Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nawijanie cewek, indukcyjność ;

24 Lip 2005 11:26 1964 5
 • Poziom 15  
  Witam serdecznie!!!
  Ostatnio, po przeszukaniu piwnicy doszłem do wniosku, że mam tyle drutu, że z powodzeniem mógłbym samodzielnie nawinąć sobie cewkę powietrzną do zwrotnicy zamiast kupować na zamówienie. W internecie szukałem wzorów i programów, ale wyniki nie są takie same a czasami odbiegają od siebie w bardzo dużym stopniu.
  Czy ktoś z was zna jakieś naprawde sprawdzone wzory lub programy do obliczania indukcyjności ?
  I drugie pytanie: Powiedzmy, że nawinołem cewkę powietrzną jednowarstwową i ma wysokość 10cm, to czy idukcja nie zmieni sie gdybym nawinoł 5cm drutu a później nawinoł w odwrotnym kierunku drugą warstwę ?

  Z góry dziękuje i pozdrawiam!!
 • Poziom 19  
  Niestety nawijanie według wzorów jest nie dokładne i to bardzo,jak niemasz miernika indukcyjności to kicha, a takowy cyfrowy najtańszy to wydatek min 100zł.Ale czy warto ??? hmm... jak cewki powietrzne na stronie http://akkus.com.pl/index.php?grupa=cewki&lang=pl&dh=dt są tak tanie i mają dokładne wartoście więc zastanów się
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Sam nawijałem 15 cewek. Obliczałem je na podstawie http://www.colomar.com/Shavano/inductor_info.html
  Height to wysokość cewki
  Radius to promień ceki (a nie karakasu jak może wynikać z rysunku)
  Number of Turns to ilość zwojów

  Wyniki ze stronki można porównać z wynikam programu w załączniku.

  Dodam że po nawinięciu cewek, indukcyjność ich sprawdziłem za pomocą jiga i programu speaker workshop. Jiga nie robiłem całego. Tak naprawdę to jeden opornik 8-10Ω dwa mini jacki i kawałek przewodu. Do kalibracji potrzebne są dwa oporniki ok. 4 i 16ohm. (koszt ok 4-5zł)
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Jest takie użądzonko które można samodzielnie wykonać w enie 20zł które po podłączeniu do kompa przez kartę dźwiękową umożliwia pomiar parametrów głośników oraz rezystorów, kondensatorów i cewek. Zwie się to "JIG" Projekt jest dostepny na www.diyaudio.tk

  pozdro
 • Poziom 15  
  Wielkie dzięki, zawezme się za tego Jiga i zaczne nawijać. To napewno mi pomoże:D
  Pozdrawiam!