Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino, przepięcia na USB

_haker_1 19 Mar 2017 16:25 480 1
  • #1 19 Mar 2017 16:25
    _haker_1
    Poziom 32  

Cześć,

Z Arduino bawię się już od dłuższego czasu ale pierwszy raz spotkał mnie taki problem.
    Mianowicie mam w projekcie zastosowaną płytkę Mega, sporo czujników, wyświetlacz lcd z dotykiem.

Schemat zasilania wygląda pokrótce tak:
    zasilacz 12v -> 2x stabilizator 8V
    Pierwszy stabilizator 12/8 podłączony do Arduino (stabilizator na samym Arduino oczywiście 8V->5V)
    Drugi stabilizator 12/8 podłączony do płytki z kolejnymi dwoma stabilizatorami 8->5V oraz 8->3.3V.
    3.3V z tejże płytki było nieużywane. 5V podłączone mostkiem do bufora oraz czytnika SD.
    Ekran LCD podłączony do Arduino.

Problem zaczął się gdy zacząłem eksperymentować z podpięciem dodatkowego czytnika SD, który z uwagi na zapychanie magistrali SPI potrzebował zastosowania bufora trójstanowego. W momencie gdy wgrywałem program przez USB wszystko było ok ale w momencie gdy podłączyłem dodatkowe zasilanie zaczął mi się palić przewód masowy od USB. Arduino działało poprawnie osobno na USB jak i osobno na zewnętrznym zasilaniu. W momencie włączenia obydwu masa USB paliła się. Bufor mógł być tutaj oczywiście czystym przypadkiem (akurat przekładałem całość do innej obudowy).

Na ten moment spalony jest (na 99%) układ odpowiedzialny za wgrywanie szkiców z peceta przez USB. Stało się to po 3 czy 4 razie kontynuacji sytuacji z kablem usb.

Projekt jest dość skomplikowany i ciężko byłoby mi tu narysować schemat wszystkiego. Generalnie moje pytanie brzmi - co może spowodować takie przeciążenie masy USB? Z tego co wiem Arduino w momencie podania zasilania zewnętrznego (poprzez port zasilania zewn. bodajże powyżej 6V czy 6V z haczykiem) odcinana zasilanie z USB i przestawia się na zewnętrzne. Co w takim razie mogło spowodować taką sytuację? Nigdy wcześniej nie miałem takiego problemu a niejednokrotnie miałem podpięte i USB (transmisja danych) i zasilanie zewn. Nie wykluczam jakiegoś zwarcia (chociaż wszystko sprawdziłem 3 razy, kabel USB też zmieniłem) - pytanie zwarcie w jakim miejscu mogło spowodować przeciążenie USB i doprowadzić do zniszczenia układu odpowiedzialnego za komunikację z PC? Nie wydaje mi się, żeby mogło mieć to związek z jakimikolwiek czujnikami czy zasilaniem urządzeń peryferyjnych bo wcześniej wszystko działało ok. Bufor i czytnik SD sprawdziłem z moją płytką UNO i działa jak należy więc też wykluczam uszkodzenie/błędne ich podłączenie.

Wygląda to tak jakby:
    a) Arduino chciało pociągnać z USB więcej prądu niż te 500mA (całość Arduino + LCD to max. 300mA)
    b) w jakiś sposób napięcie zewnętrzne 8V trafiło na USB (chociaż nie wiem czy to w ogóle możliwe?)
    c) zwarcie - ale gdzie by mogło być, żeby paliło USB?

Tak jak pisałem wcześniej - niejednokrotnie miałem wszystko tak podłączone i nie było problemu. Podłączając dzisiaj USB+ zasilanie zewn. jest wszystko ok (rozbebeszyłem urządzenie, wyjąłem z obudowy itd). Chciałbym wyeliminować przyczynę nawet jeśli pojawia się tylko czasami.

Dzięki z góry za pomoc.

• #2 19 Mar 2017 16:56
    namok
    Poziom 24  

1. Schemat to się rysuje a nie opisuje.
    2.Gdy podepniesz zenętrzne zasilanie do arduino to odcinane jest 5V z usb ale nie masa.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME