Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ROBOT STEROWANY Z MYSZKI PRZEZ PODCZERWIEŃ - POMOCY

SIR_ARTUR 22 Jul 2005 02:13 3230 8
    SIR_ARTUR
    Level 10  
    A MIANOWICIE :

MYŚLĘ NAD ZBUDOWANIEM ROBOTA (SAMOCHODU) KTÓRY BYŁBY STEROWANY Z MYSZKI KOMPUTEROWEJ . PRZY MYSZCE CHCIAŁBYM ZBUDOWAĆ NADAJNIK NP. NA PODCZERWIEŃ , NATOMIAST PRZY ROBOCIE ODBIORNIK WRAZ ZE SCALAKIEM KTÓRY STEROWAŁ BY SILNIKAMI .

NP.

LEWY PRZYCISK MYSZY - JAZDA DO PRZODU
    PRAWY PRZYCISK MYSZY - JAZDA DO TYŁU
    PORUSZAMIE MYSZKĄ NA BOKI - SKRĘT W PRAWO I LEWO .

JESTEM DOPIERO POCZĄTKUJĄCYM ELEKTRONIKIEM WIEC PROSZE
    O POMYSŁY I SUGESTIE ODNOŚNIE MOJEGO POMYSŁU.
    atom1477
    Level 43  
    Gdybyś chciał zbudować nadajnik IR przy myszcze to musiał byś najpierw rozkodować dane przesyłane z myszki, bo są one przesyłane dwoma przewodami, a IR jest raczej jednokanałowe. Da sie zrobić dwukanałowe, ale to straszne kombinowanie. To przemawia za odrzuceniem myszki.

I jeżeli skręcanie byłoby tylko 3 stanowe (tzn. Prosto, lewo, prawo) to myszka też nie jest konieczna.
    Jeśłi już mamy robić rozkodowywacz danych z muszki np. na procesorze AT89C2051, to już lepiej zrobić sobie w ogóle pilata na samym AT89C2051!

W odbiorniku pracowałby też taki procesorek. A transmisja byłaby RS232. Moim zdaniem taka jest najlepsza.

Albo można wykożystać dowolny pilot RTV, a w odbiorniku procesor z programem co rozkoduje dane w formacie RC5, Sony i RESC-80.

Jeżeli skręcanie ma być płynne (np: za pomocą serwomechanizmu) to procesorek też sobie poradzi rzecz jasna.

Ale jeśli chcesz koniecznie na myszce, to ja nie wiem. Nie mam pojęcia jak to zrobić.
    Musiał bym najpierw poznać format danych przesyłanych przez myszkę.
    Krzysiek13
    Level 11  
    Witam,

To tak na zobrazowanie sobie jak dziala myszka.
    Siedzialem nad nia tydzien, ale moge powiedziec, ze wiem juz o niej wszystko :). Jak po lekturze myszka dalej bedzie Cie interesowac to sluze pelna pomoca.
    Pozdrawiam. Krzysiek
    Halftheman
    Level 16  
    SIR_ARTUR wrote:
    A MIANOWICIE :

MYŚLĘ NAD ZBUDOWANIEM ROBOTA (SAMOCHODU) KTÓRY BYŁBY STEROWANY Z MYSZKI KOMPUTEROWEJ . PRZY MYSZCE CHCIAŁBYM ZBUDOWAĆ NADAJNIK NP. NA PODCZERWIEŃ , NATOMIAST PRZY ROBOCIE ODBIORNIK WRAZ ZE SCALAKIEM KTÓRY STEROWAŁ BY SILNIKAMI .

NP.

LEWY PRZYCISK MYSZY - JAZDA DO PRZODU
    PRAWY PRZYCISK MYSZY - JAZDA DO TYŁU
    PORUSZAMIE MYSZKĄ NA BOKI - SKRĘT W PRAWO I LEWO .

JESTEM DOPIERO POCZĄTKUJĄCYM ELEKTRONIKIEM WIEC PROSZE
    O POMYSŁY I SUGESTIE ODNOŚNIE MOJEGO POMYSŁU.

http://www.bykom-stop.avx.pl/ to po pierwsze. Po drugie IR jest kierunkowe,co nie nadaje sie do komunikacji miedzy np.: robotami.
    Krzysiek13
    Level 11  
    Witam ponownie,

Niestety mieszkam w takim dziwnym kraju jak Niemcy i mam do dyspozycji tylko niemiecka klawiature, a zeby sobie polskie ustawienia zainstalowac musialbym do amninistratora dzwonic (nigdy go nie ma). Naszczescie jeszcze tylko miesiac.

Co do kierunkowosci mozna sie zabawic w sledzenie sygnalu (np. obrotowa IRDA na aucie). Trzeba sie tylko zaczac bawic.

Moja propozycja jest taka.
    Jezeli koniecznie musi to byc na myszce, to jeden mikroprocesor podlaczony do myszki z zaimplementowanym protokolem PS2. Podczerwien do drugiego mikroprocesora znajdujacego sie na autku.
    Sluze wszelka pomoca.

A propo, zaimplementowany PS2 obsluguje tez, tak samo jak myszke, klawiature z komputera, do dyspozycji bedzie duuuuuuzo wiecej klawiszy :)
    Halftheman
    Level 16  
    Krzysiek13 wrote:

Co do kierunkowosci mozna się zabawic w sledzenie sygnalu (np. obrotowa IRDA na aucie). Trzeba się tylko zaczac bawic.

..imho marny pomysł z ta IR...ale jak zrobisz to z chęcia poczytam o dokonaniach :D a w bykom stop,chodzilo mi o CAPS LOCK ;) Mieszkasz moze w Karlsrhue? Tam chyba jest dobra uczelnia z AiR...
    Krzysiek13
    Level 11  
    Witam,
    Aktualnie mieszkam w Venningen (jakies 50km od Karlsruhe). Ale na szczescie od pazdziernika w Polsce :)
    Skonczylem AiR na Wydziale Mechanicznym Politechniki Slaskiej.
    Pozdrawiam.
    migod
    Level 21  
    SIR_ARTUR wrote:
    MYŚLĘ NAD ZBUDOWANIEM ROBOTA (SAMOCHODU) KTÓRY BYŁBY STEROWANY Z MYSZKI KOMPUTEROWEJ...

właśnie skończyłem podobny projekt (pojazd mobilny sterowany via IrDA). obawiam się jednak, że z IrDA-y będziesz miał średnią pociechę.. (np. bardzo mały zasięg). Osobiście robiłem to tylko po to, żeby sprawdzić w praktyce jedną bibliotekę (http://www.blaulogic.com), choć praktycznie z tego nie korzystam (pomysł fajny, ale w praktyce zbyt ograniczony zasięg).

jeśli już planujesz zdalne sterowanie takim pojazdem - zdecydowanie lepiej użyć do tego normalne IR-LEDy (dodatkowo można je zwielokrotnić, przez co polepszają się parametry transmisji) oraz przetwornika typu TSOP173x (jako odbiornik IR).

jeśli potrzebujesz komunikacji w obu kierunkach (robot <-> komputer) dobrze jest zastosować dwa różne elementy TSOP - jeden na 36kHz (np. po stronie komputera), drugi na 38kHz (w pojeździe). w ten sposób uzyskuje się dwa niezależne kanały transmisji.

co do generacji przebiegu 3x kHz wystarczy ten sam mikroprocesor, który już jest w pojeździe. oczywiście można zbudować osobny układ zegara np. w oparciu o NE555, ale w mojej opinii jest to zbędne, gdyż procesorek doskonale sobie z tym radzi.

niezłym chyba pomysłem jest zbudowanie urządzenia - nadajnika, z własną klawiaturą do sterowania, a oprócz tego z wejściem rs232. można go potem wykorzystywać jako pilot mobilny, lub jako transponder (po podpięciu do komputera). pilot taki można wyposażyć w miniaturowy joystick (taki, jakie są montowane w tel. komórkowych). w sklepach internetowych za taki gadżet trzeba zapłacić ok. 2.5e. na początek wystarczy 4-5 mikroprzełączników.

komunikacja między pojazdem a komputerem, to normalna transmisja szeregowa obsługiwana przez układ U(s)ART na praktycznie każdym nowoczesnym mikroprocesorze.

powodzenia!
    --
    migod
    SIR_ARTUR
    Level 10  
    Witam !!!

Bardzo dziękuje wszystkim za pomysły.
    Dzieki wam dowiedziałem sie wielu rzeczy .
    Jeszcze raz dziekuje .

Pozdrawiam.