Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wrocław MUX3 SFN pomiary dla zaawansowanych

Bazyl 08 Lut 2017 22:41 645 12
  • #1 08 Lut 2017 22:41
    Bazyl
    Poziom 14  

Pytanie do kolegów z branży. Spotkaliście się z sytuacją, że poziom sygnału OK, BER OK, echo SFN minimalne, brak LTE (wzmacniacz Televes avant 5). Zrobiłem w życiu kilkadziesiąt, a może nawet kilkaset pomiarów i ten sygnał zakwalifikowałbym jako IDEALNY. Tymczasem na budynku 25 % telewizorów ma kompletnie rozsypany MUX 3 inne MUXy chodzą. Pozostałe 75% telewizorów działa poprawnie. Bywa że w lokalu jeden telewizor chodzi idealnie a inny w drugim pokoju nie chodzi zupełnie. Mam taki pomocniczy miernik /zabawkę Golden media i w każdym gnieździe uzyskałem poprawny odbiór HD. Problem zbyt silnego echa raczej nie występuje.
    Problemy pojawiły się w podobnym czasie przy odbiorze ze Ślęży na kanale 25 ok tygodnia temu. Na budynku padło ok 10 telewizorów o których wiem. Pomiary ROVER master STC.

• #2 09 Lut 2017 07:35
    irekr
    Moderator

Na ile instalacja jest szczelna? Najpierw bym posprawdzał, czy któryś "user" nie podłączył felernego kabla lub wykonał "dziwna instalację"....

Jakieś porównanie z odbiorem w sąsiednim/pobliskim budynku..?

• #3 09 Lut 2017 08:50
    Bazyl
    Poziom 14  

Myślałem o tym zakłóceniu lokalizacja jest utrudniona, bo nie jestem w stanie niczego namierzyć przyrządami a odłączanie kolejnych pionów i obserwacja u klienta będzie wymagała pomocy drugiej osoby. Ale jest to jakiś pomysł. Rozważam też "wypożyczenie" któregoś telewizora i latanie z nim po klatkach. Obie metody mało profesjonalne, ale skończyły mi się pomysły. Swoją drogą to ciekawe, ze mierniki za ładnych parę złotych nie widza problemu.

• #4 09 Lut 2017 11:52
    Jerzy Cieślański
    Poziom 18  

Ciekawe jaki to jest układ sieci rozdzielczej i jakie ma tłumienie przenikowe pomiędzy odgałęzieniami.
    Odbiornik telewizyjny czy radiowy oprócz tego, że odbiera sygnał z sieci, wytwarza też własne zakłócenia, które przedostają się do sieci.Tłumienie przenikowe pomiędzy odgałęziemniami sieci i poszczególnymi gniazdami ma za zadanie zapobiec zakłóceniu odbioru TV przez jedne odbiorniki, innych odbiorników. Parę lat temu, kiedy powszechne były magnetowidy i odbiorniki Sat z uproszczonymi modulatorami dwuwstęgowymi, włączone w szereg pomiędzy gniazdo antenowe sieci a odbiornik TV, to był powszechny problem. Sytuacja polepszyła się po masowym przejściu na połączenia EURO i HDMI i wycofaniu z użytku urządzeń z owymi uproszczonymi modulatorami UHF. Tłumienie przenikania zakłóceń od jednego telewizora do drugiego powinno być co najmniej 44dB. W szczególnych przypadkach (kanały zabronione) kiedy odbiornik pracujący na jednym kanale TV wytwarza silne zakłócenia dla odbiornika pracującego na innym kanale TV tłumienie przenikowe powinno wynosić co najmniej 54dB. To historia.
    Wrocław MUX3 SFN pomiary dla zaawansowanych Wrocław MUX3 SFN pomiary dla zaawansowanych
    Z praktyki wiem, że w szeregu nowych sieci rozdzielczych nie zapewniano nawet podstawowej wielkości odsprzężenia przenikowego≧ 44dB. Czyli, teoretycznie sygnał wszystkich mux'ów może być dobry, ale na niektórych odgałęzieniach sieci, dodatkowe zakłócenia od sąsiednich odbiorników mogą powodować kłopoty z odbiorem programów DVB-T. Bez kompleksowej oceny sytuacji na konkretnych odgałęzieniach i porównania z całą siecią, za pomocą odpowiedniego miernika z podglądem widma częstotliwości, aby znaleźć przyczynę problemów, chyba się nie obejdzie?

• #5 09 Lut 2017 17:26
    Bazyl
    Poziom 14  

Problem rozwiązany.
    Przy pomocy telewizora należącego do grupy "uszkodzonych" zlokalizowałem że usterka występuje po głównym wzmacniaczu. Pomogło zastosowanie odrębnej anteny i przeniesienie kanału 25 na trzecie wolne wejście wzmacniacza. Na całe szczęście w instalacji był wolny kabel i wolne wejście. Możliwe że problemy wynikały z nadawanego sygnału na sąsiednim kanale 24 trudno powiedzieć.

Pozostaje jednak pewien niedosyt ponieważ straciłem zaufanie do swoich przyrządów pomiarowych. Myślę, że problemy wynikają z rodzaju zastosowanego demodulatora.
    Do takich wniosków doszedłem ponieważ urządzenia które pokazywały usterkę należały do grupy sprzętów "starszych", np tuner VIVA, TVSAMSUNG I PANASONIC były z czasów pierwszych modeli obsługujących DVBT. Wszystkie nowsze telewizory nie wykazywały usterki. Niestety mój miernik również niczego nie wykazuje. Kiedyś był nawet na oficjalnej stronie Emitela artykuł o SFN i problemach jakie z tego wynikają, niestety zniknął... Trudno też w takiej sytuacji sugerować klientom wymianę sprzętu na nowszy bo sprzęt nie jest uszkodzony. Pozostaje wozić ze sobą VIVĘ na pomiary....:)

EDIT Znalazłem
    http://satkurier.pl/news/100798/emitel-radzi-jak-poprawnie-odbierac-mux-3.html

• #6 09 Lut 2017 17:35
    irekr
    Moderator

Zapomniałem zapytać jak daleko jesteś od Poltegora... :)

Mierniki mają najczęściej dość dobre obwody wejściowe i silny sygnał na sąsiednim kanale mógł nie być odczuwalny. Ale na zwykłym odbiorniku już zapewne było gorzej...

