logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Siesta 2 (M 448T) - brak odchylania pionowego po zwarciu R608 z masą

wojtassa 21 Lip 2005 14:36 1584 6
REKLAMA
  • #1 1670371
    wojtassa
    Poziom 11  
    Posty: 14
    WITAM I PROSZE O PORADE!
    Problem polega w odchylaniu pionowym lub w jego braku:). Przy próbach wyrególowania ( moja niezdarna ręka-zwarlem R608 z masa a dokładnie z radiatorem tyrystora F0822DH) Po wymianie tyrystora na X0405 nic nie pomoglo nadal pozostaje pasek tylko ze jego jasnosc jest duzo wieksz niz przed zwarciem. Powymienialem juz prawie wszystkie kondensatory i nic. Napiecie U1 w standby 141V a po załączeniu 121V jak w schemacie sie zgadza.
    Czy przez to zwarcie moglem spalic trafopowielacz lub TEA 2029?

    dołączam schemat
    Załączniki:
    • M448T_2.gif (167.45 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • M448T_1.gif (202.43 KB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #3 1672483
    wojtassa
    Poziom 11  
    Posty: 14
    W desperacji tak też zrobilem. I w koncu znalazlem R608 tuz za dioda D604 pada za kazdym razem gdy wymienie, na nim siada napiecie za dioda jest 156V a powinno byc 200V a za rezystorem 4V !!! :?:
    boje sie ze miales racje z tym TEA musze sprawdzic ile kosztuje :cry: ale dla pewnosci sprawdze czy cos mi jeszcze nie zwiera do masy. Nie mam oscyloskopu zeby sprawdzic TEA.
    Moze ktos ma jakis sposób?
  • REKLAMA
  • #4 1676327
    wojtassa
    Poziom 11  
    Posty: 14
    OK w końcu udalo mi sie wymienilem C610 D604 i R608 i napiecie 200V jest dochodzi do PK. Teraz nie mam calkowicie obrazu:?: Niby kineskop startuje ale "widze ciemność":) brak V-SAW
    Prosze o pomoc
    help me
  • REKLAMA
  • #6 1703065
    wojtassa
    Poziom 11  
    Posty: 14
    OK. Wlasnie pożyczylem oscyloskop. Jak coś bede wiedział to dam znać.
    Dzięki
  • #7 1743985
    wojtassa
    Poziom 11  
    Posty: 14
    TV JUZ DZIAŁA :):) Usunołem zwarcie po gruntownych poszukiwaniach i po drobnych strojeniach jest ok scalak tea byl ok.
    DZIEKI za odpowiedzi

Podsumowanie tematu

✨ W telewizorze Siesta 2 (M 448T) pojawił się problem z brakiem odchylania pionowego po zwarciu rezystora R608 do masy, dokładnie do radiatora tyrystora F0822DH. Po wymianie tyrystora na X0405 problem nie ustąpił, mimo wymiany większości kondensatorów. Napięcia w trybie standby i po załączeniu były zgodne ze schematem (141V i 121V). Podejrzewano uszkodzenie układu TEA2029 lub trafopowielacza. Po wymianie elementów C610, D604 i R608 napięcie 200V dotarło do kineskopu, jednak obraz nadal nie pojawiał się (brak V-SAW). Pożyczono oscyloskop do dalszej diagnostyki. Ostatecznie usunięto zwarcie i po drobnych regulacjach telewizor zaczął działać poprawnie, a układ TEA2029 okazał się sprawny. Wskazano konieczność dokładnego sprawdzenia rezystorów i okolicznych elementów przy podobnych awariach.
REKLAMA