Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Silnik elektryczny jako prądnica - podstawowe parametry

13 Jan 2017 19:32 1773 8
 • Level 8  
  Zastosuję silnik jako prądnice. Ma ona generować 500 W, minimum (moc będzie odkładana na rezystorze mocy), wobec tego potrzebuję takiego silnika, który przy możliwie najmniejszej prędkości obrotowej będzie generował możliwe prąd. No i tu pojawia się pytanie:
  1. Czy jest istotne, czy silnik jest 0,35 KW, czy np. 0,75 KW?
  W końcu jeżeli wałek silnika będzie obracał się z prędkością większą od nominalnej wirnika, to będzie generował wyższe napięcie, ale go nie uszkodzi, prawda? Więc moc silnika nie gra tutaj roli i nie mówi nic o maksymalnym mocy prądu przez niego wytworzonym? Czy może się mylę?
  Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
 • Level 16  
  Lewandd wrote:
  W końcu jeżeli wałek silnika będzie obracał się z prędkością większą od nominalnej wirnika, to będzie generował wyższe napięcie, ale go nie uszkodzi, prawda? Więc moc silnika nie gra tutaj roli i nie mówi nic o maksymalnym mocy prądu przez niego wytworzonym?

  Moc jak najbardziej ma tu znaczenie. Zwiększanie napięcia spowoduje wzrost prądu w obwodzie. Uzwojenia prądnicy mogą tego nie wytrzymać.

  A przede wszystkim jaki silnik ma być wykorzystany i jaki prąd ma generować?
 • Level 8  
  Powiedzmy, silnik BLDC, bo podobno szczotki to najwrażliwszy element w zastosowaniu silnika jako prądnicy.
  Ok, to mam silnik BLDC o parametrach:
  http://www.wobit.com.pl/produkt/12312/silniki-bldc-seria-bg/bg65sx50-24-vdc/
  VDC = 24 V
  3240 obr/min
  I = 9,54 A [to pewnie nie ma tu żadnego znaczenia, ewentualnie pozwala obliczyć sprawność silnika, zgadza się?]
  P = 470 W
  m = 1,7 kg
  Jak napędzę wał powyżej 3240 obr/min to będę miał dalej 24 VDC, ale prąd I > 9,54 A ?
  Czy jak wał będzie poniżej 3240 obr/min to będę miał 24 VDC, ale I < 9,54
  innymi słowy - czy zmienia się tylko natężenie, a napięcie wał się obraca to jest to na bank 24 VDC?
 • Level 16  
  Zakładam że rezystancja rezystora mocy jest stała. Generalnie to pod wpływem zwiększających się obrotów wirnika, w stojanie indukuje się coraz wyższe napięcie. Z prawa Ohma (I=U/R) wynika że im wyższe napięcie jest podane na rezystor, tym większy prąd przez niego płynie. W obwodzie mamy tylko prądnicę i rezystor więc przez uzwojenia stojana płynie ten sam prąd co przez rezystor. Uzwojenia prądnicy też mają swój opór, choć jest on raczej stosunkowo mały. Niemniej jednak na każdym oporze (rezystancyjnym) w obwodzie wydziela się ciepło. Zbyt duża ilość ciepła wydzielona na uzwojeniach prądnicy, może spowodować jej spalenie.
 • Level 8  
  Zastanawiam się tez nad zastosowaniem alternatora, ale jaką on osiągnie moc? Przy niektórych aukcjach widnieje "500W" itp., a czym jest ta moc ograniczona, jeśli nie szybkością obrotów wirnika?
 • Level 16  
  Na przykład tym jak alternator został zaprojektowany i zbudowany, oraz prądem wzbudzenia.
 • Level 8  
  Czy korzystne by było, aby ten rezystor mocy miał dużą rezystancje? Doprowadzi to do wysokiego napięcia w obwodzie, ale o ile się nie mylę, to mniejsza rezystancja powoduje, że mniej ciepła wydzieli się na rezystorze, a więcej w uzwojeniach prądnicy, prawda?
 • Level 16  
  To prawda. Ale trzeba mieć jeszcze na uwadze, czy napięcie które będzie się indukować nie spowoduje przebicia izolacji oraz czy wysokie obroty nie będą sprawiać kłopotów natury mechanicznej. W przypadku użycia alternatora nie można też przesadzić z prądem wzbudzenia, bo można spalić magneśnicę.
 • Level 8  
  A czy jeżeli włożę w prądnice 100W i wstawię rezystor mocy o oporze 47ohm, z czego wynika, że popłynie prąd 1,45 A o napięciu 64,5 V, to jest to niekorzystne z punktu widzenia sterowania tym przez MOSFET? Nie wiem, czym mam się kierować.