Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DVBT- odbiór MUX8 ze Śnieżnych Kotłów

28 Lis 2016 09:18 1083 8
 • Poziom 9  
  Witam,
  Mieszkam ok. 40km w linii prostej od nadajnika Śnieżne Kotły (teren jest bardzo górzysty). Do odbioru MUX1,2,3 (uhf, 100kW) używam starej, kilkunastoletniej anteny siatkowej - obraz stabilny, nic się nie tnie. Problem pojawia się przy próbie odbioru MUX8: vhf, 6kW- obraz jedynie przy dobrej pogodzie.
  I tutaj pytanie: Czy jest sens próbować zmienić wzmacniacz w antenie na jakiś nowszy/mocniejszy (aktualna płytka jest tak stara, że ciężko odczytać oznaczenia). Zastanawiałem się nad kupnem LNA-188, ale obawiam się, że przesteruję sygnał z uhf. Mogę zastosować znacznie słabszy wzmacniacz, ale nie wiem, czy sprawdzi się w tak górzystym terenie (mieszkam w kotlinie, maszt anteny przesłonięty górami). A może powinienem próbować z zasilaczem regulowanym? Innym rozwiązaniem jest oczywiście rezygnacja z anteny siatkowej...
 • Poziom 43  
  Nie wiadomo jaki wzmacniacz to może być tylko na kanały 21-69.
  Bez przesady z tymi wzmacniaczami. LNA 177 już jest mocny. Jak wzmacniacz za mocny to daj zasilacz z regulacją i będziesz mógł korygować.
 • Poziom 35  
  pakumy napisał:
  Problem pojawia się przy próbie odbioru MUX8: vhf, 6kW- obraz jedynie przy dobrej pogodzie.

  Nie ma gwarancji poprawnego odbioru sygnału nadawanego w polaryzacji pionowej na antenie ustawionej w polaryzacji poziomej.
  Ponadto we Wrocławiu to raczej odbierasz ze Ślęży, a nie ze Śnieźnych Kotłów.
 • Moderator
  Ja tylko przypomnę że MUX8 jest nadawany ze Śnieżnych Kotłów w polaryzacji pionowej - jak powyżej zaznaczono! - i w zasadzie tylko w kierunku północnym. Nie podajesz gdzie dokładnie mieszkasz, na kanale 6tym pracuje w pobliżu jeszcze kilka nadajników tego samego MUX-a
  Nawet kierunek na Wrocław/Ślęża jest wycięty na co najmniej 17 dB.
 • Poziom 9  
  Mieszkam 10km przed Bolkowem- jadąc od Jeleniej Góry w stronę Wrocławia. Odbiór ze Ślęży całkowicie odpada, kierunek ten przesłania mi największa w okolicy góra i nigdy nie udało mi się złapać sygnału z tamtego nadajnika.
 • Moderator
  Obawiam się, że jedyna skutecznym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dodatkowej pasywnej anteny w polaryzacji pionowej i trzeba dobrać miejsce instalacji. Może się okazać, ze antenę trzeba będzie zamontować w innym miejscu, niż antena na pasmo UHF.
  Ze Śnieżnych Kotłów wylatuje około 8 kW ale na Twoim kierunku jest wytłumienie około 6 dB. Przy prawidłowej pasywnej instalacji powinien być wystarczająco stabilny odbiór.
 • Użytkownik usunął konto  

 • Poziom 30  
  Na dzień dzisiejszy pewniejsza jest aplikacja lub info ze strony http://www.przelaczenie.eu/
  Emimaps ma jeszcze jakieś błędy, ale to za chwile będzie wyeliminowane.
  Pomyśl o antenie na VHF na V i zwrotnicy antenowej.

  Z drugiej strony emimaps i przelaczenie pokazują dwa różne wyniki dla kanału 6 i tej samej miejscowości.
 • Moderator
  Wszystkie te aplikacje maja jedna wspólną wadę: nie uwzględniają wpływu konkretnych warunków lokalnych. I bardziej są listą pobożnych życzeń.

  Czekamy na odpowiedz autora tematu, ale na wstępie było zaznaczone, że nie chodzi o Bolków a:...
  "Mieszkam 10km przed Bolkowem- jadąc od Jeleniej Góry w stronę Wrocławia".
  Znam trochę te okolice i wiem że to trudny propagacyjnie teren.

  Jak tylko pojawiła się informacja że na Dolnym Śląsku ma być uzyta polaryzacja pionowa i SFN w układzie Śnieżne Kotły - Ślęża - Trzebnica, to napisałem na którymś z forum, że to złe rozwiązanie i będą problemy.
  Nadajnik na Chełmcu ma stosunkowo niewielką moc - 0,3 kW z licznymi wycięciami. Przy takim a nie innym ukształtowaniu terenu byłbym bardzo ostrożny w określaniu z którego nadajnika będzie najlepszy sygnał. Bez bardzo dokładnych testów trudno będzie określić optymalne rozwiązanie tym bardziej, że warunki propagacyjne na tym terenie nie są stałe.