Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przestrojenie tunera unitra eltra t9015

wojtasake 19 Jul 2005 01:40 9490 14
    wojtasake
    Level 11  
    chciałbym się dowiedzieć jak<od podstaw>jak przestroić uner na ukf. jestem począkujący. z góry dziekuję.
    Jerzy100
    Level 22  
    W internecie jest dużo informacji na ten temat. Poszukaj, poczytaj napewno coś znajdziesz.

Pozdrawiam.
    wojtasake
    Level 11  
    dziękuje ale nie do końca rozumiem słownictwo w tym całym artykule<będe sie o tym dopiero uczył bo w tym roku dostałem się do technikum elektronicznego i od września zaczynam naukę...mam w końcu 16 lat...>i boję sie coś zepsuć swą niewiedzą...czy mogę prosić o wyjaśnienie niektórych terminów i pomoc w sensie: wylutuj kondensator ten i ten znajdujący sie tu i tu o symbolach takich i takich. z góry dziękuję za pomoc.
    CervantesJ.
    Level 17  
    Witam. Nie zaglądałem do załącznika ale przypuszczam że masz opis przestrojenia z Serwisu Elektroniki. Nie przestrajałem T9015 ale zrobiłem to z T3015 oraz CS202. T3015 to praktycznie to samo co 9015 (różnią się obudową). Po wylutowaniu kondensatorów i wymianie jednego w zasadzie tuner powinien już coś odbierać ale wymaga solidnego strojenia.
    Chcąc uzyskać pomoc od kolegów czytających posty na forum musisz zadawać bardziej szczegółowe pytania (nie jest mile widziana amatorszczyzna), gdyż udzielenie prostych wskazówek nie pomoże. Osoba trzymająca lutownicę w ręku musi mieć pewną wiedzę, w przeciwnym razie nie będzie łatwo. Nie da się poprowadzić agenta za rękę przez internet. Ale sprubować zawsze można.
    Przestroiłem już sporo tunerów więc mogę pomóc. Pisz!!!
    wojtasake
    Level 11  
    <owszem serwis elektroniki>ok. więc tak, zdejmuję obudowę i co po kolei mam robić dalej??może gg??łatwiej się dogadamy.
    CervantesJ.
    Level 17  
    Niestety nie mam gg.
    Właśnie sciągnąłem schemat T9015.
    Myślę że ze zlokalizowaniem głowicy nie będziesz miał problemów.
    Posępuj zgodnie z punktami wg opisu.
    Otworzyć ekran głowicy i sprawdzić napięcie przestrajania (niestety niema na schemacie punktów pomiarowych ale możesz pomieżyć napięcie na środkowej nodze potencjometru R84-umieszczony jest na ośce trymera). Podane w opisie informacje są wystarczające do przestrojenia tunera.
    Jeżeli napięcie przestrajania jest OK możesz zabrać się za demontowanie kondensatorów.
    wojtasake
    Level 11  
    mam problem z 4 punktem. gdzie znajdują sie strojne obwody rezystancyjne?? i które kondensatory mam wylutować. wszysko poprzednie zrobiłem.proszę o pilną odpowiedź.

Dodano po 2 [minuty]:

rezonansowe a nie rezystancyjne
    zibisound
    Level 23  
    Witam.najlepsza metoda to zastosowanie konwertera,bo nie potrzeba grzebać w głowicy.Od razu uprzedzam,że bez minimum wiedzy o głowicy UKF i elektronice nie ma sensu brać się za to.Podkreślam,że w opisach przestrajania jest podstawowy błąd,polegający na wylutowywaniu kondensatorów,bez zmiany zwojów cewek w obwodach rezonansowych.Bez zmniejszenia ilości zwojów cewek,stosownie do zmiany częstotliwości,spowodujemy,że dobroć obwodów rezonansowych spadnie i spadnie czułość tunera.Dlatego też,trzeba zmniejszyć proporcjonalnie ilość zwojów cewek i wartość kondensatorów i zadbać o prawidłowe strojenie detektora FM,bo od tego zależą zniekształcenia.Może jeszcze da się kupić konwerter i to jest proste rozwiązanie dla amatora.Pozdrawiam-Zygmunt.
    wojtasake
    Level 11  
    na czym polega zastosowanie konwertera?? ile to kosztuje i jak się go montuje?? piszcie. dzięki.
    zibisound
    Level 23  
    Witam.Konwerter jest to urządzenie,które zmienia zakres UKF tzw."zachodni" na zakres tzw. "wschodni" czyli używany poprzednio w Polsce<66-73MHz>.Włącza się ten układ między gniazdo antenowe odbiornika a głowicę UKF i należy z odbiornika zasilić konwerter napięciem ok.8-10V.Jest to wygodne rozwiązanie,bo nie trzeba ruszać elementów głowicy w odbiorniku a bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy efekty z reguły są kiepskie.Przy zastosowaniu konwertera występuje problem ze zmieszczeniem wszystkich stacji na skali odbiornika,bo nowy zakres jest większy niż stary<88-108MHz>.Realizuje się to na dwa sposoby:1-jest zastosowany przełącznik,który dzieli zakres stacji na dwie części a w drugiej wersji trzeba zrezygnować z dwóch skrajnych stacji.Trzeba by poszukać w necie konwertera i często jest sprzedawany z instrukcją montażu a wtedy nawet mało doświadczony elektronik może go zamontować.Pozdrawiam i życzę sukcesu-Zygmunt.
    CervantesJ.
    Level 17  
    Odnosząc się do uwag kolegi Zygmunta to całkowicie się zgadzam w kwestii pogarszającej się czułości głowic UKF wraz ze zmianą dobroci obwodów rezonansowych. Przestroiłem sporo tunerów i radioodbiorników poprzez wymianę lub usunięcie kondensatorów i tylko amplituner Kasprzak AT 91... wymagałcięcia cewek. Jeśli chodzi o tunery to nigdy nie miałem problemów z zestrojeniem głowicy. Konwerterów nie polecam ze względu na wspomniany efekt nie mieszczenia się zakresu na skali.
    Zachęcam początkującego kolegę do samodzielnego przestrojenia głowicy metodą klasyczną. To jest jedyna droga aby czegoś się nauczyć.
    Wracając do naszej głowicy - w punkcie czwartym masz napisane "Wylutować kondensatory ceramiczne 20pF umieszczone w strojonych obwodach rezonansowych głowicy." Głowica jest w tym tunerze ekranowana (umieszczona w metalowej puszce elektrycznie połączonej z masą odbiornika). Kondensatory 20pF w głowicy są tylko cztery i masz je USUNĄĆ najlepiej wylutowując (nie wycinać szczypcami). Potem wymień C29 i włacz tyner i posłuchaj co się dzieje (jak jest ze wzmocnieniem i jak masz rozmieszczone stacje o znanej częstotliwości na skali) i napisz.
    Jaroff
    Level 27  
    W 100% popieram kolege Zibisound. Można przestroić głowice "tak sobie" poprzez wylutowanie kondensatorów i przestroić "prawidłowo" poprzez zmniejszenie ilości zwojów na cewkach (o 1/4) i zmniejszenie pojemności kondensatorów (o 2/3). Różnica w czułości jest znaczna. Ma to obecnie znaczenie, gdy jest sporo nadajników, ale o małej mocy. Dziwi mnie, że serwis elektroniki podaje tak lamerski sposób przestrajania.
    dyduś
    Level 20  
    jaką kolgo dysponujesz wiedzą / czy rozpoznajesz stopięn w .cz hetrodyne
    jeżeli tak to możną spróbować rostroić radio/jeżeli nie to zostaje ci zamontować konwerter. prawidłowe zestrojenie radia wymaga praktyki do zamontowania konwentera nie / ale konwenter to zło konieczne/
    jeżeli czujesz się na siłach to podam ci wskazówki jak najprościej to zrobić . W pierwszej kolejności znajdujemy cewkę heterodyny spróbuj wykręcić rdzeń -wkręcając i wykręcając rdzeń heterodyny powineś usłyszeć stację / górne pasmo/ możesz też odkręcić 1 zwój od góry
    teraz musisz zestroić cewkę obwodu wejściowego próbuj rdzeniem uzyskać poprawę / radio ma głośniej zagrać/ jeżeli to nie pomożę to zmniejszamy kondesator ceramiczny na mnejszy np.47 pf na 27 pF
    wojtasake
    Level 11  
    dobra! dzięki wam wszystkim ale na razie nie mam czasu na przestrajanie tunera bo mam dużo nauki. pozdrawiam was.