Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Konserwator Urządzeń Dźwigowych
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka PATON MMA 200E DC z UKRAINY

16 Lis 2016 17:19 11373 17
  • Poziom 4  
    Witam noszę się z zamiaru zakupu spawarki do prostych prac przydomowych. Znalazłem ostatnio ciekawą ofertę chodzi o spawarkę produkcji ukraińskiej a mianowicie PATON ММА-200E DC MMA. Z tego co wiem jest to znana firma specjalizująca się w spawarkach od lat głównie w krajach za naszą wschodnią granicą. Czy ktoś miał z nią kiedyś do czynienia ?

Podsyłam kilka linków w których widać jak jest w środku zbudowana. W sumie jest to fajna alternatywa dla chińskich produkcji. Tym bardziej, że dają 5 lat gwarancji która jest realizowana również po przez polską firmę.

vdi-ua.com/патон/вди-200е/изнутри-вди-200-e/
    paton.ua/en/cms/produktions/svarocnui_invertori/vdi_200e_dc_mma.html

Poza nią myślę nad: WELDER FANTASY ADORE X160 lub HALLO 180
    bądź Stanley STAR 6000 produkowana w włoskich zakłądach.

Może macie jakieś doświadczenie z nimi, co byście polecili z tych 4 spawarek ?
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 2  
    Ja niedługo będę miał SPAWARKA PATON MIG/MAG TIG 250A
    podzielę śię uwagami odnośnie faktycznych możliwości tego sprzęciku
  • Poziom 2  
    80 amper pali bez problemu 2,5 mm elektrodę EA 146
    120 - 130 amper pali 3,25 mm elektrodę EA 146
    150 -160 amper pali 4 mm elektrodę EA 146

spaw równy łuk
    stabilny , miodzio więcej takiego sprzęciku
  • Poziom 2  
    W UK jest napewno taniej dowiadywałem się,kierowcy ukraińscy lub nawet pracownicy mogą taki sprzęcik przywieźć za grosze prawie połowa ceny polskiej, mam migomat tej firmy niby wszystko ok ale szczerze nie wiem kto wpadł na regulację posuwu drutu przyciskami niewygodne i wkurzające.
  • Konserwator Urządzeń Dźwigowych
  • Poziom 5  
    Ja też mam migomat tej firmy, i szczerze jakoś mi nie przeszkadza, fakt można by było zrobić to w sposób tradycyjny poprzez potencjometr, ale wydaje mi się że jest to element designu producenta. Na jakim modelu pracujesz wafil?
  • Poziom 2  
    Miałem 160 A sprzedałem jak zadzwonił do mnie koleś znajdując ogłoszenie i pytając czy też mam takie problemy bo oddawał już dwa razy na reklamację i co chwiila co innego poza tym spawanie tig to porażka, kupiłem w castoramie w promocjii Maccalister produkowany przez firmę Hugong ze sterowaniem synergicznym 980 zł teraz jestem zadowolony, nie dosyć że sklep pod nosem to 3 lata gwarancji.
  • Poziom 5  
    Chyba jakieś bajki opowiadasz, mam spawam i jest rewelacja, krótko bo krótko dopiero 2 miesiące, ale przespawałem juz z 40 rolek. MMA też probowałem, mialem kilka elektrod od ESABA i z pulsikiem pocisnąłem , lico wychodzi o wiele wiele lepsze jak bez pulsa, aż się chce spawać elektrodą, moc 50%, częstotliwość 15%, wypełnienie 42%. Tiga nie próbowałem, ale z tego co mi kolega mówił to daje rady, fajnie na tym lifcie ponoć puls działa. A co do chińskich producentów to nieraz natknąłem się na to że oszukują, a co do Twojego wyboru to najważniejsze że jesteś zadowolony z wyboru spawarki z castoramy . :D
  • Poziom 1  
    Szukam spawarki do zastosowania w domu, przeglądając oferty w sieci, na allegro, natknąłem się na spawarki marki paton, poszperałem trochę i na youtube jest takie filmik. Co sądzicie o tym produkcie? ponoc 100m zasilacza i idzie elektrodą 3.2 i 4. Warto to kupić? Film tu: https://www.youtube.com/watch?v=xvFXxzGQvuE
  • Poziom 9  
    Witam.
    Spawacz ze mnie żaden bo dopiero zaczynam naukę ale mogę z czystym sumieniem stwierdzić co następuje.

Pospawałem niedawno, dla wprawy, kilka próbek z 10mm płaskownika. Były to spoiny czołowe i pachwinowe. Skorzystałem z elektrod 2.5mm 6013 jakiegoś tam producenta. Nie suszyłem ani nie podgrzewałem palnikiem jak co niektórzy pokazują w znanym serwisie wideo-przechwałek :P
    Jak już spoiny zaczęły mi przyzwoicie wyglądać przeciąłem po każdej z próbek i wtopienie wyglądało również przyzwoicie.
    Dodam, że korzystałem z modelu 140A dostępnego kilka lat temu w Aldim w IE i sprzęcik okazał się bardzo przyjemny w działaniu.

Reasumując. Skoro tanioszka z marketu spożywczego daje radę w amatorskim zastosowaniu to model znanego producenta może być tylko lepszy.

Żeby nie być gołosłownym załączam zdjęcia.
    Pozdrawiam.

Spawarka PATON MMA 200E DC z UKRAINY Spawarka PATON MMA 200E DC z UKRAINY Spawarka PATON MMA 200E DC z UKRAINY Spawarka PATON MMA 200E DC z UKRAINY Spawarka PATON MMA 200E DC z UKRAINY

Dodano po 16 [minuty]:

Rafal Szczygiel napisał:
    Szukam spawarki do zastosowania w domu, przeglądając oferty w sieci, na allegro, natknąłem się na spawarki marki paton, poszperałem trochę i na youtube jest takie filmik. Co sądzicie o tym produkcie? ponoc 100m zasilacza i idzie elektrodą 3.2 i 4. Warto to kupić? Film tu: https://www.youtube.com/watch?v=xvFXxzGQvuE

Wygląda na to, że inwertery MMA mają dość elektroniki żeby to było wykonalne.

Jedno jest pewne. Spawarka AC na transformatorach oraz tani przedłużacz zwijany to rozwiązanie awaryjne i tylko do krótkiego zastosowania. Wiem bo usmażyłem taki przedłużacz usmażyłem :)
    Dodam, że to ja zawaliłem bo nie chciało mi się go rozwijać :D

Co do samej spawarki powiem Ci, że sam rozważałem kupno tego modelu ale ostatecznie zdecydowałem się na model ECO VDI 160 DC. Jest raptem 240zł droższy ale gwarancja jest dłuższa o 2 lata.

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    No ja właśnie ten model kupie. Jestem laikiem i to dopiero będzie zabawa więc raz nie ma się co pchać w sprzęt za grubą kasę a dwa doradzają że lepiej dopłacić i zamiast 150M DC kupić 160E DC. Za resztę kupić porządne elektrody i maskę.
  • Poziom 9  
    Kolego od czegoś trzeba zacząć.
    Ja zabawę ze spawaniem zacząłem od starej transformatorówki o osiągach 130A, którą dostałem od kolegi za przysłowiową flaszkę.
    Wciągnęło mnie to i bawiłem się dalej. Co prawda po drodze było trochę nerwów i padło całe mnóstwo "najstarszych zawodów świata" ale to mnie tylko zmotywowało do kolejnych prób i dalszej nauki.
    Następnie od w/w kolegi pożyczyłem inwerterek 160A z aldika i od razu poczułem różnicę w komforcie pracy.
    Naturalnym stanem rzeczy postanowiłem kupić sobie nowiutki sprzęt i kontynuować naukę.
    Mam już w planach wykonanie furtki ogrodowej żeby zastąpić obecną kombinację desek z palet i wkrętów :)
    Jak coś zmaszczę to kupię znów trochę stali i poprawię poprzednie błędy.
    Na tym polega nauka, na własnych błędach.
    Przyznam jednak, że sporo teorii podłapałem od pewnego YouTubera o nicku Piran.
    Jest samoukiem ale bardzo przystępnie tłumaczy co i jak ugryźć oraz co zrobić żeby zębów nie stracić na twardym kąsku :)

