Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWE6315/P-po paru minutach wyłącza się, świeci zielona dioda 800 mruga

13 Kwi 2017 15:02 1224 17
 • Poziom 5  
  Pralka po ustawieniu jakiegokolwiek programu rusza, nabiera wody, trochę poobraca się bęben i po paru minutach wyłącza się. Czasami, jak kilka razy lub kilkanaście razy włączę ją od nowa, to załapie i cykl prania na ustawionym programie zostaje wykonany i ciuchy są uprane.

  Wygląda na to, że coś popsute jest w programatorze. Może jakiś specjalista elektronik podpowie, co to może być za element do wymiany w tym programatorze? No bo cały programator wymieniać to jest sprawa nieopłacalna. Pralka ma już 11 lat i do tej pory prała bez awarii. Natomiast cena nowego programatora jest tak wyśrubowana i wynosi 536 zł, że to się nie opłaca go wymieniać. Lepiej kupić nową pralkę.

  Pralka jest ładowana od góry i nie ma żadnego wyświetlacza, tylko ma pokrętło programatora, ma 6 przycisków oraz 12 świecących na zielono światełek diodowych. Prędkość wirowania do 800 obrotów. Ciekawe, co to za element w programatorze wysiadł? Czy jakiś tyrystor, kondensator czy jakiś inny element półprzewodnikowy? Proszę o pilną fachową pomoc w tej kwestii. Z góry dziękuję.
 • e-miernikie-mierniki
 • Specjalista AGD
  wlodzimierz59 napisał:
  nabiera wody, trochę poobraca się bęben i po paru minutach wyłącza się.
  Co wtedy świeci?
 • Poziom 5  
  Wtedy świeci zielona dioda przy napisie 800 i mruga . Przed tym zanim się pralka wyłączy i zacznie mrugać ta dioda przy liczbie obrotów wirowania 800 to jeszcze wypompowuje wodę. Po tym stoi i nic się już nie dzieje tylko ta dioda sobie mruga . Dzięki za zainteresowanie i mam nadzieję że uda się coś z tym zrobić ? Byłbym bardzo wdzięczny .
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 5  
  Jak na razie problem nie rozwiązany. Wszystkie wtyczki przy programatorze przejrzałem i nic nie znalazłem. Nic to nie dało pralka dalej się zatrzymuje. Sugestia, że być może trzeba będzie przeprogramować programator nic mi nie mówi. Ciekawe jak to się robi? Na czym takie przeprogramowanie polega? Jeśli ktoś zna procedurę takiej czynności to bardzo proszę o jej opisanie.
  Proszę o pilne odpowiedzi.
 • Poziom 30  
  Spróbuj włączyć ją na wirowanie i obserwuj czy też się wyłączy.
 • Poziom 5  
  Włączyłem co najmniej parę razy na wirowanie . Niestety też się zatrzymuje . Słychać na początku jak chodzi pompa od wylewania wody chociaż wody nie ma a po chwili staje i mruga zielona dioda na wskaźniku obrotów wirowania 800 i tyle .
 • Poziom 30  
  Weszła na obroty wirowania i wyłączyła się czy tylko były obroty lewo prawo jak w czasie prania.
 • Poziom 5  
  Tak jak pisałem. Po ustawieniu programu wirowanie i naciśnięciu przycisku start słychać tylko jak coś się ustawia w programatorze następnie uruchamia się pompka od wypompowywania wody chociaż wody w pralce nie ma po chwili gaśnie zielona dioda przy napisie wirowanie a zapala się dioda zielona przy liczbie 800 a pompka wody dalej chodzi . Potem pompka też staje i dalej już nic się nie dzieje . Nie ma żadnych obrotów bębna ani w lewo ani w prawo nie mówiąc o wirowanie .
 • Poziom 30  
  Sprawdź długość szczotek w silniku oraz kubek hydrostatu czy nie jest zapchany kamieniem.
 • Poziom 12  
  Nie pisałeś czy sprawdzałeś grzałkę a to podstawa, potem silnik.
 • Poziom 5  
  Grzałka była sprawdzona jako pierwsza i jest w porządku . Kubek hydrostatu wyczyszczony bo był zamulony. Silnik pracuje jak należy na programie pranie wstępne. To nie bardzo rozumiem po co mam sprawdzać szczotki w silniku ? Ostatnio udało się i pralka pracowała na programie płukanie wirowanie . Tak więc wchodziła na obroty 800 wirowania .Tak jak pisałem czasem jak się kilka lub kilkanaście razy próbuje włączać pralkę na różnych programach to w końcu się udaję i pralka załapuje ustawiony program no i udaje się uprać ciuchy. Ale przeważnie niestety to jak się ustawi jakiś program i naciśnie start to pralka po paru minutach zatrzymuję się i mruga zielona dioda przy liczbie 800 . Natomiast jak przełącze na pranie wstępne to pralka działa i pierze ale nie przechodzi w tryb prania zasadniczego tylko po praniu wstępnym zatrzymuje się tak jak na innych programach. Czyżby szczotki w silniku mają jakiś czujnik i on daje impuls do programatora że szczotki są już za krótkie i dla tego pralka się zatrzymuję ? Nie bardzo mogę uwierzyć w tak inteligentną elektronikę w takiej pralce ??? Jeżeli coś w tym jest no to proszę o konkretne sensowne podpowiedzi .
 • Specjalista AGD
  wlodzimierz59 napisał:
  Grzałka była sprawdzona jako pierwsza i jest w porządku

  Kto ją sprawdzał i jak? Jakie parametry?
 • Poziom 5  
  Sprawdzał specjalista który trudni się naprawą pralek wezwany przez moją żonę telefonicznie . Jak przyszedł akurat byłem w domu i widziałem jak mierzył grzałkę miernikiem . Stwierdził że grzalka jest dobra . Następnie stwierdził że najprawdopodobniej programator jest zepsuty no a wymiana programatora to koszt około 500 złotych . Taka wymiana programatora za takie pieniądze to żona stwierdziła że w starej pralce nie jest opłacalna. Lepiej kupić nową pralkę. Tak więc spec od naprawy pralek zainkasował 50 złotych za fatyge i sobię poszedł. Tak to wyglądało .
 • Poziom 5  
  Ile omów powinna mieć dobrą grzałka w takiej pralce ? Bo tak jak pisałem fachowiec grzałkę mierzył ale nie podał ile jemu wyszło omów. Stwierdził tylko że jest dobra . Mam miernik uniwersalny to jeszcze raz sam ją zmierze .
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Sprawna grzałka musi mieć około 26-28Ω. Sprawdzić ją należy również na tzw. upływność na masę czyli mierząc pomiędzy pinem grzałki, a pinem uziemienia.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  wlodzimierz59 napisał:
  Mam miernik uniwersalny to jeszcze raz sam ją zmierze .

  Musisz mieć zakres przynajmniej 50MOhm, aby zmierzyć izolację do obudowy.
 • Poziom 5  
  Temat zamknięty kupiłem nową pralkę Whirlpoola a zepsutą tą starą pralkę chłopcy którzy przywieźli nową zabrali na złom. Koniec.