Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mastercook KGE 3468ZSB Dynamic - Podłączenie przełącznika funkcji piekarnika

gregor_r 27 Lis 2016 21:29 3294 16
  • #1 27 Lis 2016 21:29
    gregor_r
    Poziom 8  

Witam
    1. Poszukuję schematu podłączenia przełącznika funkcji piekarnika do kuchenki Mastercook Dynamic, Modelu nie jestem pewien nie mogę nigdzie znaleźć oznaczenia na obudowie. Znalazłem instrukcję obsługi do mojej kuchenki, wynika z niego że kuchenka ma symbol KGE-3468. Oznaczenie przełącznika to 11HE-134.

2. Kuchenka jest teścia, zamontował jakiś przełącznik, niby twierdzi że taki sam, okazało się, że jest inny. Obecnie zamontowany to : 11HE-005.
    Chciałem coś samemu zakombinować i podłączyć do niego chociaż grzałkę górną + dolną.

Ale ni jak nie mogę zrozumieć jak działa ten cały piekarnik. Wiem, że jest grzałka która szeregowo jest połączona z termostatem, ale jak dział regulacja temperatury (ustawiana pokrętłem)? Rozumiem, że termostat wyłącza grzałkę gdy osiąga jakąś temperaturę (rozwiera obwód), tylko jakim cudem przerywa przepływ prądu raz np. przy 200°C, a innym razem przy 100°C (mam na myśli różne ustawienia przełącznika temperatury). Do tej pory wydawało mi się, że termostat działa na 1 temperaturę.

3. Jeżeli nie znajdzie się schemat do mojej kuchenki, to proszę o jakiś przykładowy schemat abym zrozumiał na jakiej zasadzie jest podłączona grzałka + termostat bo nie do końca mogę ogarnąć ten przełącznik.

1 16
  • #2 27 Lis 2016 21:45
    lesławek
    Poziom 31  

Zaraz tam masz dwie gałki lewa jest od wyboru funkcji, a prawa od regulacji temperatury, więc przełącznikiem wybierasz tylko która grzałka ma grzać, a temperaturę ustawiasz termostatem i ustawiasz tylko jedną temperaturę.

0
  • #3 27 Lis 2016 21:58
    gregor_r
    Poziom 8  

lesławek napisał:
    Zaraz tam masz dwie gałki lewa jest od wyboru funkcji, a prawa od regulacji temperatury, więc przełącznikiem wybierasz tylko która grzałka ma grzać, a temperaturę ustawiasz termostatem i ustawiasz tylko jedną temperaturę.

Na początek chodzi mi o działanie termostatu, na jakiej zasadzie działa że przy różnych temperaturach rozwiera obwód? Skąd wie przy jakiej temperaturze go rozewrzeć? Ogólnie pytanie brzmi jak działa termostat z regulowaną temperaturą?

0
  • Pomocny post
    #4 27 Lis 2016 22:12
    lesławek
    Poziom 31  

No to tak masz tam styki które są połączone z tzw ciśnieniowym czujnikiem temperatury. Taki czujnik składa się z cienkiej rurki zakończonej metalowym mieszkiem. Rurka i mieszek są częściowo wypełnione cieczą która paruje pod wpływem temperatury. W miarę wzrostu temperatury mieszek się rozpręża i w pewnym momencie, który ustawiasz pokrętłem, rozwiera styki i wyłącza grzałkę. Temperatura spada mieszek się kurczy, styki się zwierają grzałka się włącza i tak cały czas... Układ z mieszkiem i rurką musi być oczywiście szczelny.

0
  • #5 27 Lis 2016 22:17
    gregor_r
    Poziom 8  

Znalazłem jakiś schemat kuchenki innej marki i pytanie co oznaczają symbole:
    - RT (chyba termostat?)
    - OP
    - BW
    - SC
    - SP
    - GG
    - GO
    - GW
    - GD
    - M (NW)
    - M (NR)

0
  • #7 28 Lis 2016 12:03
    gregor_r
    Poziom 8  

A co oznacząją symbole z pytania powyżej?

0
  • #8 28 Lis 2016 16:43
    lesławek
    Poziom 31  

- RT - regulator temperatury
    - OP - Oświetlenie piekanrnika
    - BW -Bezbiecznik
    - SC - ?
    - SP - Kontrolka piekarnika
    - GG - Grzałka górna
    - GO - Grzałka opiekacza
    - GW - ?
    - GD - Grzałka dolna
    - M (NW) - napęd
    - M (NR) - Napęd rożna ?

1
  • #9 28 Lis 2016 20:32
    gregor_r
    Poziom 8  

lesławek napisał:
    - RT - regulator temperatury
    - OP - Oświetlenie piekanrnika
    - BW -Bezbiecznik
    - SC - ?
    - SP - Kontrolka piekarnika
    - GG - Grzałka górna
    - GO - Grzałka opiekacza
    - GW - ?
    - GD - Grzałka dolna
    - M (NW) - napęd
    - M (NR) - Napęd rożna ?

Dzięki za oznaczenia.
    Przesłany schemat chyba znacząco różni się od mojej kuchenki (chyba że go źle interpretuję)
    W mojej kuchence jest przełącznik z 22 końcówkami (11HE-134), w przesłanym przez Ciebie schemacie jest ich 16. Nie mogę w nim do końca dojść gdzie są grzałki: dolna i górna.
    Próbuje dojść jaka jest zasada podłączenia termostatu, czy napięcie do niego na jedną z końcówek jest podłączone na stałe czy dopiero przez przełącznik?

0
  • #10 28 Lis 2016 20:59
    lesławek
    Poziom 31  

Tutaj jest taki z 22 stykami
    To chyba coś podobnego
    Zasilanie 1a, 2a
    lampka -praca piekarnika -1
    Termostat - 2
    Silnik termoobiegu - 3
    Dolna grzałka - 4
    Górna grzałka - 5
    Opiekacz -6
    Grzałka kołowa (termoobieg) - 7

Napięcie na termostat jest podawane z końcówki 2 termostat zasila lampkę sygnalizacji grzania CZ i końcówki 4A i 6A które w zależności od położenia przełącznika zasilają grzałki na stykach 4,5,6,7 jak podejrzewam.
    Końcówka 3a jest zasilana bezpośrednio z końcówki 2 a następnie poprzez przełącznik końcówka 3 i silnik termoobiegu, bo termoobieg nie jest zatrzymywany, gdy termostat się wyłącza wyłączana jest tylko lampka grzania i zasilanie na 4a i 6a czyli grzałki. Z końcówki 2 zasilana jest również lampka w piekarniku wynika więc że napięcie na 1 i 2 jest we wszystkich pozycjach pokrętła poza 0

0
  • #11 29 Lis 2016 19:41
    gregor_r
    Poziom 8  

Wydaje się, że może być to pasujący schemat. Teraz czas na analizę co i jak i dopasowanie go do innego niż oryginalny przełącznika czyli do 6 pozycyjnego: 11HE-005, oryginalny był 8 pozycyjny.

0
  • #12 01 Gru 2016 21:18
    gregor_r
    Poziom 8  

lesławek - orientujesz się może jaki symbol ma przełącznik w podanym przez Ciebie schemacie?

0
  • Pomocny post
    #13 01 Gru 2016 22:54
    lesławek
    Poziom 31  

O ile wiem to jest właśnie 11HE-005

0
  • #14 02 Gru 2016 10:28
    gregor_r
    Poziom 8  

A może ma ktoś schemat tego przełącznika. Nie mogę nigdzie go znaleść.

2
  • #15 03 Gru 2016 21:25
    gregor_r
    Poziom 8  

Schemat okazał się bardzo pomocny. Przełącznik na schemacie to faktycznie 11HE-005. Wszystko pasowało oprócz podłączenia wiatraka od termoobiegu (końcówka 3), gdyż na końcówce 3a nie ma napięcia od termostatu. Muszę zewrzeć 2a z 3a jakimś przewodem. Przy załączeniu wiatraka 3a jest zwarte z 3. Teściowa wniebowzięta. Święta uratowane. 2 fachowców nie chciało podjąć się naprawy.

2
  • #16 04 Gru 2016 10:05
    lesławek
    Poziom 31  

Połącz 2 z 3a wg schematu bo napięcie na 3a ma być tylko wtedy jak jest na 2

1