Nota bene, przeglądałem właśnie informacje na stronie polskiego dystrybutora i powiem, że oba modele 150M oraz 160E nie różnią się znacząco pod kątem osiągów.
    Z najważniejszych danych jakie podaje producent/dystrybutor to obie mają ten sam stopień ochrony IP21 cokolwiek to oznacza.
    Różnica w wadze to niespełna 0.5kg.
    Główne różnice widać w podawanych danych odnośnie natężeń prądu z sieci, nominalnego i maksymalnego natężenia prądu spawania oraz w cyklu pracy gdzie różnica wynosi raptem 7A przy 100% cyklu.
    Jak wspomniałem model 160E ma gwarancję dłuższą o 2 lata a możliwe, że ma nieco lepsze bebechy przez to cena jest nieco wyższa.

Pożyjemy... Wróć...
    Pospawamy, zobaczymy :)

Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Pirana również oglądam. Dziś powinna przyjść spawarka.
  • Poziom 10  
    I jak wrażenia? Kusi mnie TIG Patona, ale patrząc na ceny na ukraińskiej stronie to nie wiem czy nie opłaca się pociągnąć stamtąd.
  • Poziom 20  
    Co jakiś czas używam testowałem na elektrodzie 2,5 i 3. Teraz muszę kupić cieńsze. Jak najbardziej jestem zadowolony.
  • Poziom 9  
    Nie widze sensu sciagac spawarki bezposrednio od producenta. W razie jakiejkolwiek reklamacji czy serwisu aby utrzymac 5lat gwarancji pewnie trzeba bedzie odsylac sprzet bezposrednio do sprzedajacego. Waryo jednak zapytac przedstawiciela w Polsce.
    Co do samej spawarki to hula jak zloto.
    Jak kazdy nowy sprzet trzeba ja wyczuc i tak stwierdzam co nastepuje.
    Wg. wlasnych obserwacji oraz porad doswiadczonego spawacza, ktory uzywa inwertera MMA marki Jefferson wyglada na to, ze Paton troszke zawyza parametry. Nie jest to roznica wyssana z palca jesli porownac do obiecanek producentow popularnych na Allegro inwerterow ale...
    Mimo wszystko 90A na potencjometrze przy spawaniu profili ok. 2mm elektroda 2.5mm moze byc niewystarczajace...
    Dlatego warto nieco zwiekszyc teoretycznie wystarczajace natezenie pradu a wtedy "idzie jak w maslo" :)
  • Poziom 20  
    Nie jestem ekspertem nawet nie nie potrafię spawać ale z tego co do tej pory lizałem to dla mnie wystarcza.
  • Poziom 9  
    Tak naprawde zaden z nas tutaj nie potrafi.
    Wlasnie od tego jest to forum aby dzielic sie wiedza czy doswiadczeniami z innymi.
    Wtedy kazdy wyjdzie z rozmowy z nauka i bedzie bogatszy o teorie.
    Nastepnie trzeba ja przekuc w praktyke i to jest nauka i wiedza, ktorej nikt nam nie zabierze ani nie zaneguje.
    Nauka nie polega na "s.r.a.n.i.u. sie" ze zdaniem internetowych trolli a na poznawaniu nowych mozliwosci zarowno wlasnych jak i sprzetu, ktory poznajemy oraz eksperymentowaniu i podrozy w dotychczas nieznane ;)
  • Poziom 1  
    Witam Państwa,

Pozwolicie, że dorzucę swoich parę słów.

Posiadam PATON ADI 200S DC i po paru próbach małych konsultacjach uważam, że posiada następujące zalety i wady.
    ZALETY:
    1) Zaletą na pewno jest cena. Co do innych naprawdę spawalniczych firm czasami prawie 4 razy taniej z tymi samymi parametrami.
    2) Naprawdę dużo możliwości i sterowania łukiem np. pulsacyjnym na obecna chwilę na pewno powiem, że działa i jest różnica przy zmianie amplitudy przy małych częstotliwościach widać różnice podczas spawania - to jestem w stanie organoleptycznie stwierdzić, że łuk jest jaśniejszy lub ciemniejszy - więc działa (przeczytaj wady).
    3) Udało mi się w/w spawarką spawać kawałek uchwytu aluminiowego co dla mnie osobiście jest zaletą(aczkolwiek dla nie wprawionych jeżeli zmienisz średnicę elektrody, a nie zmienisz biegunowości - to masz po elektrodzie nie sprawdzajcie przetestowałem :-? ).
    P.S. większość spawarek w tej klasie sprzętowej jest zabezpieczone przed takim przełączeniem okablowania.
    4) W miejscu gdzie testuje jest bardzo słaba sieć i bardzo miękka, lecz mimo to nie stwierdzam jakiegoś gorszego działania sprzętu. (lecz zabezpieczenie B-16 czasami wyrzuci przy włączaniu sprzętu).
    5)Gabaryty - osobiście uważam na obecną chwilę naprawdę ciężko znaleźć spawarkę, która waży około 6 kg ma 200A(nie mam możliwości sprawdzenia maksymalnych parametrów - jak pisałem wcześniej zabezpieczenie B-16) i tyle dodatkowych opcji. Daje dość dobrą możliwość spawania np. z drabiny.
    6) Ma na pewno lepszy jonizator (przy spawaniu TIG) jak spawarki z TIG za 600-800zł na ale drogo (wrzucam to jako zaletę aczkolwiek trzeba pamiętać, że do jonizatora z prawdziwej spawarki no troszkę mu brakuje).
    WADY:
    1) na pewno w moim sprzęcie, (ale chyba w nowszych wersjach jest to już rozwiązane) podczas uruchomienia na nowo i włączenia dodatkowego menu i zmianie parametrów szczegółowych trzeba chwile pospawać zanim spawarka zmieni parametry spawania, dalsze wprowadzanie kolejnych zmian powoduje natychmiastową reakcję spawarki.
    2) To co pisałem wcześniej jest puls, ale w moim przypadku przy dużych wartościach wypełnienia oraz dużej wartości amplitudy urywa łuk (jak by spawarka nie była w stanie dać odpowiedniego napięcia przy nie przekroczeniu magicznej bariery 60% wypełnienia łuku i amplitudy łuku można rozciągnąć bardzo mocno(uważam, że ponad centymetr spokojnie - no, ale wybaczcie nie mierzyłem dokładnie trochę jednak ciężko to zmierzyć), a po przekroczeniu wartości 60% i więcej łuk maksymalnie może ma 2[mm]) -
    I tu jest prośba do użytkowników spawarek Paton czy macie możliwość sprawdzenia czy w waszych przypadkach dzieje się to samo?
    Dla mnie jest to strasznie irytująca wada.
    (Sprawdzałem jedynie na TIG, aczkolwiek bym się nie zdziwił gdyby w innych metodach działo się to samo)
    3) Tak - panel jest irytujący, a zmiana parametrów wkurzająca, z drugiej strony nie ma, żadnego pokrętła które można by urwać, a z trzeciej pokażcie coś lepszego w tej cenie?
    4) No Spawacz pierwsze co powiedział to to, że uchwyt nie jest "flexible" - no ale tutaj koszt około 40-50 zł i kawałek taśmy niestety, no i problem jest rozwiązany.

Niestety nie mogę więcej wad na obecna chwilę sobie przypomnieć(dziwne :-? )
    Domyślam się, że pewnie parę kwiatków by wyszło przy podłączeniu oscyloskopu, ale nie posiadam.

Jeszcze raz gorąca prośba do użytkowników spawarek Paton z tego co mi wiadomo prawie wszystkie spawarki serii standard i pro mają możliwość spawania prądem pulsacyjnym wiec sprawdzicie czy działa spawarka przy wyższych wartościach amplitudy spawania oraz wypełnienia piku.

P.S. Podczas uruchamiania spawarki na spawarce wyświetla się wersja oprogramowania u mnie wyświetla "-31" , a u Państwa?

Pozdrawiam

Olek