Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.
itemscope itemtype="https://schema.org/QAPage"

Router pod światłowod 250Mb/s - Router do światłowodu INEA

nickk123 25 Sty 2017 10:13 4254 21
  • Router pod światłowod 250Mb/s - Router do światłowodu INEA

Poziom 4  

Witam,

Przeczytałem wiele wadkow ale żaden nie dał mi konnkretnej informacji. A więc ; posiadam światłowod z INEA 250Mb/s , odgórnie dostalem modem Huawei Echolife (standardowy) , nie wykupiłem z INEA Wi-Fi (słaby zasięg) . Potrzebuję kupić router do tego internetu . Kwota do 200 zł. Użytkowanie w domu jednorodzinnym dwuparterowym. Proszę o konkretne typy routerów i zalety. Chodzi głównie o stabilne połączenia oraz wmiare maxymalna szybkość. Pozdrawiam Paweł

0 21
  • Computer Controls
    Poziom 43  

Przez wifi na pewno nie osiągniesz 200Mb/s - w każdym razie nie routerem za 200 zl. Jest kilka wyjść - router + AP (AC), router z AC.

0
    Poziom 4  

Domyślam się że tyle jest niemożliwe do osiągnięcia. A jakieś konkretne modele i przykłady ?

0
    Poziom 43  

Sprzęt typu skonfiguruj i zapomnij: RB750Gr3 + UBNT AP AC Lite

0
  • Computer Controls
    Poziom 4  

Spoko dzięki. A jako laik będę miał kłopot z konfiguracją tego urządzenia?

0
    Poziom 43  

Raczej tak - Mikrotika jak i AP AC (poprzez kontroler).
    Ale ja już raz skonfigurujesz to możesz o nim zapomnieć - duża bezawaryjność

Inny sprzęt to routery Asusa z AC ale ceny od 300 w górę. Może jakiś TP-L droższy. Netgeary też by się coś tam znalazło.

Najwięcej zależy od środowiska w jakim to ma funkcjonować (zakłócenia, tłumienia, dystans)

0
    Poziom 4  

Wiem że może dużo wymagam, ale wkleisz jakieś linki z tym sprzętem...

0
    Poziom 43  

Na pewno u ciebie router musi spełniać kilka warunków:
    - porty LAN/WAN 1Gb/s
    - wydajność CPU przy NAT powyżej 300Mb/s
    - wifi AC (opcjonalnie) - bez kart wifi AC na końcówkach - niewykorzystane

Na tej liście: http://tomato.groov.pl/?page_id=69 wszystkie routery CPU typ na ARM spełnia twoje oczekiwania - jeśli maja AC bo nie wszystkie mają.

1
    Poziom 4  

Wszystko ładnie pięknie, ale tak jak pisałem te nazwy i rodzaje mi nic nie mówią tych modeli. Także wolałbym usłyszeć konkretną odpowiedź, co do 200 zł żeby nie bym rozczarowany. Tak jak pisałem, głównie liczy się dobry zasięg wifi .

0
    Poziom 43  

No to masz problem - bo co do wifi nikt rozsądny ci nie da żarnych zapewnień, że nie będziesz rozczarowany danym sprzętem.

0
    Poziom 4  

Fakt źle sprecyzowałem. Także inaczej jakiś byście wybrali dla Siebie , oczywiście do tej kwoty. Plus - minus 200 zł

0
    Poziom 41  

W tym przedziale cenowym nie wszystkie będą porównywalne, żaden nie będzie "odstawał" na plus w znaczący sposób, a "bajery" które będą miały to już zależy od twojego upodobania ;-)

0
    Poziom 43  

Już napisałem - że dla mnie optymalny wybór to router na ARM-ie (jeśli nie MT) + AP AC Lite LR (long range). Ale na pewno 200 to za mało.
    Może TP-L - są najtańsze.
    Można jedynie doradzić ci pod względem wydajnościowym routera w porównaniu do łącza - ale nie wifi (bo za wiele zmiennych decyduje o jego poprawnym działaniu) każdy który powie ci, że dany router pod względem wifi sprawdzi się u ciebie na 100% - to cie okłamie.
    Wifi jedynie empirycznie można testować (w domu) i ma to jakiś wtedy sens.

Cóż jeśli jednak postawisz na 200 zł to za wiele możliwości nie ma - albo rezygnujesz z AC i kupujesz wydajny router sprzętowo pod twoje łącze (z zapasem) albo balansujesz na granicy przepustowości łącza - co prędzej czy później se zemści.

0
    Poziom 4  

Panowie operujecie tutaj nazwami a mi naprawdę chodzi o konkretne modele najlepiej z linkami do nich . Wiem że należę do leniwych 😉😎

PS. Hermesowy podaj linka do takiego modelu.

0
    Poziom 43  

Co do TP-L ciężko mi wybrać jakiś wydajny - musiałbym szukać specyfikacji - najlepiej by się @jmasek wypowiedział - on siedzi w TP-L.
    http://tplink-forum.pl/index.php?/topic/1156-...towo%C5%9B%C4%87-wan-lan-w-routerach-tp-link/ - tu masz tabele wydajności WAN/LAN.

Jeśli tabela nie kłamie to to dla ciebie odpowiednie są wszystkie gdzie wydajność WAN/LAN DHCP jest powyżej 400Mb/s - biorąc model sprawdzasz jego cenę i zaimplementowane wif - i podejmujesz decyzje.

Z tym, że tabela nie odzwierciadla wydajności i stabilności wif - nigdzie takich danych nie znajdziesz bo o subiektywne odczucia.
    Jaki problem jest wziąć model routera i sprawdzić na aledrogo ich cenę.
    Rzucić kilka sztuk jeśli bedziesz miał wątpliwość to może coś podpowiemy który z nich - zazwyczaj bierze się silniejszy :)

0
    Poziom 4  

Dopiero teraz miałem chwilę żeby to porównać. Zastanawiam się nad Archer C2 a WR1042 . Co myślicie ? Cenowo podobnie. Czy jednak dołożyć co najmniej 100 zł i kupić coś innego.

0
  • Pomocny post
    Poziom 43  

Jeśli ci nie zależy na AC to możesz brać. Ewentualnie RTN-18U

1
    Poziom 4  

A za co odpowiada te AC , jakie korzyści ?

0
    Poziom 43  

Jeśli masz karty wif w laptopach AC, mało zakłóceń - to jest szansa że osiągniesz pełna przepustowość internetu przez wif.

0
    Poziom 4  

Dzięki kolegom za pomoc w wyborze :)

0