Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana ogniw w baterii Dell Latitude e6520

dziubas34 16 Lut 2017 01:55 2769 6
  • #1 16 Lut 2017 01:55
    dziubas34
    Poziom 7  

Witam,
    Mam problem z elektroniką baterii do dell'a latitude e6520. Bateria 60Wh Standard Li-Ion 11.1V Type T54FJ (oryginał). Wszystko było do tej pory w porządku ale bateria ma już około 5 lat i trzymała krótko wiec postanowiłem wymienić ogniwa na nowe. Aktualnie mam wrak baterii z nowymi ogniwami bo najprawdopodobniej elektronika ją blokuje. Laptop wykrywa baterię ale pokazuje naładowanie 0% i nie ładuje ani nie pracuje na baterii a dioda wskaźnika na laptopie szybko mruga na pomarańczowo. W programie HWmonitor czy Battery Mon pokazuje zaniżoną pojemność sprzed wymiany ogniw (czyli elektronika pamięta jaką pojemność miały te zużyte ogniwa). Nie wiem czy jak zmienię z powrotem na stare ogniwa to czy to zadziała (bo lepiej niech działa krótko niż wcale tak jak teraz) ale może jest jakiś sposób na reset elektroniki? Może ktoś posiada wiedzę na ten temat i mnie nakieruje co z tym zrobić? Wymienione ogniwa to panasoniki 3100mAh (oryginalnie siedziały tu samsungi 2800mAh).

• #2 16 Lut 2017 06:03
    any56
    Poziom 39  

Trzeba skasować zawartość pamięci i wprowadzić dane o pojemności nowych ogniw.
    Robiłem to przez firmę zewnętrzną.
    Nie pamiętam niestety gdzie...
    Koszt ok. 69 PLN.

• #3 17 Lut 2017 08:17
    krzychu1985^
    Poziom 26  

69 zł za reset sterownika ? Trochę dużo. Samemu kontrolera nie zresetujesz. W bateriach tych siedzi kontroler bq30420, bq30421, bq30422, bq30423 lub bq8050/bq8055. Do tych 4 pierwszych sterowników potrzeba hasła, a do wszystkich wymienionych specjalnego oprogramowania i interfejsu. Kolego dziubas34 - jesteś zainteresowany - pisz na PW.

• #4 17 Lut 2017 08:56
    elektryku5
    Poziom 37  

Podepnę się pod temat, czy odłączenie ogniw podczas wymiany w przypadku tego typu kontrolera powoduje jego zablokowanie? Bo opisywana tutaj sytuacja mniej więcej tak wygląda...

• #5 17 Lut 2017 11:05
    krzychu1985^
    Poziom 26  

Zablokowanie się kontrolera jest losowe, w niektórych bateriach się blokował, w innych nie. Nie doczytałem dalszej części wypowiedzi kolegi dziubas34- jeśli po przełożeniu nowych ogniw już nie ładuje, to przełożenie z powrotem starych ogniw nic na to nie pomoże.

• #6 18 Lut 2017 12:58
    dziubas34
    Poziom 7  

Udało mi się częściowo opanować sytuację tzn. bateria żyje i laptop na niej może pracować. Bardzo ważne jest w jakiej kolejności odcina się stare ogniwa i lutuje nowe a dokładnie chodzi o podpięcie płytki sterującej. Najpierw podpinamy masę czyli "-" następnie w moim przypadku VL VM VH i na samym końcu "+" zasilania. Odlutowałem płytkę i złożyłem to jeszcze raz w odpowiedniej kolejności od najniższego potencjału do najwyższego i laptop pracuje na baterii oraz się ładuje. Pozostała kwestia ładowania w fazie końcowej. Na starej baterii max napięcie po osiągnięciu 100% wynosiło 12,539V natomiast teraz ładowanie kończy się jakby na 99% i wzrasta napięcie. Myślałem, że po pewnym czasie osiągnie to 100% ale przestraszyłem się wartości napięcia 12,880V ! To już prawie 4,3V na ogniwo więc nie czekałem dalej i odłączyłem ładowarkę. Dodam, że teraz gdy bateria jest na maxa rozładowana i odcina już zasilanie to same ogniwa dalej trzymają nawet nieco ponad 3,8V. Jakie powinno być minimalne napięcie na ogniwach gdy pojemność jest bliska 0%? Mam taki pomysł aby rozładować baterię do zera (wg wskazań laptopa) a potem wyjąć ją i zewnętrznym obciążeniem np. żarówką rozładować ją na prawdę do jakiegoś napięcia tylko nie wiem jakiego? 3,3V? 3V? Ogniwa to Panasonic NCR18650A Li-Ion MH12210. Dodam screeny sprzed regeneracji baterii i po regeneracji. Wymiana ogniw w baterii Dell Latitude e6520 Wymiana ogniw w baterii Dell Latitude e6520

• #7 18 Lut 2017 16:34
    krzychu1985^
    Poziom 26  

Kolejność odłączania i podłączania elektroniki była już opisywana nieraz, jest też opisana w podwieszonych tematach, nic nowego nie odkryłeś :) Baterie te mają napięcie ładowania od 12,9 do 13,05 V, co na sekcję daje 4,3 do 4,35 V. W bateriach tych siedzą ogniwa lg lub samsung a w przypadku sterowników bq8050 i bq8055 ogniwa sanyo. Ogniwa te mają wyższe napięcia ładowania od tych które użyłeś, te panasonic ncr18650a mają 4.2 V. Ogniwom lekkie przeładowanie nie powinno zaszkodzić, jednak uwierz mi, że bez resetu nowe ogniwa nie będą dobrze działały w tej baterii, dalsze użytkowanie może spowodować zablokowanie baterii. W sterownikach tych oprócz resetu cykli ładowań i ustawienia nowej pojemności jest jeszcze masa rzeczy do pozmieniania, żeby zaadaptować takie baterie do pracy z ogniwami o napięciu ładowania 4.2V.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME