Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Po wymianie dysku na SSD w laptopie brak możliwości wgrania Win 7

pawcio1979 11 Dec 2016 11:10 6354 9
 • #1
  pawcio1979
  Level 16  
  Witam.  Postanowiłem wymienić dysk na ssd GoodRam Iridium PRO 240GB nowy. Wszystko pięknie, ładnie ale są problemy w zainstalowanie win 7 64bit. Próbowałem też instalować 7-ke w wersji 32bit, Win XP też nie dał rady.
  Najdziwniejsze w tym jest to, że raz uda się zainstalować system, następuje ponowne uruchomienie komputera i wyświetla błąd.
  Po wymianie dysku na SSD w laptopie brak możliwości wgrania Win 7
  Uruchamianie w trybie awaryjnym jak i normalnym bez powodzenia.
  Po wymianie dysku na SSD w laptopie brak możliwości wgrania Win 7
  Innym razem instalacja kończy się niepowodzeniem nim się zaczęła.
  Po wymianie dysku na SSD w laptopie brak możliwości wgrania Win 7
  Sama instalacja trwa 1godz w porywach do 1godz 10min !

  Komputer to:
  Samsung RV520
  8GB Ramu
  Płyta główna BA92-08190A
  Chipset: Intel Cougar Point HM65
  Procesor Intel Core i3 2310M
  Dodam że komputer z dyskiem HDD działa prawidłowo.
  Dysk w biosie wykrywany jako GoodRam, bez modelu tylko nazwa firmy.
  Czystego dysku nie można sformatować w instalce Win 7. Muszę to zrobić wcześniej na działającym systemie.

  Co może być problemem, jak poprawnie zainstalować na ssd system?
 • #2
  ProfessionalPC2016PL
  Level 10  
  Sprawdź czy dysk jest poprawnie podłączony i kupiłeś dysk z wersją SATA taką jaką obsługuje twój laptop .

  Wersje SATA:
  -SATA1
  -SATA2
  -SATA3

  Jak poprawnie podłączyć ? Google nie boli ! :D

  Dysk twardy jest jednym z najbardziej intensywnie wykorzystywanych komponentów każdego współczesnego komputera, zastąpienie go znacznie szybszym urządzeniem - nośnikiem SSD - przyniesie odczuwalny wzrost szybkości ładowania się systemu operacyjnego, skrócenie czasu uruchamiania poszczególnych aplikacji i ogólnie zwiększy komfort pracy z komputerem.

  Niezbędnik - czego będziesz potrzebować:

  Wkrętak krzyżakowy o odpowiednich rozmiarach do odkręcenia obudowy komputera lub laptopa w celu wymiany dysku na SSD.
  Przejściówka USB > SATA umożliwiająca podłączenie SSD do złącza USB (jeżeli laptop jest wyposażony w złącza USB 3.0, zalecana jest przejściówka obsługująca ten standard); uwaga, przejściówka nie jest wymagana w przypadku wymiany HDD na SSD w komputerze stacjonarnym.
  Bezpłatne oprogramowanie EaseUS Todo Backup Free
  » Pobierz EaseUS Todo Backup Free

  Dlaczego dysk SSD jest tak szybki

  Dyski SSD (ang. Solid State Drive) wysoką wydajność zawdzięczają wykorzystaniu elektronicznych komórek pamięci. W tradycyjnych dyskach twardych dane zapisywane są na nieustannie obracającym się magnetycznym talerzu. Po jego powierzchni porusza się głowica, która w odpowiednich miejscach odczytuje bądź zapisuje dane. Technologia ta jest bardzo dobrze dopracowana, co sprawia, że średnia prędkość dostępu do danych zapisanych na magnetycznym talerzu wynosi kilkanaście milisekund.

  Wykorzystanie elektronicznych komórek pamięci w nośnikach SSD pozwoliło osiągnąć dużo krótsze czasy dostępu - najszybsze modele są pod tym względem kilkusetkrotnie szybsze od trakcyjnych nośników (czas dostępu kilkadziesiąt mikrosekund). Dyski SSD są także prawie 100-krotnie szybsze pod względem transferów danych - a wszystko dzięki możliwości zapisywania i odczytywania danych z wielu komórek jednocześnie.

  Dysk SSD ma jeszcze jedną, dużą zaletę w stosunku do tradycyjnych nośników - jest całkowicie odporny na wstrząsy. Nie ma w nim ruchomym elementów mechanicznych, więc dzielnie zniesie podróże, a wyposażony w SSD dysk przenośny będzie trwałym i bezpiecznym magazynem na dane.

  System operacyjny

  Poradnik przygotowano dla użytkowników laptopów oraz komputerów stacjonarnych działających pod kontrolą systemu Windows. Podstawowym założeniem jest przeprowadzka danych z dysku twardego na napęd SSD bez konieczności ponownej instalacji systemu operacyjnego.

  Szybszy, ale mniej pojemny

  Cechą nośników SSD jest nie tylko znacznie większa szybkość transferu danych w stosunku do dysków twardych, ale również wyższa cena za 1 GB pojemności. Przykładowo za kwotę około 300 złotych możemy nabyć dysk twardy o pojemności nawet 2 TB albo SSD o pojemności około 128 GB. Celowo użyto przykładu z pojemnością 128 GB, gdyż jest to minimalna użyteczna pojemność SSD, jaką należy stosować we współczesnym komputerze. Na rynku można znaleźć tańsze i mniej pojemne SSD (np. 30-32 GB w cenie ok. 150 zł), na których teoretycznie można zmieścić cały system operacyjny, ale już miejsca na gry, aplikacje czy pliki użytkownika na pewno zabraknie.

  W przypadku komputera stacjonarnego problem można rozwiązać, instalując w maszynie drugi dysk twardy o dużej pojemności, ale już w laptopie dysponującym miejscem tylko na jeden dysk wewnętrzny takie rozwiązanie nie wchodzi w grę. Najprawdopodobniej stary dysk twardy w komputerze/laptopie ma większą pojemność od nowego SSD. Jeżeli łączna objętość danych przechowywanych na tym dysku (system + aplikacje + dane użytkownika) jest większa od pojemności SSD, to pierwszym działaniem, które trzeba będzie przeprowadzić jeszcze przed rozpoczęciem kopiowania danych pomiędzy urządzeniami, jest uprzątnięcie z dysku twardego części danych.

  Najpierw porządki

  Próby zmniejszenia ilości danych znajdujących się na dysku, którego zawartość będzie przenoszona na szybszy SSD, warto zacząć od odinstalowania niepotrzebnych programów, usunięcia nadmiarowych danych, plików tymczasowych czy zarchiwizowania (np. na zewnętrzny dysk twardy USB lub płyty DVD) rzadziej używanych plików. Pomocne wskazówki związane ze sprzątaniem systemu można znaleźć w innym poradniku przygotowanym przez Komputer Świat. Gdy ilość danych na "starym" dysku twardym zostanie zmniejszona na tyle, że możliwe będzie zmieszczenie kopii tych danych na docelowym SSD, można przejść do kolejnego etapu działań - klonowania danych.

  Uwaga! Partycja serwisowa

  Oprócz usunięcia z dysku systemowego (najczęściej oznaczanego literką C:) danych, które nie zmieściłyby się na SSD, należy jeszcze pamiętać o tym, że jeżeli nowy SSD ma być dokładną kopią starego dysku HDD, bardzo możliwe więc, że trzeba będzie jeszcze uwzględnić miejsce na tak zwaną partycję serwisową lub recovery (najczęściej w notebooku). Partycja serwisowa to wydzielona i najczęściej niewidoczna z poziomu działającego systemu Windows część przestrzeni dysku, na której przechowywane są dane serwisowe przygotowane przez producenta danego komputera. Najczęściej na takiej partycji znajduje się fabryczny obraz systemu wykorzystywany w procesie przywracania fabrycznych ustawień. Można łatwo sprawdzić, czy dysk twardy, który ma być zastąpiony nośnikiem SSD, zawiera oprócz systemu, aplikacji i danych użytkownika również dane serwisowe.

  1. Z poziomu działającego systemu Windows należy wywołać dowolne okno Eksploratora Windows (na przykład wciskamy skrót klawiaturowy - klawisz Windows + E).

