Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ZK 140 TM - Tranzystory mocy

Zdzichu93 29 Jan 2017 16:05 624 4
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Zdzichu93
  Level 12  
  Witam.
  Znajomy poprosił mnie o naprawdę magnetofonu ZK 140 TM. Usterki? Bardzo głośne buczenie w głośniku niezależnie od położenia potencjometrów i trybu pracy oraz niedziałający wyłącznik sieciowy w potencjometrze (już naprawiony).

  Co do buczenia, to wymontowałem płytki drukowane. Sprawdziłem wszystkie duże kondensatory - pojemność nominalna lub większa, często dużo większa. Kondensatorów nie wymieniałem, ponieważ wszystkie one są leżące i byłoby kłopotliwe specjalne kupowanie owych. Zero wycieków, brak pourywanych przewodów (oprócz tych, które musiałem wylutować, by wyjąć pytkę). Niestety - zapomniałem o pomiarach prądów stałych zanim wszystko rozmontowałem... Przyszła kolej na tranzystory mocy. Siedziała tam para tranzystorów BD354 i BD355 (ten drugi, po pomiarach, okazał się niesprawny) w metalowych obudowach jak TO-3, ale tych małych (nie znam symbolu, nieistotne).

  No i teraz zrodziła się potrzeba poszukania zamienników. Co ciekawe mogą to być zamienniki w obudowach TO220, TO126 itp., ponieważ płytka i radiator są uniwersalne i nawet są zrobione niewykorzystane otwory na przymocowanie ich (aż się zdziwiłem, może wsadzali tranzystory jakie mieli pd ręką) :D

  Stąd moje pytanie: jakie łatwo dostępne tranzystory można wsadzić zamiast oryginalnych? Jak pisałem wyżej - obudowa nie ma znaczenia.

  Drugie pytanie zadam profilaktycznie, ponieważ wylutowanie i wlutowanie wszystkiego jest dość czasochłonne, nie chciałbym, aby okazało się, że usterka występuje nadal, po wymianie tranzystorów i złożeniu wszystkiego. Macie jeszcze jakieś sugestie, co mogłoby być przyczyną uszkodzenia tranzystora i buczenia?
  Pozdrawiam serdecznie
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  olekt2002
  Level 30  
  Od biedy nada się para Bd 911/912.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #3
  Zygaqra
  Level 35  
  Musisz szukać pary(najlepiej wymienić dwa stare tranzystory) o prądzie kolektora min. 3A i na napięcie nie niższe jak oryginały czyli 80V. Mogły by tu znaleźć swoje miejsce np. BDP285/6 lub BD243/4B lub C
 • Helpful post
  #4
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Zamiast tranzystorów BD354/355 były wstawiane BD435/436, zamienniki BD437/438, a nawet BD911/912. Wszystkie są dostępne.

  Zdzichu93 wrote:
  Macie jeszcze jakieś sugestie, co mogłoby być przyczyną uszkodzenia tranzystora i buczenia?
  Sprawdź resztę tranzystorów w wzmacniaczu m.cz.
 • #5
  Zdzichu93
  Level 12  
  Dzięki za pomoc. Zamontowałem BD911/912. Wszystko działa. Pozostałe tranzystory były sprawne. Pozostałych usterek też nie stwierdziłem. Pozdrawiam i temat zamykam.