszukuje i zamula z łączem, chciałbym mu to jakoś udowodnić :D

Trochę kontekstu: jestem informatykiem, znam się średnio na sprawach sprzętowych, budżet od 100 do 1000zł tylko że jak mam zapłacić pod górną granicę to chcę wiedzieć za co płacę :D Alternatywnie mogę też wziąć mój stary router (jakiś podstawowy TP-link sprzed ~6 lat) i próbować na nim instalować jakieś linuksowe firmware'y.
  • Poziom 43  
    Mikrotik - do wyboru platforma albo routery pod alternetywny FW Tomato/OpenWRT - to jedyne sensowne i dające duże możliwości konfiguracyjne sprzęt - z tym, że MT jest do zastosowań sieciowych - tam raczej nie odpalisz DLNA itd.
  • Poziom 9  
    Pierwsze wrażenie bardzo dobre! :) Przeglądam pobieżnie ofertę i widzę że większość ma Wifi bez antenek, to nie popsuje zasięgu? Mam mieszkanie typu pokój 1 <--> kuchnia <--> łazienka <--> pokój 2, także 3 ściany pomiędzy dwoma pokojami, można zatem rozważać te routery bezantenkowe (typowe zagadnienie sprzętowe na którym się mało znam :P )? Czy jakiś konkretny modem z oferty Mikrotika polecacie? Prędzej kupię jakiś gotowy router jeśli jest taka możliwość niż bawić się dodatkowo w instalacje Tomatosów itp
    Co do DLNA, możesz rozwinąć dlaczego taki bogaty sprzęt nie będzie posiadał tej funkcji? Czy mogę prosić o alternatywny produkt z DLNA żebym sobie porównał? :) Czy DLNA to jest po prostu cecha routera która albo jest albo nie ma tak? Na takich Tomato/OpenWRT mogę sobie instalować DLNA?
  • Poziom 43  
    DLNA, Samba, FTP i inne usługi sieciowe nie są powiązane bezpośrednio z funkcjonalnością routera - to opcje multimedialne bez znaczenia dla zarządzania siecią dlatego typowe routery ich nie mają.
    Alternatywny FW po prostu wykorzystał niewykorzystaną moc procesora na serwowanie dodatkowych usług.

Na wifi w pomieszczeniach zamkniętych mają wpływ indywidualne cechy przestrzenne - więc na temat zasięgu i samego działania wifi się nie wypowiadam bo wróżenie z fusów zostawiam dla wróżek.

Cóż wydajność multimedialna routerów jest ściśle powiązania z jego zasobami hardware-owymi - im ma mocniejszy CPU i więcej RAM tym będzie to szybciej działało.
  • Poziom 9  
    Czy mógłby ktoś polecić jakiś dobry router Wifi z DLNA? (czyli spełniający punkt 1) z oryginalnego postu, a 2) tymczasowo ignorujemy)
  • Poziom 43  
    Budżet, przepustowość internetu, jakie warunki otoczenia?
  • Poziom 9  
    Budżet jak pisałem wyżej, od 100 do 1000 o ile będzie tego warte, przepustowość netu teoretycznie 75Mb/s, warunki otoczenia rozumiem że chodzi o inne sieci od sąsiadów? :D mieszkanie w niewielkim bloku, sąsiad z boku, z góry i z dołu, na Windowsie wykrywam max 10 innych sieci na 1-2 kreskach.
  • Poziom 43  
    RT-N18U + Tomato - jednak tylko 2,4GHz
    Link Do poczytania.
  • Poziom 9  
    Kupiłem Netgear R7800. Dysk zewnętrzny podłączony pod USB, bez problemu mogę sobie podmapować jako dysk sieciowy w Windowsie, a na TV LG elegancko wykrywa jako serwer multimediów (nie wiem czy to jest właśnie DLNA czy coś innego, ale działa i o to mi chodziło :D ). Skonfigurowałem sobie 2 sieci: 2,4GHz + 5GHz, śmigam sobie na tej drugiej w standardzie 802.11ac bez problemu. Sporo opcji konfiguracyjnych routera, aczkolwiek strzelam, że to standard przy routerze za tę cenę (800-900zł o ile pamiętam). Do komputera PC dokupiłem kartę na USB Netgear A6210, nie pamiętam dokładnie, ale możliwe, że na poprzedniej miałem freezy w Overwatchu.