Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Omega Helios MID 8505, Po przeinstalowaniu Windows 8.1+Bing nic nie działa.

felix1598 28 Paź 2016 18:55 1032 3
  • #1 28 Paź 2016 18:55
    felix1598
    Poziom 5  

Witam

Napotkałem problem, gdy zaktualizowałem system na tablecie Omega Helios MID 8505.
    Tablet ten to tańsza alternatywa dla tych, którzy chcą mieć po taniości urządzenie z możliwościami komputera w formacie tabletu.

Historia wygląda tak: zaraz po otrzymaniu tabletu, jako nagrody rzeczowej postanowiłem go za darmo zaktualizować do Windows 10, wtedy było to możliwe za darmo. Po aktualizacji systemu, postanowiłem usunąć backup starej kopii Windows, by zwolnić miejsce wewnętrznej pamięci flash urządzenia.

Zaktualizowany do Windows 10 tablet miał już kilka problemów, typu:

•żadna z kamer (przednia i tylna) nie funkcjonowały,
    •akcelerometr szalał, przerzucał obraz w dziwny sposób, w portrecie do góry nogami, a w landscape normalnie,
    •ogólnie tablet strasznie mulił nawet przy standardowym użytkowaniu (pewnie z braku ram-u).

"Bardzo mądry" ja chciałem wykonać downgrade, co sprawiło, że tablet stał się nieużywalny. Nie działa dotyk, stan baterii, przyciski, głośnik, kamera, akcelerometr, reszty nie testowałem, z "braku laku" i jakiejkolwiek chęci.

Tablet posiada oprogramowanie układowe UEFI, dzięki temu miałem możliwość ingerowania poza system operacyjny Windows. Dla firmy to się nie spodobało, ponieważ, gdy wysłałem tablet na gwarancji to odesłali go 3 dni później z kwitkiem unieważniającym gwarancję, na podstawie ingerowania w system operacyjny/kasowanie plików.

Specyfikacje z pudełka:

•Ekran z dotykiem pojemnościowym, TFT 8", rozdzielczość 800×1280,
    •CPU: Intel BayTrail-T CR Quad-Core 1.8GHz (model: Z3735G),
    •RAM: 1GB DDR3,
    •Pamięć: 16GB + możliwość ekspansji do 32GB przez Micro SD,
    •Wi-Fi 802.11 b/g/n,
    •Bluetooth 4.0,
    •Aparat: przód 0.3MP, tył 2MP,
    •Dekodowanie Full HD 1080p (pewnie temu, ze procek ma Intel HD zintegrowane),
    •Bateria: 4000mAh, Li-Po,
    •Złącza: Micro USB + On The Go, Micro SD, Micro HDMI, Mini Jack 3,5mm
    •Dodatki: Dioda wskazująca stan ładowania baterii, mikrofon mono, przyciski fizyczne na krawędzi (Start, vol+, vol-).

Cel:

Cel A: Proszę kogoś posiadającego to samo urządzenie o spisanie każdego komponentu, jaki jest w tym tablecie, byłoby to bardzo pomocne, przy szukaniu sterowników (chodzi mi o wykaz z managera urządzeń).

Cel B: Ktoś mógłby zrobić backup sterowników ze swojego tablet-a Helios i je udostępnić na internecie, lub nawet fizycznie podesłać płytę za piwko czy coś.

Cel C: Zdobyć od kogoś wewnętrznego, z firmy Omega kopię systemu operacyjnego Windows 8.1+Bing, ze wszystkimi sterownikami, ect.

Bardzo dziękuję za jakąkolwiek pomoc, w razie czego mogę wyjaśnić co dokładnie się działo, jeśli ktoś miałby jakiś pomysł jak reaktywować ten w miarę fajny kawałek technologii, bo jak na 250zł, to ten tablet jest warty swojej ceny. Solidny i z Windowsem.... ale jak to się mówi... głupota nie boli.

P.S.

To mój pierwszy post i liczę na wskazówki i szczerość względem błędów przy pisaniu postów, by nie popełniać błędów w przyszłości.