  2. Następnie w bocznym panelu nawigacyjnym trzeba kliknąć prawym klawiszem myszy na pozycję Komputer (w Windows 7) lub Ten komputer (w Windows 8.1) i z wywołanego w ten sposób menu kontekstowego wybrać pozycję Zarządzaj.

  3. W oknie konsoli administracyjnej Zarządzanie komputerem wskazujemy z lewej strony pozycję Zarządzanie dyskami, by ujrzeć w centralnej części okna strukturę danych na dysku.

  dane-serwisowe.jpg4. W przykładowym notebooku dane serwisowe (partycje odzyskiwania) zajmowały łącznie około 21,8 GB przestrzeni dyskowej. Taką też przestrzeń należy dodatkowo (oprócz tej zajmowanej przez system + aplikacje + dane) zarezerwować na docelowym SSD.

  Podłączamy SSD

  Do wykonania dokładnej kopii danych znajdujących się na starym dysku twardym na nowy SSD najlepiej użyć bezpłatnego programu EaseUS Todo Backup Free. Przed uruchomieniem tej aplikacji należy podłączyć SSD do komputera. Sposób podłączenia różni się w zależności od tego, czy wymiany HDD na SSD dokonujemy na komputerze stacjonarnym, czy też na laptopie.

  Podłączamy SSD: do peceta

  1. Po odłączeniu komputera od zasilania należy odkręcić boczny panel obudowy komputera (lub inną jej część, by dostać się do wnętrza peceta - sposób demontażu może być różny w zależności od posiadanego typu obudowy).

  PB150359.jpg

  2. Dyski SSD produkowane są jako 2,5-calowe nośniki, takie jakie montuje się zwykle w notebookach. Najczęściej obudowy pecetów przystosowane są tylko do montażu większych, 3,5-calowych nośników. W takim wypadku, aby zamontować 2,5-calowy dysk SSD, potrzebujemy odpowiedniego adaptera. Wiedząc o tym, wybierajmy model wyposażony właśnie w taki adapter. Przykręcamy dysk do adaptera.

  PB150414.jpg

  3. Następnie umieszczamy i przykręcamy adapter w 3,5-calowej zatoce obudowy komputera.

  PB150417.jpg

  4. SSD podłączamy za pomocą kabla SATA do wolnego gniazda SATA na płycie głównej komputera (wskazówka: jest to taki sam kabel, jakim jest podłączony do płyty głównej stary dysk HDD SATA).

  PB150424.jpg

  5. Należy pamiętać również o podłączeniu zasilania. Kable zasilające dyski i SSD znajdują się wśród okablowania wychodzącego z zasilacza zamontowanego wewnątrz obudowy komputera. Po podłączeniu SSD można uruchomić komputer.

  » Zobacz wideo: Jak złożyć komputer

  Podłączamy SSD: do notebooka, jako dodatkowy nośnik

  W przypadku gdy wymiana HDD na SSD odbywa się w laptopie, sam proces się trochę komplikuje. Na początku musimy podłączyć nośnik SSD jako dodatkowy dysk, aby skopiować system i dane, dopiero później będzie można wymienić HDD na SSD.

  1. Na początku podłączamy dysk SSD do USB. W tym celu musimy wykorzystać odpowiednią przejściówkę lub zewnętrzną obudowę USB. Tego typu urządzenie możemy kupić już za 20 złotych, a po wymianie dysku umożliwi stworzenie ze starego nośnika pojemnego dysku przenośnego.

  Silver-Tone-Aluminum-Shell.jpg

  2. Wyłączanie komputera w tej sytuacji nie jest konieczne, po podłączeniu SSD powinien on zostać zauważony przez system operacyjny (zainstalowane zostaną automatycznie sterowniki) i można przystąpić do kopiowania danych.

  Kolejnym bardzo istotnym krokiem w instalacji nowego dysku SSD jest klonowanie danych - czyli skopiowanie na nowy dysk wszystkich systemowych i prywatnych danych, które zapisane były na starym dysku HDD. Do przeprowadzenia operacji klonowania użyjemy programu EaseUS Todo Backup Free. Aplikacja ta działa w każdej wersji systemu Windows, a wersja, którą możemy pobrać, może być legalnie i bezpłatnie użytkowana wyłącznie w celach niekomercyjnych.

  1. Instalujemy, przechodząc przez prosty i typowy proces instalacji w języku polskim, a następnie za pomocą skrótu uruchamiamy program.

  ikona.jpg

  2. Po pierwszym uruchomieniu programu wyświetlane jest okienko z żądaniem wprowadzenia numeru licencji. Ponieważ z założenia korzystamy z wersji bezpłatnej, można je zignorować (kliknąć na Potem). W oknie głównym należy kliknąć na ikonę Klonuj.

  easeus01.jpg

  3. Pierwszy etap to wybór źródła danych. W oknie, które zostanie wyświetlone na ekranie, należy zaznaczyć pole wyboru obok pozycji Dysk twardy 0, ponieważ tak oznaczony będzie dysk systemowy. Oprócz tego oznaczenia program wyświetla również typ dysku (podstawowy, MBR lub GPT), a także jego pojemność. Jeżeli docelowy nośnik nie zawiera żadnych partycji - a tak jest w przypadku nowych SSD - nie będzie on w ogóle wyświetlony w oknie wyboru źródła danych. Po zaznaczeniu wspomnianego pola wyboru obok dysku klikamy na Dalej.

  easeus02.jpg

  4. Następny etap to wybór docelowej lokalizacji dla klonowanych danych. Pozornie okno programu nie zmieni się, bo wciąż widoczny w nim będzie wybrany przed chwilą stary HDD, ale oprócz tego w oknie powinno być widoczne również pole wyboru odnoszące się do podłączonego SSD. Zaznaczamy je, koniecznie również zaznaczmy opcję Optymalizuj dla SSD.

  easeus03.jpg

  5. Program EaseUS Todo Backup Free automatycznie odtwarza na nośniku docelowym układ partycji z nośnika źródłowego. W przypadku różnic w pojemności HDD i SSD partycje odtworzone na SSD będą proporcjonalnie mniejsze (pod warunkiem że kopiowane dane zmieszczą się na zmniejszonych partycjach SSD). Użytkownik może samodzielnie skonfigurować strukturę partycji na nośniku docelowym, wybierając widoczne w oknie programu EaseUS Todo Backup Free polecenie Edytu (znajduje się ono po prawej stronie ekranu w tym samym wierszu co pole wyboru dysku docelowego).

  easeus04.jpg

  6. W kolejnym etapie program wyświetli okno podsumowujące dotychczasowe ustawienia. W górnej części wyświetlona będzie struktura dysku źródłowego, w dolnej - układ partycji i rozmieszczenie danych na SSD. Na tym etapie można jeszcze dokonać ewentualnych korekt (w tym celu należy kliknąć na przycisk Wstecz). Aby uruchomić kopiowanie danych, klikamy na Kontynuuj. Program wyświetli jeszcze komunikat informujący, że wszystkie dane na nośniku docelowym zostaną utracone. Ponieważ w zakładanym tu scenariuszu na nośniku docelowym (nowym SSD) i tak nie było danych, użytkownik śmiało może kliknąć na OK.

  easeus05.jpg

  7. Rozpocznie się właściwe klonowanie dysku. Czas trwania tej operacji jest zależny od sposobu połączenia urządzeń oraz ich wydajności. Najszybciej kopiowanie zostanie wykonane w sytuacji, gdy wymiany dokonujemy w komputerze stacjonarnym i oba dyski (HDD i SSD) są podłączone do SATA. W laptopie szybkość kopiowania zależy od wykorzystywanego interfejsu. Jeżeli zarówno notebook, jak i przejściówka SATA>USB wykorzystana do podłączenia SSD do USB obsługują USB 3.0, kopiowanie kilkudziesięciu gigabajtów powinno być wykonane w czasie kilkunastu bądź co najwyżej kilkudziesięciu minut. Jeżeli jednak nie ma możliwości użycia USB 3.0 i jedynym dostępnym interfejsem jest USB 2.0 - klonowanie może potrwać wiele godzin. W redakcyjnym laboratorium operacja klonowania z wykorzystaniem USB 3.0 zakończyła się po około 37 minutach.

  easeus06.jpg

  Montaż SSD: komputer stacjonarny

  Po zakończonym klonowaniu można przystąpić do właściwego już zamontowania SSD zawierającego już system, aplikacje i dane użytkownika.

  W przypadku komputera stacjonarnego większość działań mamy już za sobą - SSD znajduje się już wewnątrz obudowy peceta. Możemy natomiast wymontować stary dysk twardy lub zmienić ustawienia tak, aby system uruchamiał się z SSD. Musimy to zrobić z poziomu programu konfiguracyjnego BIOS/UEFI (wywoływanego najczęściej poprzez wciśnięcie klawisza Delete bezpośrednio po uruchomieniu komputera), zmieniając kolejność urządzeń startowych. Na pierwszym miejscu powinien być ustawiony SSD, pozostałe dyski i nośniki - w dalszej kolejności.

  Montaż SSD: laptop

  O ile w przypadku komputerów stacjonarnych montaż dysku wygląda w większości pecetów podobnie, to gdy operacja wymiany dysku odbywa się w notebooku, pomiędzy poszczególnymi modelami mogą wystąpić nieznaczne różnice w sposobie montażu. Niemniej sposób postępowania jest zazwyczaj podobny - jedno jest pewne, bez wkrętaka się nie obejdzie.

  1. Zazwyczaj producenci umieszczają dyski twarde pod klapkami na spodzie notebooka. Możemy się więc do nich dostać bez konieczności rozkręcania obudowy komputera przenośnego. Na początku jednak rozpoczynamy od notebooka wtyku zasilacza i wyjęciu akumulatora.

  2. Następnie lokalizujemy na spodzie laptopa odpowiednią klapkę (zwykle jest opisana na przykład za pomocą piktogramu) i odkręcamy ją.

  _obudowa.jpg

  3. W kolejnym kroku musimy wysunąć dysk ze złącza i zatoki instalacyjnej. Należy to robić delikatnie. Próbujemy przesunąć dysk poziomo, tak żeby wyciągnąć go z gniazda. Jeżeli nie ma na tyle miejsca, unosimy lekko drugi koniec dysku i wtedy wyciągamy go z gniazda.

  _wyj.jpg

  4. Dysk twardy w notebooku montuje się za pomocą specjalnej przejściówki lub ramki montażowej. Owa ramka różni się w zależności od producenta. Po wyjęciu dysku z notebooka musimy zatem odkręcić stary nośnik od ramki i w jego miejsce zamontować dysk SSD. Nie jest to trudny proces i w zasadzie polega tylko na odkręceniu czterech śrub.

  dysk_ramka.jpg

  5. Następnie wsuwamy dysk z ramką do zatoki w notebooku, umieszczając go w gnieździe SATA. Przykręcamy klapkę i podłączamy akumulator. Możemy teraz uruchomić laptop.

  Podsumowanie: zyski i straty

  W najlepszej sytuacji są posiadacze komputerów stacjonarnych. Ponieważ w obudowie komputera mieści się zazwyczaj więcej niż jeden dysk, nie muszą oni rezygnować z dotychczasowego dysku twardego, nadając mu jedynie rolę nośnika zapasowego. System, aplikacje i najważniejsze pliki użytkownika znajdują się na szybkim SSD. W przypadku laptopów trzeba pogodzić się z utratą większej przestrzeni, choć i tu rozwiązaniem może być umieszczenie dotychczasowego dysku HDD w zewnętrznej obudowie USB i korzystanie z niego jako nośnika zapasowego.

  Różnice w szybkości działania HDD i SSD są bardzo duże i dają bardzo zauważalny wzrost szybkości ładowania systemu operacyjnego. Na przykład po wymianie dysku HDD na SSD w jednym z używanych w redakcji laptopów (pięcioletni już sprzęt) czas uruchamiania systemu operacyjnego (Windows 7 Ultimate) skrócił się z prawie 4 minut do zaledwie 39 sekund.

  Oczywiście SSD to nie tylko skrócenie czasu ładowania się systemu operacyjnego i zainstalowanych na nim aplikacji, ale również szybsze działanie wszystkich funkcji zależnych od jakichkolwiek operacji dyskowych. Różnice widać szczególnie w pomiarach wydajności wykonanych za pomocą programu HD Tune 2.55. Wyniki uzyskane tym narzędziem mogą być oczywiście różne, zależne od konkretnego modelu komputera i dysku, niemniej istotna jest skala samej zmiany wydajności wynikającej z zastąpienia dysku twardego nośnikiem SSD.

  W przeprowadzonych w redakcji Komputer Świata pomiarach średnia szybkość odczytu danych z dysku twardego w jednym z redakcyjnych laptopów wynosiła 76,5 MB/s. Po zamianie HDD na SSD i wykonaniu pomiaru nośnik SSD zawierający identyczne dane co zamontowany wcześniej w komputerze laptop uzyskał średni transfer na poziomie 328,7 MB/s.

  Już sama prędkość odczytu danych robi wrażenie, ale należy pamiętać, że w przetwarzaniu danych istotny jest nie tylko transfer, ale również czas dostępu. Program HD Tune mierzy także czas dostępu. HDD uzyskał średni czas dostępu na poziomie 18,5 ms, natomiast SSD zaledwie 0,1 ms.

  hd-tune-hdd.jpg hd-tune-ssd.jpg
  Z punktu widzenia użytkownika najważniejsze jest to, że tak naprawdę wzrost wydajności uzyskiwany w wyniku wymiany HDD na SSD jest odczuwalny niemal na każdym etapie korzystania z komputera. Po prostu po zmianie HDD na SSD komputer jest szybszy i cichszy (o ile zrezygnujemy ze starego dysku, SSD jest bezgłośny).

  Poradni strona 1 : http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/dyski-twarde/2015/06/zmiana-hdd-na-ssd.aspx

  Poradnik Strona 2 : http://www.komputerswiat.pl/poradniki/sprzet/dyski-twarde/2015/06/zmiana-hdd-na-ssd,2.aspx

  Ten błąd po instalacji jest,bo nie może windows 7 połączyć się z internetem !

  Edit.
  Nie cytuj w całości postu poprzedzającego.
  RADU23
 • #3
  pawcio1979
  Level 16  
  Tu nie chodzi o to, że szukanie nie boli. Od kilku dni szukam na różnych stronach informacji w tym temacie. Ten artykuł ze strony komputer świat znam od dawna, głównie nim się kierowałem.

  Hmmm czy Sata dysku i płyty zgodne....myślę że to nie jest problemem bo zachodzi tu zgodność wstecz. Rzecz jasna przy redukcji prędkości.
  Skończy się teraz robić memtest i zainstaluję system na czystym dysku hdd i podejmę próbę przerzucenia obrazu na czysty ssd.

  Ps. Chciał bym uniknąć klonowania obecnego zaśmieconego dysku hdd bo mija się to z celem.
 • #5
  pawcio1979
  Level 16  
  Postępując ściśle z opisem na stronie z linków zrobiłem kopie dysku hdd i przekopiowałem na nowy dysk ssd. Cała operacja zakończona powodzeniem potwierdzona stosownym komentarzem, podmiana dysku w laptopie i..... i dooopa :(
  Wyświetla te same błędy co w pierwszym poście.

  Jakieś propozycje?
 • #7
  pawcio1979
  Level 16  
  ProfessionalPC2016PL wrote:
  A masz możliwość wymiany dysku ? Może jest uszkodzony

  Zobaczę jeszcze jedno, zainstaluję system na innym sprawnym dysku hdd czy w ogóle idzie instalować. Jeśli pójdzie to przerzucę "goły" system na ssd.

  Na dysku hdd system instaluje się bez problemów.
  Zrobiłem "kopię" systemu na czystym dysku hdd następnie przerzuciłem na ssd i nadal nic z tego nie wynika.

  Ps. Zastanawia mnie jedno, dlaczego w biosie ssd wykrywa tylko jako "goodram" a nie jako np "goodram ssdpr-iridpro-240"

  Wymiana dysku jak najbardziej wchodzi w grę skoro pochodzi z legalnej dystrybucji. :D

  Jutro ssd ląduje w stacjonarnym kompie i obadamy efekty.
 • #8
  pawcio1979
  Level 16  
  Wgranie najnowszego biosu załatwiło sprawę.

  Ps. Dopiero po czasie się dowiedziałem, że najnowszy bios ogranicza transfer do 250 MB/s :(
 • #10
  pawcio1979
  Level 16  
  Temat do zamknięcia.