To jak daleko od Poltegora i jak on jest usytuowany w stosunku do Ślęży..?

• #8 09 Lut 2017 18:09
    irekr
    Moderator

Przecież wiem...
    Sam pomagałem w demontażu anten na dachu.... A ile nocy tam spędzonych... :)

Mimo niewielkiej mocy w tej odległości k.24 może napsuć krwi. Jak tylko była informacja że ma coś działać ze SkyTower na kanale 24 to od razu pisałem że to błędny przydział....

• #9 10 Lut 2017 11:02
    Jerzy Cieślański
    Poziom 18  

Panie Bazylu, czy mógłby pan podać typ wzmacniacza i zastosowanych anten oraz układ sieci (rozgałęźnikowa, odgałęźnikowa, gwiazda, przelotowa, z gniazdami czy bez) abyśmy mogli zapamiętać na przyszłość ten rodzaj problemów z odbiorem dla danej konfiguracji i zaawansowania instalacji? Temat z takim opisem będzie może komuś przydatny do rozwiązania podobnych problemów.

• #10 10 Lut 2017 17:45
    Bazyl
    Poziom 14  

W zasadzie wszystkie informacje podałem, ale skoro są niejasności:

-wzmacniacz televes avant 5

-układ sieci bez znaczenia bo usterka była widoczna na początku za wzmacniaczem

-wzmacniacz posiadał niewykorzystane programowalne wejście więc wyłączyłem C25 z anteny skierowanej na Ślężę (C25,C55,C58) i zaprogramowałem wejście 3 tylko na 25C.

-na wejście 3 dałem klasyczną antenę na IV pasmo.

-regulacja tej anteny, nie na mierniki, które są nieprzydatne, ale "na kolegę z Walkie talkie" obserwując odbiornik na którym objawia się usterka.

Coś mi się jednak wydaje, że opisany sposób jest na tyle indywidualny że na innym budynku będzie nieprzydatny. Problemy dwóch nanoszących się sygnałów SFN czy nadawania sąsiedniokanałowego, są trudne do usunięcia, mało tego, nie mam pewności czy za kilka dni przy deszczowej pogodzie nie będę miał zgłoszenia, że problem powrócił albo, że nagle pojawił się kilka ulic dalej...

• #11 10 Lut 2017 20:27
    Jerzy Cieślański
    Poziom 18  

Zawsze jeszcze da się wycisnąć coś z informacji. Jak zakładałem programowalny CMU-108 Hirschmanna to w instrukcji obsługi było zaznaczone, że trzeba zaprogramować każdy tor kanałowy-wzmacniający. Nawet nie używany i nie potrzebny. Nie wolno było zostawić nie zaprogramowanego toru aby nie działy się cuda. To było jeszcze w analogowej TV. No i oczywiście wszystkie nie wykorzystywane wejścia i wyjścia powinny być obciążone rezystorem75Ω.
    Zresztą, na szerokopasmowym budynkowym, też zdarzyło mi się, nie dawno, że na przykład wycinało jeden z mux'ów DVB-T, gdy wyjście pomiarowe nie było obciążone rezystorem75Ω. Antena była pasywna ASR-860 i sieć odgałęźnikowa na gniazdach ściennych przelotowych.

• #12 10 Lut 2017 21:34
    Bazyl
    Poziom 14  

Oczywiście wszystkie wymienione przez kolegę elementy są istotne, zwłaszcza w sytuacjach dziwnych i tajemniczych warto te wszystkie zalecenia producenta wyczytać i się zastosować żeby oszczędzić sobie długich godzin poszukiwań.

Jednak w opisywanym przeze mnie przypadku co innego wydaje mi się niepokojące
    Napiszę to jeszcze raz, bo jest to pytanie przewodnie całej opisanej sytuacji.

DLACZEGO PRZYRZĄDY POMIAROWE NIE WIDZĄ PROBLEMU ???
    I JAK TEMU ZAPOBIEC ???

To mnie martwi najbardziej, bo na ogół oddaje się instalację polegając wyłącznie na przyrządach.

Sytuacja gdzie sprawdza się instalację miernikiem za kilka, kilkanaście tys. a potem, na koniec trzeba włączyć VIVĘ i walkie talkie, żeby sprawdzić czy miernik się nie mylił wydaje mi się postawiona na głowie i groteskowa. A może pora zmienić ROVERA na coś innego? Jak zachowują się wasze przyrządy w podobnych sytuacjach?

• #13 10 Lut 2017 21:42
    Fotodetektor

Poziom 29  

Bazyl napisał:
    DLACZEGO PRZYRZĄDY POMIAROWE NIE WIDZĄ PROBLEMU ???
    I JAK TEMU ZAPOBIEC ???

Może zmienić na taki sprzęt jaki mają panowie z UKE z Wrocławia z możliwością pomiaru trzech muxów na raz itd.
    Ja mam z neonem podobnie szczególnie w paśmie VHF. Rover jest porządną firmą i nie widzę konkurencji w tym przedziale cenowym.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME