Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Whirlpool AKZM 657 nie daje się wyłączyć

Zeratul1 27 Nov 2016 19:55 5871 6
 • #1
  Zeratul1
  Level 6  
  Witam wszystkich

  Mam problem z piekarnikiem Whirlpool AKZM 657. Po dłuższym pieczeniu coś uległo uszkodzeniu i piekarnik zaczął grzać na maksimum. Żadne ustawienie pokrętła nie przynosiło skutku. Na wyświetlaczu pojawiają się prawidłowe informacje o zmianie trybu pieczenia, wyłączeniu, temperaturze itd..., ale grzałka grzeje na maks. Pomaga jedynie wyłączenie z prądu. Po włączeniu zasilania, pokrętło na zero, a piekarnik grzeje na maksa nie czekając nawet na ustawienie zegara. Kiedyś miałem już taki problem, wezwałem serwis, przyjechał serwisant, nic nie zrobił, włączyłem tylko zasilanie i piekarnik zaczął działać poprawnie. Problem powrócił. Sprawdziłem sterownik, wygląda że wszystko jest ok, pomierzyłem rezystory, są ok. Ktoś ma może pomysł co może być przyczyną ?
  Za pomoc z góry dziękuję.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • #2
  Zeratul1
  Level 6  
  Naprawdę nikt nie wie co mogło się stać ?
 • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
 • #3
  Zeratul1
  Level 6  
  Ponieważ nie mogłem się doczekać odpowiedzi, za diagnostykę zabrałem się sam. Poniżej kilka wniosków, choć piekarnik dalej nie działa :). Sprawa wydaje się bardziej skomplikowana niż mogło się wydawać i nie jest to jedna usterka, ale więcej drobnych usterek.
  Rozkręciłem piekarnik i sprawdziłem wszystkie styczniki na płycie sterownika. Nie znalazłem zwarcia, ale jak po nich postukałem to piekarnik przestał grzać całkowicie i światło w nim nie gasło wcale. Okazało się, że przyczyną braku grzania po przestukaniu styczników był mechanizm blokady drzwi, w którym nie wiedzieć czemu wykonany z plastiku, czujnik otwarcia drzwi się po prostu stopił i piekarnik miał ciągły sygnał, że drzwiczki są otwarte, dlatego nie włączał grzałek. Po usunięciu tej usterki piekarnik zaczął działać poprawnie, ale tylko przez chwilę. Znowu po pewnym czasie zaczął grzać niezależnie od pozycji pokrętła - mniej więcej po jednym placku. Wyjąłem znowu płytę sterownika, sprawdziłem styczniki i jest wszystko ok, włączam profilaktycznie piekarnik i znowu działa poprawnie. Do następnej awarii więc dalsza diagnostyka, który stycznik jest uszkodzony jest niemożliwa, ale w tej sytuacji jestem pewny, że jeden ze styczników po prostu się "zacina".
  Ma ktoś pomysł który to może być ?
 • #4
  Loker
  Level 39  
  Załącz zdjęcie płytki ze "stycznikami".
 • #5
  Zeratul1
  Level 6  
  Witam

  Zdjęcie modułu w załączniku.
  Lekko niewyraźne, ale najlepsze jakie udało mi się zrobić. Ten moduł sterujący to moim zdaniem ten sam co pod tym linkiem:

  https://north.pl/karta/modul-sterujacy-do-pie...whirlpool-akzm-657-ix-01,5Q4-5G-CMMT-EXZ.html

  poniżej też podaję w razie potrzeby odczytane modele styczników jakie na nim są:

  - RTHH4012WG firmy Schrack
  - LNH33012-01 firmy Tyco Electronics
  - T7NV1D4-09-WG firmy Tyco Electronics

  Przy okazji, wczoraj piekarnik pracował około godziny i nie chce się znowu zepsuć, ale to kwestia czasu i zrobi to w najmniej dogodnym momencie.
 • #6
  Loker
  Level 39  
  Objawy wskazują na sklejanie się przekaźnika. Jeśli chcesz dojść który - musisz "iść" po przewodach i ścieżkach na płytce. Możesz też wymienić wszystkie - nie powinny być drogie. Nie musisz montować dokładnie takich samych - ma się zgadzać prąd, napięcie cewki no i oczywiście wyprowadzenia. Zamienników jest sporo.
 • #7
  Zeratul1
  Level 6  
  No tak.
  Czyli albo wymieniać profilaktycznie wszystkie, albo poczekać na awarię, bo teraz piekarnik działa, więc pomiar nic nie wskaże.