Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki potencjometr do regulowania napięcia na wentylatorze

13 Kwi 2017 16:03 2151 7
  • Poziom 4  
    Witam i z góry przepraszam jeżeli gdzieś jest już taki temat oraz podałem w niewłaściwym forum- nie widziałem go i nie wiedziałem gdzie wysłać
    Mam pytanie - jaki potencjometr użyć do sterowania 2 wentylatorami z komputera ( standardowe na 12 V i 0.18 A) .
    Za źródło zasilania używam akumulator Li-Ion DC 11.1V.
    https://www.elektronikom.pl/potencjometr-precyzyjny-67w-10k-ohm-64w-3296w-l50-p-5334.html
    Wyżej podany link z potencjometrem starczy ?
    Chodzi mi o to żeby potencjometr sterował ilością obrotów.
    Z góry dziękuje
  • Poziom 4  
    Wiem że takie coś istnieje, ale potencjometrem też chyba da się sterować napięciem. Jeżeli się mylę to napisz dlaczego. Po za tym jeżeli to ma jakieś znaczenie korzystam ze starego typu wentylatorów które mają tylko 2 przewody a nie 3. I regulatory obrotów są właściwie kilkaset razy droższe od potencjometrów.
  • Poziom 23  
    Witam.
    Wystarczy chwilkę poszukać. Wpisz tę frazę w Allegro :regulator obrotów silnika PWM 3A DC 6V 12V.
    Sam potencjometr - ten z linku - nie nadaje się do regulacji obrotów silniczka.
    A cena - mam nadzieję, że nie powali Cię z nóg.
    Kaśka.
  • Poziom 39  
    Potencjometr teoretycznie wystarczy, ale na pewno:
    1. Nie taki bo nie jest przystosowany do przenoszenia mocy 12x0,18= 2,16W (wg karty katalogowej http://www.tme.eu/pl/Document/a245073965087ba0fca830b4631973a2/3296.pdf jest to 0,5W, szukając inny sprawdź jaki jest dopuszczalny prąd długotrwały na suwaku)
    2. Nie takiej wartości bo z prawa Ohma nijak nie chce mi wyjść 10k. ( Zakładając, że chcemy regulować w zakresie 6-12V, wychodzi mi 6/0,18 = 33,3Ohm)
  • Poziom 43  
    Z powodu postępu w elektronice potencjometry drutowe, mogące bezpośrednio regulować napięcie na obciążeniu, dostały wyparte przez bardziej zaawansowane rozwiązania, dlatego są obecnie mało popularne i drogie (nowe w sklepie), możesz kupić używany na Allegro w dobrej cenie jak pisze kolega powyżej. Taki potencjometr się grzeje, wiec w miejscu gdzie będzie zamontowany powinien być swobodny przepływ powietrza.
    Większość obecnie spotykanych potencjometrów to potencjometry małej mocy, taki można połączyć z tranzystorem w układzie wtórnika emiterowego, tranzystor przejmie straty mocy związane z regulacją prądu obciążenia i będziesz miał najprostszy i tani regulator.