• #2 29 Paź 2016 07:48
    scotch
    Poziom 27  

Bardzo dziwne podejście serwisu . Skoro producent udostępnia oprogramowanie to wg mnie zezwala na jego użytkowanie .Błędy w aktualizacji pretęscja do do znanej nam firmy :)

• #3 30 Paź 2016 14:02
    felix1598
    Poziom 5  

No niby prawda, ale najbardziej rozwala mnie jedna rzecz. Na stronie producenta są różnego rodzaju gadżety, w tym tablety z Androidem. Jeśli chcę odszukać ten tablet na Windows, to przerzuca mnie na stronę główną, albo nie wyszukuje nic, a jeśli wezmę jeden randomowy tablet na Androidze to dają jak na tacy oprogramowanie do flashowania i wszystkie romy do aktualizacji. Uuuugh.... jak to denerwuje, że nawet żadnego opisu Heliosa nie ma na stronie Omegi/Platinet.

• #4 07 Sty 2017 17:46
    felix1598
    Poziom 5  

Rozwiązałem problem sam (w końcu). Przegrzebałem połowę chińskiego internetu a i tak odpowiedź znalazłem na xda.

Oto historyjka, poniżej jest troubleshooting:

Spoiler:
    Więc... o co chodzi? Chodzi mianowicie o to, ze producent tego tabletu: YiFang Digital; klepią takie non-branded tablety na różnych procesorach, w tym przypadku to był intel Atom bay-trail Z3735G, pisało to na opakowaniu i pisało to w UEFI.

Znalazłem stronę YiFang Digital, ale nie ma żadnego wsparcia od nich, ja takie: "Ok, skoro to chińczyk to moze inne chińczyki też mają podobne tablety itd" więc począłem szukać producentów tabletów na tym modelu intel Atom, znalazłem ta stronę:

http://www.reachgoodsoft.com/Intel-tablet.htm

Nie polecam, bo serwery nie wiadomo gdzie, połowa zipów jakie mają nie działa.

Ale już miałem promyk nadziei, że da się skądś indziej dostać sterowniki, nie myliłem się, później znalazłem to:

https://forum.xda-developers.com/windows-10/g...al/progress-ployer-momo7w-windows-10-t3170005

Mianowicie ktoś był mądrzejszy niż+ ja i zrobił backup sterowników zanim zainstalował Windows 10 na swoim urządzeniu, udostępnił paczkę ze sterownikami do ogólnego użytku.

Co mi to dało? Sterowniki, których mi brakowało oczywiście, bo w przypadku urządzeń tego typu, prawie wszystkie komponenty oparte są bezpośrednio w procesorze, więc jeśli znajdę kompatybilne sterowniki, to będzie działało, no nie? W 99% udało mi się naprawić tablet, jedyne co nie działa, to przednia kamerka, ale mi jej nie szkoda.

Reasumując, jeśli ktoś z was posiada jakiś niewiadomego pochodzenia tablet z Windows 8.1 bądź Windows 10 i jakimś cudem zechce się wam go sformatować w 100%, w pierwszym wypadku należy:

Sekcja I- przygotowanie:

1. Naładować urządzenie powyżej 50%, tak na zaś by się nie wyłączyło podczas instalacji,
    2. Podłączyć klawiaturę USB przez port micro-b, przez kabel USB-OTG (link na Allegro: Link),
    3. Spamować "ESC" na klawiaturze aż odpali się takie menu, nawigacja strzałkami, trzeba wybrać "Secure Boot Options" albo "SCU",
    4. W miarę możliwości wyłączyć Secure Boot i zrestartować urządzenie.

Sekcja II- OS:

1. W legalny bądź mniej legalny, jak kto woli i jak się czuje; zdobyć obraz systemu Windows 8.1 x86 (plik .iso) bądź Windows 10 x86 (nie polecam Windows 10, nie testowałem),
    2. W jakiś sposób utworzyć klucz USB z instalką systemu operacyjnego na niej, ja polecam program Rufus: Link,
    3. Przede wszystkim należy użyć pendrive kompatybilnego z UEFI (a UEFI jest kapryśne, odrzuciło mi 2 pendrive Sandisc Curzer Blade, ale już pendrive Kingstone DT 50 poradził normalnie),
    4. W Rufus ustawiamy: "Schemat partycjonowania GPT dla UEFI",
    5. Wypalamy OS na klucz USB,
    6. Gotowy klucz USB podpinamy wraz z klawiatura pod tablet, najlepiej przez hub USB,
    7. Znów spamujemy "ESC" aż wejdziemy do tego śmiesznego menu i wybieramy opcję: "Boot Options" i z menu UEFI wybieramy nasz klucz USB,
    8. Normalnie instalujemy Windows, jeśli chodzi o dyski, to ja wszystkie partycje usuwam, żeby nie było mętliku i instaluję na wolnym miejscu.

Sekcja III- Firmware:

1. Po zainstalowaniu systemu odłączamy klucz USB, ale tylko wtedy gdy już jesteśmy w pulpicie Windows,
    2. Pobieramy udostępnioną przeze mnie paczkę sterowników:
    Spoiler:
    Link Hasło: elektroda.pl

3. Kopiujemy na USB, nie koniecznie ten sam co używaliśmy do instalowania, ale ważne jest by nie dodawać za dużo nowych urządzeń do tabletu, by mieć mały mętlik, nie zaleca się też podłączania myszy, bo to też psuje później "ratowanie" sterownika ekranu dotykowego,
    4. Kopiujemy sterowniki na pulpit, rozpakowane oczywiście,
    5. Komendy: "win" + "r" -> "control"; odpala się nam panel sterowania, namierzamy strzałkami i/lub "tab" menadżera urządzeń,
    6. Wchodzimy w: "nieznane urządzenia", zatwierdzamy pierwsze lepsze, następnie: "aktualizuj sterownik", następnie: "Przeszukaj mój komputer w celu odnalezienia oprogramowania sterownika", następnie wybieramy z drzewka folderów nasz folder "Drivers" i zatwierdzamy, trzeba tez zaznaczyć "ptaszek" "uwzględnij podfoldery" i voi'la! Jak odnajdzie to odnajdzie, jak nie to niestety trzeba szukać w internecie.
    7. Powtórzyć tak z każdym urządzeniem nieznanym, bądź z urządzeniem, w którego ikonce jest wykrzyknik, kilka takich siedzi w zakładce: "urządzenia systemowe".

Sekcja IV- ewentualne problemy

1. Jeśli wyświetlacz nie reaguje na ustawienia ściemniania, rozjaśniania i jego podświetlenie nie gaśnie jak się blokuje tablet, należy zainstalować najnowszą wersję Intel HD Graphics, wersję x86. Naprawi ona gaszenie ekranu oraz łączenie tabletu do telewizora poprzez micro HDMI.
    2. Jeśli aparaty nie działają, to należy w menadżerze urządzeń wyszukać identyfikatory tej kamerki, będzie ona jako "nieznane urządzenie" lub "intel image processor 2400" i po tym szukać sterowników na internecie, jako mi nie zależy na przedniej kamerce, to dałem sobie z tym spokój na teraz. (EDIT: znalazlem Sterownik od Lenovo, który naprawił mi przednią kamerkę: Link)
    3. Jeśli akcelerometr nie został wykryty lub wariuje, należy manualnie zainstalować sterownik poprzez instalator w folderze "1 G-sensor_KNOXI", następnie odpalić modyfikator rejestru, bo te sterowniki muszą być skalibrowane w rejestrze, pewnie są jakoś inaczej montowane niż powinny irl.

To chyba tyle. Dziękuję za chęci, bo jednak ktoś się odezwał i rzucił światło na to, co mam robić by to zadziałało, ale niestety jestem zawiedziony aspektem współpracy i pomocy. bo nikt tutaj takiej mi nie udzielił na dobrą metę. Dla tego chciałbym poprosić by ktoś "wyższy" zainteresował się tym artykułem i próbował pomagać nim innym osobom s podobnymi problemami z tabletami na procesorze Intel Atom Bay-Trail Z3735G.

Link do oryginalnego tematu na xda: Link

Z góry dziękuję, Felix1598

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME